שתף קטע נבחר

לנקות את הבית, בלי לזהם את הסביבה

חומרי ניקוי רבים גורמים נזקים קשים לסביבה. איך שומרים על הבית שלכם נקי, ומונעים זיהום סביבתי? משתמשים בפחות חומרי ניקוי, מנקים פחות את הבית ומוצאים תחליפים לא מזהמים. מדריך מיוחד

חומרי הניקוי הם רק חלק קטן מהחומרים שבהם אנו משתמשים יום יום, והמאזן בין התועלת לבין הנזק שבשימוש בהם הוא רק חלק ממערכת הגורמים הראויים להתייחסות. מקורו של כל חומר הוא יסודות או מינרלים בטבע, ומכאן שיש לו תפקיד חשוב בקיום הסביבה, ונוכחותו משפיעה על הסביבה. בחומרי ניקוי יש להעדיף חומרים על בסיס שמנים על-פני חומרים על בסיס דלקים. ולפני הכול, לעצור רגע ולחשוב מהו ניקיון.

 

נקי יותר - בריא יותר?

 

כל מי שמנקה את ביתו ביסודיות לומד מהר מאוד להשתמש בכפפות, כי החומרים היעילים פוגעים קשות בעור הידיים. כלומר, הם לא כל-כך ידידותיים. עיון בתוויות מגלה גם חומרים מסוכנים ממש, ואף יותר מכך, כמויות מומלצות שהן לרוב מוגזמות. מה לעשות?

 

להשתמש בפחות

 

הכלל הראשון הוא, "מה שפחות יותר טוב, ולפעמים גם לא פחות נקי." יצרני חומרי הניקוי מעודדים שימוש בכמויות גדולות ככל הניתן, אך ברוב הדטרגנטים המקובלים אפשר בקלות להפחית 50 אחוז מהמומלץ על-ידי היצרן, מבלי לפגוע בניקיון. ניקח לדוגמה אבקת כביסה. הדרך לבדוק את הכמות הנכונה היא להביט בחלון המכונה לקראת הסחיטה האחרונה ולראות כמה קצף נשאר שם. זה הסימן לעודף חומר. מהכביסה הבאה, לקצץ. ואגב, האבקות המיוצרות כיום פועלות היטב גם ללא הרתחה.

 

הלאה הסטריליות

 

יש גבול לניקיון. תשכחו מה שלימדו אותנו הסבתות, שלא ידעו בזמנן על הנזק שבחומרי הניקוי, הגדול בהרבה מזה שבמעט לכלוך בריא. את הכיריים למשל, אין צורך לחטא במיני תרסיסים משוכללים. מים חמים יספיקו, ובמקרים קשים, בתוספת סבון. גם החלונות יבריקו ללא כל שימוש בכימיקלים. בשוק מופיעות כל הזמן מטליות וספוגים המיוצרים מאריגים חדישים ועושים עבודה טובה יותר בעזרת מים בלבד.

 

תחליפים

 

קיימים תחליפים מתונים לחומצה האימתנית המיועדת לפתיחת הצנרת (ראו בהמשך), ולמניעת הסתיידותה; מספיגים בנייר או בסמרטוט ישן את השמן מהטיגון לפני רחיצת המחבת, וזורקים לאשפה. השמן נדבק לצנרת כמו הכולסטרול לכלי הדם. מי שצורך קוקה קולה יכול לנצל את המשקה גם לשימושים טובים כמו ניקוי האסלה, וזאת במקום החומצה המיוחדת, המדיפה ריח של סטריכנין - לצקת תכולת פחית, להמתין שעה ולשטוף.

 

דטרגנט או סבון?

 

דֶטֶרְגֶנְטים היא קבוצה של תרכובות כימיות הפועלות כחומרי ניקוי, בעיקר לכביסה ולכלים, היעילים גם במים קשים וגם בנוכחות חומצות. הם אינם מוכרים לטבע, אינם מתפרקים אלא מצטברים בסביבה, בעיקר במקורות מים (הצטברות גושי קצף), כולל קולחים, המשפיעים על הביוב.

 

במובן המדעי הטהור, דטרגנטים הוא שם כללי למשפחת החומרים שהסבון משתייך אליהם. אבל בשימוש יומיומי, כשמדברים על סבון מתכוונים לחומר העשוי ממרכיבים טבעיים, ואילו דטרגנט הוא סינתטי.

 

יש גם רמות שונות של רעילות בין הדטרגנטים; החזקים יותר, המכונים קטיוניים, הורסים את קרום התא של החיידקים. באלה משתמשים בעיקר בבתי חולים ובחדרי ניתוח, שם נדרש חיטוי מוחלט. בבית אין להשתמש בהם אלא במצבים חריגים, כיוון שהם פוגעים בעור ובחיידקים המועילים החיים עליו.

 

הסבון הביתי, לעומת זאת, ממיס רק את השומנים שעל העור ומאפשר שטיפה שלהם יחד עם החיידקים הנמצאים בתוכם.

הבעיה בסבונים היא שהם אינם מתפקדים היטב במים קשים (מים המכילים מלחים, כמו במקומות רבים בישראל) משום שהם מגיבים ליונים שבמים, משאירים לפעמים סימנים על הכביסה וגורמים לדהייה של הצבע ולניקוי יעיל פחות.

 

מה לעשות?

 

להעדיף סבון, שהוא חומר ניקוי מתכלה שמקורו בטבע. לקרוא את הכתוב על האריזה. על-פי התקן, המרכיבים צריכים להיות מפורטים. לעתים כתוב שסבון הכלים עשוי מ"חומרים סינתטיים פעילי שטח" - זו ההגדרה של דטרגנט. במקום שיש משתמשים רבים, סבון נוזלי חסכוני יותר, בעיקר במכל, שאותו ניתן למלא מחדש ולא לזרוק.

 

להשתמש בחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה, כלומר בחומרים שעוברים תהליכי פירוק. אפשר למצוא בחנויות הטבע סבון כלים, נוזל כביסה ועוד, לכל השימושים בבית, וגם במרכולים הם מופיעים מדי פעם.

 

כמו כן קיימים בשוק סבונים, מיני שמפו וחומרי ניקוי וטואלט נוספים, שכולם אורגניים וניתנים לקנייה בדיוור ישיר.

לא צריך להרתיח. ההרתחה במכונת הכביסה עולה בחשמל רב. נוזל הכביסה המקובל יבצע את המלאכה גם במים פושרים.

להפעיל את המכונה רק כשהיא מלאה (כמו במדיח הכלים).

 

להפריד בין כביסה מלוכלכת מאוד לפחות מלוכלכת, את הפחות מלוכלכת לכבס בנפרד עם אבקה לכביסה קלה.

 

כביסה - אבקה או נוזל?

 

דטרגנטים בצורת אבקה עשויים להיות יעילים יותר, לכאורה. אך מבחינה סביבתית נוזלי הכביסה ידידותיים יותר מהאבקות, שכן הכמות לשימוש קטנה וכוללת פחות מלח, ולכן יש להעדיף אותם, בעיקר כשמדובר בכביסה שאינה מלוכלכת במיוחד. רוב הדטרגנטים הקומפקטיים (שכפית אחת שלהם מספיקה) מכבסים טוב כדטרגנטים רגילים, וגם בכמות קטנה יותר.

 

חומרי ניקוי טבעיים

 

לימון מלבין כלים ומתקנים.

 

חומץ מהול במים מצוין להברקת מראות, מרצפות, שיש ומשטחים מרוצפים, וכן להסרת אבנית מהקומקום; ממלאים במים, מוסיפים מעט חומץ, מרתיחים וממתינים, והאבנית נושרת בקלות.

 

שיטה נאה לשטיפת רצפות: להוסיף לחצי דלי מים רבע כוס חומץ וטיפות אחדות של שמן אתרי - אקליפטוס, לוונדר וכד´. הרצפה לא רק מבריקה אלא גם מדיפה ריח טוב.

 

מתוך "ימים ירוקים - מדריך לסביבה ישראלית". אסף לויתן, פרדס הוצאה לאור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לנקות - בלי לגרום לנזקים סביבתיים
צילום: רויטרס
מומלצים