שתף קטע נבחר

BDI: הריכוזיות עלתה; 18 משפחות שולטות על המשק

מדד הריכוזיות במשק חושף: משפחת עופר, אריסון, בורוביץ', בינו, דנקנר, המבורגר, ורטהיים, ויסמן, זיסאפל, לבייב, פדרמן, סבן, פישמן, שחר-קז, שטראוס, שמלצר ותשובה חולשות על סכום השווה ל-77% מתקציב המדינה. BDI: "ההפרטה הגדילה את הריכוזיות"

18 משפחות אנשי העסקים השולטות והמשפיעות בישראל הן האחים עופר, אריסון, בורוביץ, בינו, דנקנר, המבורגר, ויסמן, ורטהיים, ורטהיימר, זיסאפל, לבייב, פדרמן, סבן, פישמן, שחר-קז, שטראוס, שמלצר ותשובה. כך עולה מ-BDI Code, מחקר חדש של קבוצת המידע העסקי ביזנס-דאטה-ישראל (BDI), שבדק את ריכוזיות המשק הישראלי.

 

משפחות ואנשי עסקים אלה שלטו בסוף שנת 2005 על 32% מהכנסות 500 החברות הגדולות במשק. היקף הכנסותיהם הגיע ל-198 מיליארד שקלים. חברות זרות, לעומת זאת, חולשות רק על 8% מהכנסות 500 החברות הגדולות.

 

בין אנשי העסקים הבולטים ביותר נמנים נוחי דנקנר עם כ-4.8% מכלל הכנסות 500 החברות המובילות ( אי.די.בי, סלקום, כלל החזקות ביטוח, חברת הבניה אזורים ועוד), משפחת עופר - עם 4.4% (כימיקלים לישראל, צים), חיים סבן עם 2.9% (בזק), דודי ויסמן (דור אלון) 2.9%, משפחת אריסון (בנק הפועלים, שיכון ובינוי)- 2.8% ויצחק תשובה (דלק) 2.2%.

 

היקף הכנסות 18 משפחות העסקים שווה, לפי המחקר, לכ-77% מתקציב המדינה לשנת 2006. ב-BDI מעריכים כי היקף הכנסות המשפחות שווה ל-50% אחוזים מהתוצר העסקי במשק.

 

"ההפרטה הגדילה את הריכוזיות"

 

ב- BDI טוענים, כי במהלך שנת 2005 הגדילו המשפחות השולטות את היקף אחזקותיהן. בין השאר, רכש דנקנר, בעל השליטה ברשת השיווק שופרסל, את הרשת המתחרה קלאבמרקט והשלים את רכישת 95% מחברת סלקום. בנוסף, רכשה חברת כלל ביטוח, שגם היא בשליטתו, את קרנות הנאמנות אילנות דיסקונט ואת קופות הגמל שבניהול בנק דיסקונט.

 

בנוסף, השלים חיים סבן את רכישת השליטה בחברת התקשורת בזק. כמו כן, רכש הבנק הבינלאומי שבשליטתו של בינו צדיק את בנק אוצר החייל מידי בנק הפועלים.

 

בסך הכל, עלתה הריכוזיות במשק הישראלי בשנת 2005, לפי המחקר, ב-4%. זאת, למרות תהליך ההפרטה.

   

"תהליכי ההפרטה של השנים האחרונות, כולל הפרטת הבנקים, בזק, אל-על וצים לא רק שלא הביאו להפחתת הריכוזיות במשק, הם אף הביאו להגדלתה", אומרים ב-BDI. "המשפחות השולטות רכשו חברות חשובות, קופות גמל וקרנות נאמנות, משפחת בורוביץ' רכשה את אל-על ומתיו ברונפמן רכש את בנק דיסקונט. הפרטת בנק לאומי הינה יוצאת דופן שכן הבנק נרכש על ידי קבוצה מחו"ל".

 

500 חברות, 620 מיליארד שקלים

 

סך ההכנסות של 500 החברות המובילות בדרוג בשנת 2005 מוערך בכ-620 מיליארד שקלים. החברות מעסיקות, לפי המחקר, למעלה מ-150 אלף עובדים. 55% מ-500 החברות המובילות הן חברות פרטיות; 42% מהן נסחרות בבורסה; רק 3% מהן הן חברות הממשלתיות.

 

 

המדד אינו בוחן את עושרן של המשפחות אלא את השפעתן על המשק. ב-BDI אומרים כי קיימות משפחות נוספות שהכנסותיהן הן בסדרי גודל דומים, אך השפעתן במשק מועטה או שעושרם נצבר מפעילות בחו"ל, והן לא נלקחו בחשבון במדד הריכוזיות.

 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: נתוני BDI מוכיחים כי שר האוצר אהוד אולמרט ושר האוצר לשעבר, בנימין נתניהו, הפריטו את מדינת ישראל לחבריהם. אין זה מקרי ש-7 מתוך 18 המשפחות התפרסמו בתקשורת כמקורבים לאולמרט. הקשר בין הון לשלטון פוגע בשוויון ההזדמנויות ומהווה איום על החברה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יונתן בלום
נוחי דנקנר: 4.8% מהחברות הגדולות במשק
צילום: יונתן בלום
צילום: סיון פרג'
יולי עופר: 4.4% מהחברות הגדולות במשק
צילום: סיון פרג'
מומלצים