שתף קטע נבחר

מחקר: גלולות במינון הורמון נמוך קשורות לכאב בנרתיק

נמצא קשר בין נטילת גלולות עם מינון אסטרוגן נמוך, לבין תסמונת הוסטיבוליטיס - כאב בפתח הנרתיק במהלך קיום יחסי מין ואחריהם. ההשערה: מינון האסטרוגן הנמוך בגלולות החדשות גורם ל"הזדקנות" העור בפתח הנרתיק

מחקר שנערך בבית החולים "איכילוב" (מרכז רפואי תל-אביב) מצא קשר בין שימוש בגלולות למניעת הריון בעלות מינון הורמונלי נמוך לבין כאב בפתח הנרתיק (וסטיבוליטיס).

 

במחקר נבדקו 132 נשים שפנו למרפאה לטיפול מיני באיכילוב והתלוננו על רגישות או כאב עז באזור הנרתיק במהלך או לאחר קיום יחסי מין. לפי הספרות המקצועית אחת מכל 8 נשים בגילאי 20-30 סובלות מוסטיבוליטיס.

 

"היום יודעים שמדובר בתסמונת של כאב כרוני שנובעת מגירוי יתר של העצבים", אומרת ד"ר ליאורה אברמוב, גניקולוגית ומנהלת המרפאה לטיפול מיני באיכילוב. לדבריה, "אין הסבר למה זה הפך למגיפה שממנה סובלות כל כך הרבה נשים. יש כל מיני כיווני מחקר, אנחנו עדיין מחפשים".

 

כיוון אפשרי קשור לנטילת גלולות. לדברי ד"ר אברמוב בספרות העולמית התייחסו לקשר אפשרי בין נטילת גלולות לוסטיבוליטיס, אך לא נערך מחקר ספציפי בנושא.

 

בשאלון שמילאו הנשים שהגיעו לאיכילוב נמצא קשר בין נטילת גלולות עם מינון אסטרוגן נמוך, לבין תסמונת הוסטיבוליטיס. 65% מהנשים דיווחו שהן משתמשות בגלולות. כ-80% מהן בגלולות עם מינון הורמונים נמוך וכ-20% השתמשו בגלולות עם מינון גבוה. לשם השוואה, באוכלוסיית הנשים הכללית מספר הנשים שמשתמשות בכל אחד מסוגי הגלולות זהה.

 

ההשערה היא שמינון ההורמונים הנמוך פוגע באזור הנרתיק. "כשאני בודקת את הבנות אני מגלה שאזור פתח הנרתיק (וסטיבולה) נראה יבש כמו של אישה בגיל המעבר, כתוצאה מחוסר אסטרוגן", מסבירה ד"ר אברמוב. לנשים מוצע להפסיק את נטילת הגלולות או ליטול גלולות בעלות מינון הורמונים גבוה.

 

בשאלונים שמילאו הנשים נמצאו מאפיינים נוספים שהופיעו בתדירות גבוהה בהם דלקות חוזרות בנרתיק (אצל 67.5% מהנשים), דלקות בדרכי השתן (46%), טראומה מינית בעבר (20%) ותלונות הקשורות בקשר הזוגי, בדימוי הגוף, פחד מכאב והתכווצות לא רצונית לקראת חדירה.

 

"בנוסף לשינוי הקשור לנטילת הגלולות אנחנו עובדים גם על הפן הנפשי, ההתנהגותי והמיני במטרה להחזיר את המיניות והחשק על ידי טיפול פרטני וטיפול קבוצתי", הוסיפה אברמוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גלולות. לבדוק את מינון ההורמון
צילום: סי די בנק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים