שתף קטע נבחר

סקר: פער גדול באיכות הסביבה בין דרום ת"א לצפונה

כמה לא מפתיע: גם בנושא איכות הסביבה ישנו פער גדול בין דרום ת"א ויפו לבין השכונות הצפוניות בעיר. זיהום אוויר חמור, רעש כבד, בתי ספר החשופים לקרינה מסוכנת, והיעדר גינות, הם מנת חלקם של תושבי הדרום. התושבים דורשים מהרשויות לבטל את האפליה בין חלקי העיר

רמת זיהום האוויר ביפו גרועה במשך הרוב המוחלט של ימות השנה, ועל כל גינה ציבורית בדרום העיר, יש שלוש גינות בצפון העיר. כך עולה מסקר סיכונים סביבתיים לבריאות הציבור שערך הפורום הירוק של דרום ת"א ויפו בהובלת החברה להגנת הטבע, ופורסם היום (א'). 

 

מהסקר עולה עוד כי בדרום ישנם בתי ספר החשופים לקרינה מסוכנת ותושבי דרום העיר סובלים ממטרדי רעש ב- 50% יותר מהמותר בחוק. הפורום קורא לרשויות לפעול למען איכות חייהם של תושבי דרום ת"א ויפו. להלן הממצאים העיקריים של הסקר:

 

  • רמת זיהום האוויר ביפו גרועה רוב ימות השנה. גורם הזיהום העיקרי בעיר הוא פליטות עשן מכלי רכב. כתוצאה מפליטות אלה 28,000 מילדי ת"א-יפו סובלים מסימפטומים נשימתיים הגורמים למחלות ריאה. מספר הכבישים בדרום העיר ביחס לגודל האוכלוסייה וגודל הרובע גבוה מהממוצע העירוני.

 

תחנת ניטור האוויר בשדרות ירושלים ביפו בולטת במספר החריגות מתקן זיהום האוויר. בחודש נובמבר 2005 התרחשו כ-84 חריגות מהתקן המותר לעומת 0 חריגות באותו החודש בתחנת הניטור ליד אוניברסיטת תל אביב בצפון העיר.

 

בעקבות זאת דורש הפורום להפחית את התנועה העוברת בשכונות יפו ודרום תל אביב בתוך כשש שנים במקביל להקמת הרכבת הקלה בשדרות ירושלים.

 

  • חמישה בתי ספר בדרום וביפו סובלים מקרינה מסוכנת ממתקני חשמל: הקרינה הבלתי מייננת הנגרמת כתוצאה ממתקני חשמל ואנטנות סלולריות, גורמת להשפעות קשות על גוף האדם הן בחשיפה לטווח קצר והן בחשיפה לטווח ארוך. ידוע כי ילדים, נשים בהריון וקשישים הן האוכלוסיות הפגיעות ביותר להשפעות הקרינה.

 

בבדיקות המשרד לאיכות הסביבה מ-2004 עלה כי בשמונה מוסדות חינוך בדרום תל אביב ויפו קיימת רמת קרינה מסוכנת ממתקני חשמל, העולה על סף התקן הסביבתי.

 

הפורום דורש בעקבות זאת "להפסיק מיידית את פעולת מתקני החשמל החורגים מהתקן. להוציא מקרבת מוסדות חינוך וקשישים מתקנים הפולטים קרינה בלתי מייננת".

 

  • 50% יותר רעש בדרום. רמת הרעש המותרת באזור מגורים היא 50 דציבלים, ובאזורי מגורים ומסחר 55 דציבלים. בדרום תל אביב ויפו קיימות רמות רעש גבוהות במיוחד המגיעות עד ל-75 דציבלים באזורי המגורים. בין גורמי הרעש הבולטים: תחנה מרכזית, נתיבי איילון, נתיבי טיסה, בתי מלאכה, אולמות אירועים ומועדונים, מגרש הכדורגל "בלומפילד" ועוד.

 

דרישת הפורום: יש להתקין מיידית אמצעי מיגון להפחתת רמות הרעש, בייחוד ליד בתי ספר; יש לפנות גורמי רעש כמו התחנה המרכזית בתוך כחמש שנים.  

 

מוסכים מזהמים

 

  • בדרום ת"א ויפו ישנם הרבה עסקים מטרידים ומזהמים בלב שכונות המגורים: למשל - מוסכים, בתי מלאכה, תחנות דלק ועוד, בשונה מצפון העיר המיועד ברובו למגורים בלבד. עסקים אלו במקרים רבים גורמים לזיהומים סביבתיים קשים - שפיכת שמנים ודלקים המזהמים את המים והקרקע, חומרי ניקוי הרסניים ואחרים הגורמים לזיהום האוויר במקום. חשיפה לחומרים אלו עלולה לגרום למוות, ותחלואה. כמו כן, שילוב לא מבוקר של פעילות עסקית באזורי המגורים גורם למטרדי בטיחות, רעש, ניקיון וריחות.

 

דרישת הפורום: על אגפי הפיקוח והתברואה לפעול מיידית לאכיפה ומניעת מטרדים; ליישם תוכנית לצמצום מטרדים מעסקים הנמצאים בסמיכות לבתי מגורים בתוך שנתיים.

 

  • על כל גינה אחת בדרום העיר יש שלוש להנאת ילדי הצפון: לעומת 15 מ"ר שטח ירוק לתושב בצפון תל אביב, בשכונות דרום העיר קיים מחסור חריף בשטחים ירוקים: 0-4 מ"ר לתושב. בחלק משכונות יפו קיים ממוצע גבוה יותר של שטח ירוק לתושב אך שטחים רבים אינם מפותחים לשימוש או סובלים מרמת תחזוקה ירודה.   
הפורום דורש להקים את פארק החורשות בדרום תל אביב בתוך שלוש שנים. כמו כן הוא דורש לפתח ביפו את השטחים הירוקים הלא פעילים ואת הנגישות אליהם בתוך חמש שנים.

  

  • שיטת איסוף האשפה בדרום תל אביב ויפו היא ב"צפרדעים" שכונתיות, זאת לעומת פחי אשפה פרטיים ביתר חלקי העיר. "צפרדעי האשפה" גורמים למטרדי ריחות קשים ביותר, רעש בלתי סביר בשעות המוקדמות של פינוי המיכלים, אשפה המפוזרת ברחובות ורמת ניקיון ירודה.

 

דרישת הפורום: לחלק פחי אשפה פרטיים ולהוציא את ה"צפרדעים" מכל אזורי המגורים בתוך שנתיים.

 

"הפערים גלויים לעין"

 

מומו מהדב, מנהל החברה להגנת הטבע בתל-אביב אמר ש"הפערים בין הדרום לצפון גלויים לעין וכעת מקבלים אישור מהבדיקות שערכנו. אנו קוראים לכל הגורמים המטפלים, ובפרט למשרדי הממשלה, לקחת את דרום ת"א ויפו למרכז. העתיד של כולנו תלוי ביכולת לצמצם את הפערים הסביבתיים ולהבטיח סביבה בריאה לכל".

 

כמאל אגבריה, יו"ר ועד שכונת עג'מי אמר ש"מעבר לפתרון הבעיות הסביבתיות ושיפור בריאות התושבים, הפורום הירוק הוא גם דוגמה טובה לדו-קיום - יהודים וערבים שמים את המחלוקות הפוליטיות שלהם בצד ופועלים במשותף למען איכות חייהם של כל תושבי האזור ללא הבדל של דת ולאום". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפו (ארכיון)
צילום: יולס רונן
צילום: עומר הכהן
פחות גינות
צילום: עומר הכהן
מומלצים