שתף קטע נבחר

בני אלון: המטרה שלנו היא להיות "בִיבִי סיטר"

הסקרים לא מחמיאים, אבל יו"ר האיחוד הלאומי-מפד"ל לא נרתע מלהציב מטרות - "15 עד 20 מנדטים" ומגלה את האסטרטגיה: "בונים בלוק חוסם עם ליברמן והחרדים, ואם נגיע ל-61 מנדטים - קדימה מתפרקת". בראיון ל-ynet נפרד אלון (בינתיים) מהטרנספר ומפרט מה יעשה כשיקבל מנדט מהעם: "ניקח את תיקי החינוך, המשפטים, ניישם את החוק גם ביהודה ושומרון ונעשה סדר בבית המשפט". ומה יקרה אם הסקרים יתגשמו? "נורא ואיום, ואני לא אומר את זה כדי להפחיד"

קדימה ממריאה בסקרים, אולמרט מדבר על הפינוי הבא בשומרון, אבל ח"כ בני אלון הוא איש מאמין. מנהיג הרשימה המשותפת של המפד"ל והאיחוד הלאומי מאמין שיגיע ל-15 עד 20 מנדטים בבחירות הקרובות. בראיון ראשון מאז האיחוד הוא מגלה ב-ynet מהי האסטרטגיה שלו: "אנחנו בונים בלוק חוסם עם מפלגות הימין והחרדים, ואם נגיע ל-61 מנדטים - קדימה מתפרקת".

 

אלון לא מסכים עם הזרם האנטי-ממלכתי שחדר לציונות הדתית ומדגיש: "אנחנו לא נטורי קרתא. לא אסלח למי ששורף את הדגל. אבל הציבור שלנו מרגיש מוכה, נבגד ואז אומר דברים לא נכונים". מכור מחצבתה של מפלגת האם מולדת, הטרנספר הוא נפרד הפעם. "בבחירות הנוכחיות הנושא לא יעמוד על הפרק", הוא אומר. אך מדגיש שבמולדת עדיין מאמנים בטרנספר.

 

אם יצליח בבחירות, הוא מבטיח "להשליט סדר ביהודה ושומרון", ולבקש את התיקים משפטים - "כדי לעשות סדר" והחינוך - "כדי להתמודד עם המשבר הרוחני, והחינוכי-תרבותי". אם יגיע לעמדת השפעה יחיל את החוק על יהודה ושומרון, וכמובן שלא יאריך את הקדנציה לרמטכ"ל חלוץ. ובבחירות שיגיעו אחר-כך - אלוהים גדול. אלון לא פוסל "מועמד שלנו לראשות הממשלה, אבל זה חייב להיות טבעי".

 

ומה יקרה אם כל זה לא יקרה? בני אלון הוא נביא זעם: "אם אולמרט יהיה ראש ממשלה - נכשלנו  וזה יהיה תסריט רע מאוד; יהיה נורא ואיום ואני לא אומר את זה כדי להפחיד". 


12 מנדטים? זה כישלון. צילום: חיים צח 

  

כמה מנדטים להערכתך ישיג האיחוד עם המפד"ל ומה המטרה שלכם, ראש ממשלה דתי? להיכנס למוסדות השלטון?

  

"אם נשיג 12 מנדטים זה יהיה אי הצלחה, 15 זו תהיה הצלחה ועם 20 זו תהיה הצלחה יפה. 15 נראה לי סביר מאוד. אם נגיע ל-20 זה לא יגרום לי להגיד 'וואו, לא ציפינו לזה', הרחוב לגווניו השונים מגיב מאוד בהתלהבות. אני רואה את האיחוד שלנו עם המפד"ל והבלוק החוסם כמבנה אסטרטגי לבחירות האלה וגם לבאות.

  

"בסיטואציה של הבחירות האלה המטרה שלנו היא להיות "בִיבִי-סיטר" ליו"ר הליכוד. בנושאים המרכזיים נצטרך לשמור עליו. אנחנו כבר בשלבים של בלוק בנקודות המשותפות עם ישראל-ביתנו, יהדות התורה וש"ס".

 

אלון מחדד את המטרות ומדגיש: "נרצה את תיק המשפטים. אני חושב שצריך לעשות סדר בנושא הזה - העניין המשפטי, הוועדה למינוי שופטים, שיטת מינוי השופטים לבית המשפט העליון משפט וחוקה כן או לא. יש כאן מציאות, להשקפתי, של ניסיון לקבוע מה שלא הצליחו מאז קום המדינה. גם לשנות את גבולות הארץ וגם לאכוף חוקה בצורה חד צדדית, שתשאיר אותנו כדיירי משנה שיחושו לנצח בדרגה ב'. 

 

"נבקש גם את תיק החינוך, כשליברמן יבקש את תיק המשטרה. אני לא פוסל מועמד שלנו לראשות הממשלה, אבל זה חייב להיות טבעי, אם זה לא בבחירות האלה אז בבחירות הבאות".

 

בהנחה שאולמרט יהיה בכל זאת ראש הממשלה, החמאס בשלטון והוא מחליט ללכת להתנתקות נוספת ביהודה ושומרון – מה אתם מתכוונים לעשות עם הכוח הפוליטי שלכם – האם תילחמו בשדה הפוליטי או תצאו לרחוב?

 

"אני מדלג על האופציה הזו, הערכה שלי היא שאנחנו ניגדל בבחירות. מבחינתי אם אולמרט ראש הממשלה אנחנו נכשלנו בבחירות. אני בונה על גדילה שלנו בבחירות – בעקבות האיחוד עם המפד"ל, ועל ירידה של קדימה. אני לא מניח שאולמרט יהיה ראש הממשלה. אם זה יקרה - זהו תסריט רע מאוד. זה מאוד לא אחראי מבחינה מדינית. אין מדינה פלסטינית מוכרת על ידי מדינת ישראל ואין למי להעביר שטחים נרחבים. אם למרות שהחמאס יהיה בשלטון ישראל תעביר שטחים יהיה כאוס. גם בקדימה היו מי שהתבטאו נגד מהלך כזה כמו אבי דיכטר.

 

"זה לא כמו ההתנתקות של שרון שהיתה חד צדדית עם קריצה לרשות הפלסטינית, ש'בשקט אנחנו מעבירים את זה'. זה נראה לי חוסר אחריות משווע. גם ביילין התבטא נגד. אני מקווה מאוד שנצליח לעצור דבר כזה בשדה ההסברתי". 

 

מה אתה צופה שיקרה אם יהיה פינוי מאחזים נוסף לפני הבחירות? האם התרחיש גרוע יותר ממה שהיה בעמונה? מה אתם אומרים לציבור שלכם מבחינת הקווים האדומים ולקיחת החוק לידיים?

 

"אם זה יקרה לפני הבחירות זה יהיה חמור מאוד. ישנה תחושה של ניצול ציני, מה שקוראים אצלנו נבל ברשות התורה. אותה תחושה של נבל ברשות החוק - אדם שמנצל סיטואציה כשלא בחרו בו ועוד לא נבחרה ממשלה. הזעם הזה ישים בפינה ציבור גדול יותר מאשר בעמונה, זה יהיה נורא ואיום, ואני לא אומר את זה כמאזן אימה או כדי להפחיד, זה יהיה יותר חמור.

 

"אם נוכה בבחירות אני מתאר לי שנצטרך כולנו לעשות חשבון נפש, לעמוד מול המציאות ולמנוע את מה שקרה בעמונה. אם נצליח, ועל זה אני בונה, אנחנו נשליט חוק וסדר ביהודה ושומרון. המציאות היום בשומרון היא מציאות שהריבון הוא האלוף, לא היתה החלת חוק, זה אומר שאם אני רוצה לתכנן מרפסת - תיאורטית האלוף צריך לאשר לי. זו מציאות לא צודקת, לא מוסרית שיוצרת כאוס. אנחנו נחיל את החוק בשטחי השיפוט האלו כמו בכל מקום אחר ותהיה איכות חיים נורמלית וסבירה".

 

ובכל זאת מדברים היום על הריסת מבני קבע בחרשה והיובל בקרוב. האם אתה רואה שימוש בנשק ?

 

"אני מאוד מפחד, אני לא רוצה להגיד את זה כי אני נגד מאזן אימה, אני שונא שמפחידים, אני שונא שמאיימים, אבל אני הייתי בעמונה. אם יתנו מכות רצח לילד שלי, מכות רצח שיכולות לפוצץ ראש ולהרוג אני הייתי עוצר את זה, מונע את זה. רוב האירועים בעמונה היו בבתים ובגגות אבל אם מישהו יהיה עם אקדח אני לא יודע מה הוא יעשה. אני יוצא מתוך הנחה די ודאית שלא יהיה דבר כזה לפני הבחירות. זה ממש לא לגיטימי".

 

מדוע הציבור מאס בחזון ארץ ישראל השלמה והולך עם קדימה, כשאפילו בנימין נתניהו מדבר על התכנסות לגושי ההתיישבות?

 

"הציבור בארץ ברובו הגדול היה שותף ונשאר שותף לעניין הביטחוני-קיומי, ולא שותף לעומק לעניין האידיאליסטי. שרון לא הסתיר שהתפיסה שלו היא ביטחנית. העם מורכב משלושה חלקים: חלק קטנטן שהוא יצחק טבנקין ומפלגת אחדות העבודה הקלאסית, חלק גדול - מנחם בגין וז'בוטינסקי וחלק אחר עם תפיסה של אמונה דתית – תפיסה של תורה. לדעתי אנחנו חווים פה משבר רוחני ולא רק משבר פוליטי.

 

"אני רואה את הילדים של ליבני ואולמרט, השניים לא היו מסוגלים להעביר להם את חינוך ז'בוטניסקי שינקו, וגם להם עצמם. כשהילדים גדלים בתיכון חדש כמו שאר החברים, כשאין באורח החיים שלך משהו שמשנה אותם, אם אין מסגרת דתית, חברתית, כמו בני עקיבא אז יש היטמעות. ולצערי רוב ציבור הז'בוטינסקי לא שונה באורח חייו התרבותי בהשקפותיו האידיאולוגיות שלו מהרוב הישראלי. אני מדבר על החינוך והתרבות. אנחנו עם אחד וצריכים לשמור על היחד".   

  

מה העמדה שלך לגבי הגישה האנטי ממלכתית שחדרה לציונות הדתית ביחס למוסדות המדינה על רקע הקריאות שלא להתגייס לצה"ל, היחס לצבא, למשטרה ולבג"ץ?

 

"אני לא מסכים איתם. אני מתייחס אליהם כמו אל מחנך, כמו אבא שהילדים שלו פצועים ונבגדים ובגיל ההתבגרות הם אומרים דברים קשים מאוד. הציבור שלנו מרגיש מוכה, נבגד ואומר דברים לא נכונים. גם כשאני אומר נחליף את בית המשפט העליון אני מתכוון שנחליף את שיטת הבחירה.

 

"גם כשאני אומר 'נחליף את הרמטכ"ל', אני מתכוון לקיצור הקדנציה של הרמטכ"ל הקודם יעלון על רקע התנגדותו להתנתקות. זה כל כך מזוויע ולכן נראה לי סביר שדן חלוץ יגיע לסוף הקדנציה שלו. אנחנו לא נאריך לו אותה".

 

עם זאת, אלון מדגיש: "אנחנו לא נחליף את המדינה. לא אפסיק להאמין בקיבוץ גלויות, לא אסלח למי ששורף את הדגל ולא אהיה סובלני בשום פנים ואופן כלפי מי שיבוז למדינה שלנו. יש מצבים של כעס שכמחנך אתה צריך לדעת לחבק, לאהוב, אבל לא לטשטש את האמונות, אנחנו לא נטורי קרתא". 

 

האם אתה צופה שאחוז גבוה בימין לא יצביע בבחירות על רקע ההתנתקות?

 

"רבים כבר ניגשו אלי בשבת ואמרו 'יש לנו למי להצביע בעקבות האיחוד עם המפד"ל'. החודש וחצי הקרובים הם האתגר שלנו להוכיח לנוער שלנו ולחברה שלנו שאנחנו מסוגלים לשנות. היה ונשנה מייד - אחרי הבחירות יהיה קל מאוד. המציאות הלא נורמלית של יהודה ושומרון חייבת להשתנות ואנחנו נעשה את זה. יש לי חשש כזה כלפי קבוצה מעטה ואני מטפל בזה".

   

אחרי כל מה שנאמר ביניכם לבין המפד"ל איך תשבו יחד?

 

"בסופו של דבר המשותף בינינו יותר מהותי ויותר משמעותי. כאחד שלא היה במפד"ל, אני מאמין שהמשותף יותר עמוק מהמפריד".

 

עם מי תשב בממשלה? האם תשב עם אולמרט, או שאתם מכינים את עצמכם לאופוזיציה?

 

"אנחנו לא פוסלים את אולמרט אישית. למרות הרשעות שהיתה בעמונה והפתיעה אותי, אין לי ספק שהוא לא תכנן את זה. תפיסתי היא שהימין והדתיים יכולים ליצור גוש חוסם. קדימה, יש בה מרכיבים מסוכנים - אם הם יהיו בשלטון. אם יהיה לנו בלוק חוסם של 61 ח"כים - קדימה מתפרקת. המשחק הוא על כל הקופה. זהו משחק סכום אפס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
אלון. נשליט חוק וסדר ביהודה ושומרון
צילום: חיים צח
איחוד המפד"ל. ניקח את החינוך והמשפטים
צילום: גיל יוחנן
צילום: שי רוזנצוויג
חלוץ. ברור שלא ימשיך
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: רויטרס
פינוי מאחז. יהיה איום ונורא
צילום: רויטרס
מומלצים