שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

התוצאות הרשמיות: נצחון מוחץ לחמאס

התוצאות הרשמיות עליהן הכריזה אמש ועדת הבחירות ברשות הפלסטינית מספרות את הסיפור כולו - תבוסה כואבת ומביכה לפתח עם 43 מושבים, ונצחון בכל קנה מידה לחמאס שזכה ב-76 מושבי פרלמנט. מנהיג החמאס איסמעיל הניה הצהיר כי התנועה תפעל "להשלמת שחרור חלקיה האחרים של פלסטין", והוסיף כי אינו מצפה מאבו מאזן להתפטר. אבו מאזן: מחוייב למשא ומתן עם ישראל, נמשיך לחתור להסדר שלום

תבוסה כואבת לפתח, נצחון מוחץ לחמאס: נצחונו של החמאס בבחירות לרשות הפלסטינית היה כבר בגדר עובדה מוגמרת, אולם איש לא ידע עד כמה תהיה כואבת תבוסתו של הפתח, שבראשו עמד מרואן ברגותי. ועדת הבחירות הפלסטינית הכריזה אמש (יום ה') על התוצאות הרשמיות ומהן עולה כי תנועת הפתח זכתה רק ב-43 מנדטים מתוך 132 מושבי הפרלמנט - תבוסה משמעותית בכל קנה מידה. חמאס לעומתה זכה לרוב מוחץ של 76 מושבים ויוכל להרכיב בקלות ממשלה.

 

 

חגיגות הנצחון (צילום: רויטרס)

 

יתר המפלגות זכו במנדטים בודדים. כך למשל הדרך השלישית של סלאם פיאד זכתה בשני מושבים. החזית העממית -  בשלושה, איחוד השמאל - שניים, והרשימה העצמאית של ד"ר מוסטפא ברגותי - שניים. המועמדים העצמאיים הצליחו לגייס ארבעה מושבים בפרלמנט הפלסטיני.

 

חלוקת הכוחות הפנימית בין ההצבעה האזורית להצבעה ה"ארצית" מגלה כי הפער נצבר דווקא בהצבעה האזורית. כך התחלקה ההצבעה: חמאס זכה ב-30 מושבים מההצבעה הארצית וב-46 מושבים מקומיים. פתח לעומת זאת הצליח לגייס רק 27 מושבים ארציים ו-16 מקומיים.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, נאם כמה שעות לאחר היוודע התוצאות ואמר כי ייחל באופן מיידי בהתייעצויות בנוגע לכינון הממשלה החדשה. הוא הוסיף כי הוא מחוייב למשא ומתן עם ישראל וציין כי תוכניותיו עדיין מתבססות על "חתירה להסדר של שלום עם ישראל".

 

במסיבת עיתונאים שכינס חמאס לרגל הנצחון אמר מנהיג רשימת התנועה לפרלמנט, איסמעיל הנייה כי התנועה תפעל ל"השלמת שחרור חלקיה האחרים של פלסטין". הנייה אמר עוד כי אינו מצפה מיו"ר הרשות, אבו מאזן, להתפטר, "יחסינו עם אבו מאזן מושתתים על כבוד הדדי, למרות חילוקי הדעות. אנחנו לא נמצאים בעימות עימו".

 

עימותים בג'נין וברמאללה

 

עוד לפני היוודע התוצאות פרצו תקריות אלימות בין פעילי פתח לפעילי חמאס ברמאללה ובג'נין. במהלך עצרת של התנועה ברמאללה ניסו פעילי החמאס לתלות את דגל התנועה על בניין המועצה המחוקקת הפלסטינית, ובמקום התפתח עימות בין הצדדים, שכלל ניפוץ חלונות, יידויי אבנים ואף ירי. 13 פלסטינים נפצעו.

 


רגע ההכרזה על תוצאות הבחירות (צילום: איי.אף.פי)

 

תחילה התערבה המשטרה והפרידה בין הניצים ונראה כי השקט חזר למקום, אולם מאוחר יותר חודש יידוי האבנים. קצין פלסטיני שהיה במקום אמר ל-ynet כי אנשי הביטחון ניסו להפריד בין הנצים. עוד אמר הקצין כי ההוראה שקיבלו היתה לא להתעמת עם אנשי החמאס. גם בג'נין אירעה תקרית דומה שבה הצליחו אנשי חמאס להניף דגל על בניין המועצה.

 

בתוך כך הבהיר מנהיג החמאס, מחמוד זאהר, כי תנועתו תהיה מוכנה לשמור על הפסקת האש עם ישראל, אם ישראל תנהג באופן דומה. עם זאת, אמר בראיון לסוכנות הידיעות איי.פי כי חמאס יגיב לכל תוקפנות ישראלית: "אם הישראלים ימשיכו להתחייב למה שנקרא 'רגיעה', אז אנחנו נמשיך גם", אמר. "אם לא, אני חושב שלא תהיה לנו אפשרות אחרת, אלא להגן על אנשינו ועל אדמתנו".

 

כאשר נשאל אם תנועתו תמשיך בתהליך השלום, אמר זאהר כי גם טרם הבחירות לא היתה כל התקדמות בהליך המדיני. "אין שום תהליך", הבהיר. "אנחנו לא מתכוונים להשלות את העם ולהגיד לו שאנו מחכים, ונפגשים, על-מנת להתקדם בתהליך שלא קיים".

 


פורסם לראשונה 26/01/2006 19:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
פעילי חמאס חוגגים נצחון
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
פריצה לבניין הרשות ברמאללה
צילום: רויטרס
מומלצים