שתף קטע נבחר

עלה ירוק, מפלגה עם שאיפות

"יש לנו הרבה מה להציע. מה לעשות שאת התקשורת מעניין לשמוע מאיתנו רק על המריחואנה", מצהיר בועז וכטל, יו"ר "עלה ירוק", שרוצה להיכנס לכנסת ה-17. אחרי שתי מערכות בחירות של "כמעט", 'עלה ירוק' מפיקה לקחים: לא רק מריחואנה ומיסוד הזנות, הפעם יש במצע גם שלום וביטחון

"מפלגה של נושא אחד? אנחנו לא מפלגה של נושא אחד. יש לנו הרבה מה להציע. מה לעשות שאת התקשורת מעניין לשמוע מאיתנו רק על המריחואנה?" את נאום התוכחה הזה השמיע בועז וכטל, יו"ר ומייסד המפלגה ששמה "עלה ירוק". המפלגה, שהפכה כמעט בן לילה לאחת ההבטחות הגדולות ביותר בבחירות לכנסת ה-17, למדה משהו ממערכות בחירות קודמות. לא עוד רק מריחואנה וחשיש. הפעם המצע כולל שתי מדינות לשני עמים, חינוך אקדמי חינם אין כסף והפרטה. בעיקר של חברת חשמל.  

 

צילום וידאו: אהוד שם טוב

 

מי זאת עלה ירוק? בדיוק למטרה הזו תפסנו את וכטל, יחד עם מספר 2 ומספר 3 ברשימה, לשיחה במעוזם הטבעי, פלורנטין. בשיחה עם כתבת ynet בפאב "הודנה" הם שוטחים את "עשרת הדיברות" שלהם ומסבירים למה הפעם הם כבר מכינים מעילים: צפוי להיות קר בכנסת הירושלמית.

 

בשתי מערכות הבחירות הקודמות הפכה עלה ירוק מקוריוז צדדי לשיחת היום. כולם שאלו איך הצליחה מפלגה קטנה ונישתית, כזו שכמעט ולא השקיעה בקמפיינים, להפוך למי שהתקרבה מרחק נגיעה מחציית אחוז החסימה ותפיסת שני מושבים בכנסת.

 

הפעם נחושים וכטל וחבריו להגיע למליאה בירושלים. מצע "עשרת הדיברות" הוא אסטרטגיה חשובה בדרך לשם. מטרתו למנוע מקהל בוחריהם להושיט את היד בקלפי לאותיות 'קנ' אך רגע לפני שלשול המעטפה להתחרט ולומר: "כל כך הרבה בעיות יש לנו. אי אפשר לבחור במפלגה שמדברת רק על מריחואנה".

 

בינאום ירושלים (וגם מיסוד הזנות)

 

"אנחנו מפלגה אולטרה ליברלית", מסביר אוהד שם טוב, מספר שלוש ברשימה ומזכ"ל המפלגה. "יש לנו מצע שלם שנוגע בכל הנושאים - החל בזכויות בעלי חיים וכלה בשתי מדינות בטוחות לשני עמים. אנחנו מאמינים בשלום שמבוסס על תפיסה ראלית יותר מהתפיסה של הסכם ז'נווה משמאל - וההתנתקות מימין. אנחנו לא חושבים שזכותנו לכבוש עם אחר. מלחמת 67' לא הייתה משהו שרצינו. נגררנו לתוכה ואין שום סיבה שנחשוב שיש כאן סימן משיחי ושאנחנו צריכים לשלוט בשטחים הללו. אנחנו גם בעד בינאום ירושלים".

 

אבל כאמור, לא רק בנושא המדיני יש ל"עלה ירוק" דעות נחרצות. יש גם הימורים, וזנות, ומריחואנה כמובן. "הגדולה של ההולנדים", מסביר וכטל, "היא שהם מקבלים התנהגויות אנושיות נפוצות כמו שימוש בקנביס, הימורים וזנות. הם עושים לתופעה נורמליזציה במקום קרימניליזציה. כך הם ממזערים את הנזקים. הם גם לוקחים מהם מס ומכניסים לקופת המדינה הרבה מאוד כסף".

 

אלא שעלה ירוק אינה לבד הפעם. מרצ-יחד, כך נדמה, מנסה להיכנס לנישה, ולגנוב בוחרים בהכרזות על הקלות למשתמשי הסמים הקלים. שלומי סנדק, מספר שתיים ברשימה, לא חושש לענות עם תשובה מוכנה מהשרוול: "מצד אחד הם בעד אי הפללה ומצד שני הם נגד לגליזציה. אני עדיין לא מבין בדיוק מה הם רוצים, אבל זה בסדר. כל שינוי לכיוון הזה מתקבל בברכה. הרי הקמנו את עלה ירוק כדי לשכנע לא רק את מרצ, אלא גם את ליברמן ואגודת ישראל, לגבי האבסורד בחוק. מרצ מוכיחה שעלה ירוק מצליחה להשפיע אפילו עוד לפני שהיא נכנסת לכנסת. תארי לעצמך מה יהיה כשנהיה בכנסת, כשנוכל לתפוס אותם במזנון, במעלית ונוכל להפעיל עליהם לחץ אינטנסיבי מתון".

 

ומה לגבי אג'נדה כלכלית? שם טוב: "אנחנו דוגלים בשוק חופשי ולא חושבים במונחים של פרץ. נפעל נגד ועדי עובדים כמו חברת חשמל. צריך שתהיה תחרות. מצד שני אנחנו מאוד בעד שוויון. ולכן מבחינת ההזדמנויות שהמדינה מעניקה לאזרחים  - הן חייבות להיות שוות. זה מתבטא ראשית בחינוך ותשתיות, חינוך גבוה חינם, ופיתוח תשתיות בכפרים ערביים ועיירות פיתוח".

 

ולסיכום, איך אפשר בלי עשרת הדיברות?

 

1. שמירה אדוקה על הטבע ואיכות הסביבה, וסיבסוד ממשלתי של חקלאות אורגנית.

2. קנביס חוקי לשימוש רפואי, אישי ותעשייתי.

3. חינוך גבוה חינם והעלאת משכורות למורים וגננות.

4. מאבק מתמיד בתאונות דרכים, הפחתת עלות הביטוח על רכבים דו-גלגליים ושבילי אופניים בטוחים בכל הארץ.

5. טיפול בנפגעי אלימות, סמים קשים ואלכוהול ובני משפחתם.

6. קביעת עונשי מינימום לשוטרים אלימים.

7. עזרה ממשלתית לאומנים ואומנות.

8. זכויות חיות והפסקת ניסויים למען קוסמטיקה.

9. שתי מדינות בטוחות לשני עמים.

10. זכויות אדם שוות ומלאות, חיזוק חופש הפרט, הזכות לנישואים חד מיניים והזכות לפרטיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד שם טוב
לא רק מריחואנה. וכטל
צילום: אהוד שם טוב
צילום: ג'רמי פלדמן
אבל בעיקר מריחואנה (אילוסטרציה)
צילום: ג'רמי פלדמן
צילום: אהוד שם טוב
כל שינוי מתקבל בברכה. סנדק
צילום: אהוד שם טוב
מומלצים