שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מוניות, מי פנוי בקלפי?

  אז כיצד יצביע עם ישראל בבחירות 2006? הלכנו למגזר שנמצא בחיכוך יומיומי עם הישראלים, נהגי המוניות - ושאלנו. הם טוענים שרבים מהנוסעים שרויים בבלבול. הם אינם מבינים מה ההבדל בין שלוש המפלגות הגדולות, ומספרים על תחושת ייאוש שתשאיר אותם בבית. ומה כולם חושבים על "קדימה"? התשובות נעות בין תמיכה לבין "מפלגה של סלט"

  רוצים את ציפי לבני ליד ההגה: לנהגי המוניות אין בבחירות האלו מפלגה, כפי שהיתה מספר פעמים קודמות. מי שנוהגים לשחרר קיטור בשיחות עם נוסעים מידי יום, הם אחד המגזרים המרתקים בחברה הישראלית: תמיד מעודכנים, תמיד קולניים ובעלי דעה - ותמיד מהירים לנחש לאן נושבת הרוח.

   

  אז לאן? היתרון של מפלגת קדימה, מתברר, איננו רק על הנייר. רבים מנהגי המוניות מדווחים על תמיכה בקדימה, אבל העומד בראשה, אהוד אולמרט, זוכה ליחס צונן. "נו, גם הוא בסדר", הם אומרים, "אבל אנחנו מעדיפים את ציפי לבני".

   

  צילום: דני דגן

   

  אם נדמה היה שבחירתו של עמיר פרץ מחדדת את ההבדלים בין המפלגות, בא נאומו של בנימין נתניהו בכנס הרצליה על הצורך בפינוי שטחים, וטרף את הקלפים. רבים מהנוסעים, מתרשמים נהגי מוניות באזור המרכז, שרויים בבלבול. הם אינם מבינים מה ההבדל בין שלוש המפלגות הגדולות, ומספרים על תחושת ייאוש שתשאיר את הבוחרים בבית.

   

  "ממה שאני שומע", אומר הנהג יוסף סימן טוב, "רוב האנשים לא ילכו לבחור. אני שומע את זה מכל שכבות האוכלוסיה, כולם מאוכזבים".

   

  "אני דווקא שומע מהנוסעים שלי שהם יצביעו בעד קדימה, ואני נוסע עם אנשים מכובדים", אומר שאול מור. "הייתי ליכודניק, אבל עכשיו אצביע לציפי לבני. אני תומך בה בעשר אצבעות, כי היא הכי נקייה בכנסת. האשה היחידה שאני יכול לסמוך עליה מכל הנשים".

   

  "לבני מתאימה יותר מאולמרט", מסכים עמו הנהג יעקב אמיגה, המגדיר את עצמו כמי ש"כל החיים מצביע למערך". "לבני יותר שקולה ופחות מושחתת. מפלגת קדימה משקפת את הלך הרוח של רוב הציבור. רוב הציבור בעד פשרה טריטוריאלית והרוב הם במרכז".

   

  "זו מפלגה של סלט ירקות"

   

  אלברט עזרא, שחבריו לתחנה מגדירים כ"פוליטיקאי שלנו", בגלל עברו כחבר מועצת העיר בת ים מטעם הליכוד, לא ממש מסכים עם ההבחנות האלה. עזרא משוכנע שקדימה היא "מפלגה של סלט ירקות שתתפרק בעוד שנה, תרשום". ומה בנוגע ללבני? "היא נחמדה", הוא אומר, "אבל לא מבושלת מספיק".

   

  אולמרט, לעומת זאת, רחוק מלעורר בעזרא סימפטיה. "הוא לא אמין. שים לב לתנועות הגוף שלו כשישב ליד אריק, כמו ילד קטן. אני רוצה לראות בפוליטיקה אנשים כמו יוסי שריד, שלמרות שאני לא מסכים איתו, הוא אדם ישר מאין כמוהו", אומר עזרא.

   

  נדמה שאזכור של שני שמות מצליח עורר את קצפם של לא מעט נהגים – נתניהו ופרץ. "ביבי בכלל לא מתאים", אומר אמיגה, "תוציא אותו מהלקסיקון. בתפקיד שר האוצר הוא נכשל. הוא מדבר על צמיחה? אולי לעשירים יש צמיחה. הוא אומר 'שייצאו לעבוד', אבל אני עובד 12 שעות ביום ובקושי מפרנס את עצמי. פרץ גם לא מתאים להיות ראש ממשלה. מה הוא עשה, גרם לשביתות ועזר לוועדים הגדולים?"

   

  בליכוד מתריעים שאולמרט ופרץ יחלקו את ירושלים. מההתרשמות שלכם, הסיסמאות האלה מפחידות את הציבור?

   

  אמינה: "ממש לא. אני בטוח שבסופו של דבר ביבי יחלק כמו כולם, כי אנחנו תלויים באמריקנים".

   

  יוסף סימן טוב: "מצד אחד אני לא רוצה שיחלקו, אבל מצד שני ירושלים כבר מחולקת. אני בא לשם עם תיירים, ויש מקומות ששייכים על המפה לישראל, אבל אני לא נכנס לשם. למרות שזו לא הדעה שלי, אני מתרשם מהשיחות עם הנוסעים שהציבור מוכן היום יותר לפשרה. וזה דווקא בתקופה ששרון נעלם. זו הגדולה של העם, שמראה שהוא יודע להסתדר גם בלעדיו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דני דגן
  "לבני יותר מתאימה". אמיגה
  צילום: דני דגן
  צילום: דני דגן
  יודעים הכל? נהגי המוניות
  צילום: דני דגן
  מומלצים