שתף קטע נבחר

איומים בעזה: נחטוף ונפגע באזרחים דנים

הקריקטורות שפרסם עיתון בדנמרק בהן נראה הנביא מוחמד חובש לראשו פצצה, ממשיכות להסעיר את העולם המוסלמי. לאחר שפורסמו גם בעיתונים באירופה, השתלטו חמושים על בניין האיחוד האירופי בעזה. ארגון חמוש הציב אולטימטום: אם לא תתקבל התנצלות תוך 8 שעות "נחטוף ונפגע בכל האזרחים של המדינות האירופאיות שפגעו ברגשות ובכבוד האיסלאם". הזרוע האירופית של אל-קאעידה: "הימים הקרובים טומנים בחובם מלחמת דמים"

עשרות חמושים מהג'יהאד האיסלאמי ופתח השתלטו בצהריים (חמישי) על בניין של האיחוד האירופי בעזה ודרשו מממשלת דנמרק התנצלות על פירסום קריקטורות שפגעו לטענתם ברגשות המוסלמים.

 

קבוצה חמושה אחרת המזוהה עם פתח, פלוגות אבו ריש, הציבה בצהריים לדנמרק אולטימטום בין שמונה שעות ודרישה דומה להתנצל על הפגיעה בנביא מוחמד ובאיסלם. בהודעת הארגון נאמר כי אם דנמרק ואירופה לא יתנצלו, "נחטוף ונפגע בכל האזרחים של המדינות האירופאיות שפגעו ברגשות ובכבוד האיסלאם".

 

הקבוצה איימה גם לפעול נגד גופים אירופים בעזה, כמו משרדי מרכז התרבות הצרפתי ברצועה ומשרדי סוכנות הידיעות הצרפתית. בתגובה לאיומים סגרו מספר נציגויות אירופיות בגדה ובעזה את משרדיהם. 

(צילום וידאו: רויטרס)

 

הפשיטה בעזה הייתה השניה מסוגה השבוע. ביום ראשון נכנסו חמושים רעולי פנים מהפתח אל המשרדים דרשו התנצלות מיידית מדנמרק ונורבגיה, אשר גם בה פורסמו הקריקטורות השנויות במחלוקת.

 

החמושים שהו במשרדים כחצי שעה ועזבו את המקום, לא לפני שאחד מהם הזהיר כי מוטב לאזרחים משתי המדינות הנמצאים ברצועת עזה לעזוב את האזור, עד אשר תתקבל ההתנצלות הרשמית.

 

אירוע זה, לצד הפגנות זעם, שריפת דגלים ואיומים ברחבי המזרח התיכון, הביאו את משרד החוץ הדני לפרסם אזהרת מסע לכל הדנים השוהים או מבקרים במזרח התיכון.

 

יומיים לאחר האירוע בעזה התקיימה הפגנה מול שגרירות דנמרק בתל-אביב. עשרות המפגינים דרשו מממשלת דנמרק התנצלות רשמית ודרשו להעביר לשגרירות מכתב מחאה.

 

המחאה המתפשטת היא המשך לפרשה שהחלה בספטמבר, בעקבות פרסום סדרת קריקטורות בעיתון הדני "יילנדס-פוסטן". בין היתר, נראה באחת מהן הנביא מוחמד חובש לראשו טורבן דמוי פצצה. הציורים עוררו זעם רב בקהילה המוסלמית בדנמרק, שטענה שהן פוגעות בכבוד האיסלם האוסר בתכלית הצגה של דמות הנביא.

 

בחלוף כמה חודשים חצתה המחאה גבולות והפכה לגל זעם בינלאומי ומשבר דיפלומטי. מדינות ערביות החזירו את שגריריהן מקופנהאגן ומדינות במזרח התיכון החלו להחרים מוצרים דניים. במקביל הושמעו איומים מפורשים על דנמרק ואזרחיה.

 


חמושים של פתח במשרדי האיחוד בעזה (צילום: רויטרס)

 

העיתון שפירסם את הקריקטורות פירסם השבוע התנצלות פומבית וטען שמדובר היה בניסיון למתוח את גבולות חופש הביטוי, אך בהחלט לא הייתה כוונה לפגוע ברגשות המוסלמים. ההתנצלות לא מנעה מהתרעות שווא על פצצות שהוטמנו כיבכול במשרדיו בקופנהאגן.

 

ראש הממשלה אנדרס פוג רסמוסן הבהיר כי הוא מצר על הפגיעה באיסלם, אולם דחה דרישות להעניש את העיתון. הוא הבהיר שדנמרק כמדינה התומכת בחופש העיתונות אינה אחראית לפירסום של עיתון זה או אחר, במיוחד כאשר הם נעשים במגבלות חופש הביטוי ומבלי להפר את החוק. ואולם, תביעות שהוגשו נגד העיתון בימים האחרונים טענו שיש בסיס להעמיד את העיתון לדין בגין הסתה גזענית.

 

כתגובת נגד לגל המחאות ברחבי העולם המוסלמי, פירסמו אתמול מספר עיתונים אירופיים את הקריקטורות השנויות במחלוקת, והגבירו עוד את החשש מהתגברות הזעם במדינות ביבשת בה חיות קהילות מוסלמיות גדולות.

 

"פרנס סואר" הצרפתי למשל, ציין שנקט בצעד בשם חופש הביטוי והמאבק בחוסר סובלנות דתית. היום נודע כי המוציא לאור של העיתון, איש עסקים ממוצא מצרי, פיטר את העורך הראשי בעקבות הפירסום, והביע חרטה בפני בפני הקהילה המוסלמית "ובפני כל מי שזועזע מהפירסום".

 

ארגונים איסלאמיים בצרפת גינו בחריפות את הפגיעה בקודשי האסלאם. ראש אגודת הארגונים האסלאמיים בצרפת, דליל בובאקר, הודיע לעיתון "אל-קודס אל-ערבי" כי יגיש תביעה נגד העיתון.

 

אל קאעידה מאיים בפיגועים

 

בינתיים, כצפוי, רשת אל-קאעידה הצטרפה גם היא למאיימים. "גדודי אבו חאפז אל-מסרי" הזרוע האירופית של אל-קאעידה, שלקחו אחריות על הכוונת הפיגועים במדריד, הזהירו אמש את דנמרק ב"מלחמה עקובה מדם...".

 

בהודעה שנשלחה לעיתון הלונדוני "אל-קודס אל-ערבי" נכתב: "זהו מסר לממשלת דנמרק ולכל מי שרוצה לפגוע בנביא המכובד ביותר... לא יהיה לכם ביטחון ויציבות מכך שתשימו את האומה האיסלאמית ללעג ולקלס... על הנוכרים והכופרים הללו לדעת כי הימים הקרובים טומנים בחובם מלחמת דמים ותקיפות... אשר יהוו ניצחון לדתנו הנאמנה ולנביאנו המכובד".

   

מכון המחקר "גלובל ג'סטיס גרופ" איתר באחד מהפורומים המזוהים עם האסלאם הקיצוני הודעה ולפיה אל-קאעידה מתכוון לתקוף את קופנהאגן ב"פצצה מלוכלכת". הודעה דומה, הקוראת להנחית על דנמרק "פיגועים כדוגמת ה-11 בספטמבר", פורסמה לפני כיומיים באתר דומה - אם כי אי אפשר לאמת אותן ואת מקורן.

 

באתרים איסלמיים אחרים פורסמו דיווחים לפיהם ארגוני ימין דניים מתכוונים להגיב על המחאה המוסלמית ולשרוף ספרי קוראן בסוף השבוע בכיכר בעיר - אם כי גם לדיווחים אלה אין אימות.

 

אתרים איסלמיים קיצונים בלונדון קראו גם הם למאמיניהם להתגייס ולהפעיל "ג'יהאד" נגד דנמרק וישראל. בין היתר נקראו המאמינים "להרוג את כל מי שמעליב את הנביא מוחמד... ".

 

בהכנת הידיעה השתתף יעקב לאפין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמושים של הפת"ח במשרדי האיחוד בעזה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שריפת דגל דנמרק בבגדד השבוע
צילום: רויטרס
מומלצים