שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  תל גודד מתגונן מפני רכבי השטח
  לאחר שנים של מאבק כושל, החליטו אנשי קק"ל ורשות העתיקות לנקוט צעדים ולהגן על האתר הארכיאולוגי בפארק בריטניה מפני פולשים מהזן המודרני - נהגי שטח פורעי חוק, שמעדיפים לדרוס אלפי שנות היסטוריה וטבע מאשר להשתמש בשבילים המסומנים

  חדשות רעות לנהגי השטח הפראיים שהרסו את חלקו הדרומי של תל גודד: בקרוב יחסמו הדרכים הפיראטיות העולות אל התל, וזאת כדי לשקם את האתר הארכיאולוגי ולמנוע חדירה בלתי חוקית והרסנית של רכבי שטח לאזור.

   

  תל גודד נמצא בתחומי פארק בריטניה (כשני קילומטרים מצפון מזרח לקיבוץ בית ג'וברין). התל הארכיאולוגי, שידוע גם כתל ג'ודיידה (שפירושו תל חדש), היה מיושב עוד בתקופת הברונזה, אוכלס מחדש עם התפשטות ממלכת יהודה לשפלה, חרב עם דיכוי מרד חזקיהו באשורים בשנת 701 לפנה"ס, והתקיים שוב מהתקופה

  ההלניסטית ועד סוף התקופה הביזנטית. שטחו של התל 30 דונם ויש בו שרידים של מבנים קדומים וקו ביצור מהתקופה הרומית, וכם מערת מסתור מרשימה ביופייה מתקופת מרד בר כוכבא המורכבת ממערכת של מערות פעמון, שחוברו באמצעות מחילות.

   

  אחרי שנים של מאבקים בנהגי שטח בלתי ממושמעים, שחרשו והרסו את האתר בגלגליהם, עמלים בימים אלה אנשי הקרן הקיימת ורשות העתיקות על שיקום האתר. כחלק מפעולות אלה הוחלט למנוע את הגישה לשטחי התל.

   

  עדי נעלי, יערן קק"ל בחוף השפלה, מפרט: "למרות שברחבי פארק בריטניה שבילים מסומנים המיועדים לרכבי שטח, בכללם  מסלולים אתגריים, מעדיפים חלק מנהגי השטח לטפס בדרכים פיראטיות אל תל גודד ובשנים האחרונות האתר סובל מפגיעה משמעותית בנוף ובעתיקות. אנשי רשות העתיקות מעריכים שחלק מהנזקים הם בלתי הפיכים".

   

  נעלי מתקשה להבין מדוע אי אפשר ליהנות מהשטחים הפתוחים מבלי להרוס אותם. הוא קורא לציבור הנהגים להיות ערני ולהישמע להוראות הפקחים ולשלטים שמוצבים בימים אלה ברחבי האתר ומצטרפים לשלטים הישנים המבקשים (כבר שנים) שלא לסטות מהשבילים

  המסומנים. את עבודתם של כל אלה יגבו בקרוב גם בולדרים ונטיעות שיחסמו את הגישה אל התל ואת הדרכים האסורות שיצרו בשוגג, אבל גם בזדון, נהגים בלתי אחראים.

   

  העצים שיינטעו בקרבת המחסומים משתלבים יפה באירועי ט"ו בשבט, אך הכוונה היא לשקם בעזרתם את הצמחייה והחורש הטבעי שנהרסו בעקבות דריסת כלי הרכב.

   

  "הנהגים חייבים להפנים שכל ירידה או סטיה מהשבילים, כמו גם עלייה אל התל, היא פשוט הרסנית. הפקחים שיוצבו בשטח ינסו להסביר את חשיבות הנושא לנהגים. במידת הצורך, תתבצע גם פעילות אכיפה וענישה", דברי נעלי.

   

  ברגל, אגב, אפשר ובהחלט מומלץ רצוי לטייל באתר החשוב הזה, שההיסטוריה זועקת בו תחת כל מערה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "תל גודד מתגונן מפני רכבי השטח"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מערת פעמון. בואו לראות ברגל
  צילום: יפה רזיאל
  תל גודד. עוד מהברונזה
  צילום: יפה רזיאל
  מומלצים