שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

הקבינט בדיון מיוחד: מה עושים עם נצחון החמאס?

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני שהתכנסה לנוכח המהפך ברשות לא צפויות להתקבל החלטות דרמטיות, אך אולמרט צפוי להכריז כי לא יקיים משא ומתן עם ארגון טרור, שאינו מניח את נשקו

בדרך לצעדים חד-צדדיים? הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס כעת (יום ה') לדיון מיוחד בנוגע לניצחון החמאס בבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית. גורמים מדיניים מעריכים כי השרים לא יקבלו החלטות דרמטיות בנושא, אך ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, צפוי להכריז שלא יקיים משא ומתן עם אירגון טרור שאינו מניח את נשקו.

 

 

בדיון משתתפים שרת החוץ ציפי לבני, שר הביטחון שאול מופז, ראש השב"כ יובל דיסקין, הרמטכ"ל דן חלוץ, ראש אמ"ן האלוף עמוס ידלין וראש המועצה לביטחון לאומי, האלוף במיל' גיורא איילנד.

 

במהלך הישיבה צפוי אולמרט לקבל סקירות מראשי זרועות המודיעין על ההתפתחויות הצפויות ברשות הפלסטינית בעקבות ניצחון החמאס.

 

בין התסריטים האפשריים - הקמת ממשלת איחוד פלסטינית, בה משתתפת תנועת הפתח, למרות הפסדה בבחירות. ממשלה שכזאת תחשב על-ידי ישראל לממשלה מתונה יותר, אם כי עדיין יקשה על ישראל לקיים עמה משא ומתן מדיני, כל עוד החמאס אינו מניח את נשקו.

 

האפשרות המדאיגה יותר היא הקמת ממשלה חד-ראשית - חמאסית, שראשה בעזה וברמאללה וזרועותיה מגיעות עד לטהרן ולדמשק. ממשלה שכזאת עלולה לסכן את התהליך המדיני כולו ולהביא להסלמה באזור.

 

מגעים ברחבי העולם

 

ועדה מיוחדת בראשותו של עורך הדין דובי וייסגלס היא זו שתצטרך להציע תוכניות להתמודדות עם המצב החדש ביהודה, שומרון ורצועת עזה. ועדה זאת תתאם את תגובותיה של ישראל עם ארה"ב ועם נציגי האיחוד האירופי, כמו גם עם מצרים ועם ירדן. הוועדה עתידה להתכנס כבר ביום ראשון הקרוב.

 

כבר בשבוע הבא צפויים מגעים מדיניים של ישראל עם מדינות העולם, בשל המצב החדש ברשות הפלסטינית. מגעים אלה כוללים את ביקורה של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ביום ראשון הקרוב, כמו גם את נסיעתה של השרה לבני לקהיר, שם תוועד עם הנשיא, חוסני מובארק, ועם האחראי על המודיעין, הגנרל עומר סולימאן. בתחילת חודש פברואר צפוייה לבני לטוס לוושינגטון, שם תיפגש עם מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, ועם בכירים נוספים.

 

בנושא מדיניות החוץ מצפים בירושלים לתמיכה מקיר אל קיר בעמדתה של ישראל. כל מדינות האיחוד האירופי מארה"ב, כולל האו"ם, הבהירו שאין לאפשר לחמאס להמשיך ולאחוז בנשקו לאחר הבחירות ברשות הפלסטינית. בשלב הראשון, על-פי הערכת גורם מדיני בירושלים, תפעל ישראל כדי להביא ללחץ בינלאומי על הרשות הפלסטינית, הפם בהנהגתה של החמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מכנס דיון. אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
חגיגות בחמאס
צילום: רויטרס
מומלצים