שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עברת עבירת תנועה? תגיד שלום למכונית

  ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום את חוק החרמת המכוניות לנהגים שביצעו עבירות תנועה, למרות שהעלות לבעל הרכב עשויה להגיע לאלפי שקלים ומספר מגרשי האחסון קטן

  ביצעת עבירת תנועה? השוטר יוכל להחרים לך את המכונית, לגרור אותה למגרש אחסנה ולשמור אותה שם - על חשבונך. התקנות החדשות, תולדה של חקיקה אותה יזם חבר הכנסת גלעד ארדן, אושרו למרות שחברי הוועדה הביעו אי שביעות רצון מהעלויות הגבוהות שצפויות לנחות על בעל הרכב.

   

  העבירות העיקריות בגינן יוכל קצין משטרה להחרים מכונית, כוללות נהיגה בשכרות או תחת השפעת סמים, נהג חדש הנוסע ללא מלווה או מסיע יותר משני נוסעים ללא מלווה, הסעה בשכר בניגוד לחוק, הסעת מספר נוסעים העולה על המותר ברשיון הרכב, עבירה על חוק שעות נהיגה ומנוחה, נהיגה ברכב שנאסר לתנועה בשל ליקויי בטיחות, נהיגה ללא רשיון ונהיגה בפסילת רשיון. כמו כן, שוטר יוכל להחרים רכב מסחרי אם נתפס עם משקל עודף, גם ללא נוכחות קצין.

   

  על-פי התקנות שאושרו, רכב שנהגו ביצע אחת מעבירות התנועה הללו יוחרם, גם אם הנהג איננו בעל הרכב. עם זאת, בידי הבעלים תהיה זכות לשימוע לפני החרמת המכונית.

   

  לדברי אמנון כהן, יו"ר ועדת הכלכלה, התקנות אושרו כהוראת שעה לתקופת ניסיון של שנתיים. זאת, במטרה לבחון עד כמה הן יעילות כאמצעי הרתעה מפני

  ביצוע עבירות תנועה. ח"כ כהן אמר כי לדעתו עלויות האחסנה גבוהות מאד ופריסת המגרשים לוקה בחסר - כשבצפון לדוגמה יהיה מגרש אחד בלבד ובכל הארץ שמונה. למרות זאת, בחר ח"כ כהן לאשר את התקנות, לדבריו מתוך תקווה "כי הורים וילדים יבינו שכלי רכב הוא כמו כלי נשק".

   

  מהנתונים שהוגשו לעיון ועדת הכלכלה, עולה שבעל רכב שמכוניתו הוחרמה עשוי לשלם מאות ואף אלפי שקלים בגין ההחרמה. מלבד הקנס הרגיל, שיכול לנוע בין 500 ל-1,000 שקל, עשוי בעל הרכב לשלם גם עלות גרירה (257.5 שקל ל-30 ק"מ ראשונים ו-5.15 שקל לכל ק"מ נוסף) ואחסון, שתנוע בין 7.5 ל-95 שקל ליום בהתאם למגרש ולסוג הרכב.

   

  לדוגמה, בעל רכב שמכוניתו נגררה מרחק של 40 ק"מ לחניון בירושלים, ואוחסנה שם 30 ימים, צפוי לשלם קנס בסך קרוב ל-2,000 שקלים - בנפרד מהקנס המשטרתי הרגיל. מקורות בוועדת הכלכלה אמרו כי לדעתם התקנות שאושרו "דרקוניות", אך הודו כי כדי להרתיע נדרשת הפעם פעולה חריפה מהרגיל.

   

  המשטרה: נאכוף את התקנות במלואן

   

  מאגף התנועה במשטרה נמסר ל-ynet כי הם מקבלים בשביעות רצון את אישור התקנות, ובכוונתם להשתמש באמצעי האכיפה החדש במלואו בהתאם להנחיות שיקבלו. לדברי רפ"ק דורון בנאמו, דובר אגף התנועה במשטרה, המצב הקיים כיום לא איפשר למשטרה להחרים מכוניות בגלל היעדר מגרשי איחסון מתאימים. השבתת כלי רכב בוצעה במקרים רבים כנגד עברייני תנועה, אך אכיפת ההשבתה דרשה מתן אמון בבעל הרכב או ביצוע סיור בסביבת מגוריו כדי לוודא שאכן המכונית עומדת במקום שנקבע.

   

  לדברי סנ"צ בלהה חורחס, ראש מדור מסחר במשטרה, העלות הגבוהה של דמי האחסנה נובעת מדרישת המשטרה לתקני אבטחה וביטוח שיאפשרו את הענקת השרות הטוב ביותר לאזרח.
  כמה תשלמו אם רכבכם יוחרם?

  כמה תשלמו לכל יום אחסנה אם רכבכם יוחרם?
  המגרש אחסנת רכב עד 4 טון עד 29 יום אחסנת רכב עד 4 טון עד מ-30 יום ומעלה אחסנת רכב מעל 4 טון עד 29 יום אחסנת רכב מעל 4 טון מ-30 יום ומעלה
  ירושלים        
  הלאום 46.6 שקל 10.71 שקל 58.25 שקל 19.57 שקל
  מחסני ערובה 25 שקל 10 שקל 75 שקל 15 שקל
  תל אביב/מרכז        
  שירותים משפטיים 45 שקל 13 שקל 50 שקל 25 שקל
  אתרים ירוקים תל-ברוך 45 שקל 45 שקל 65 שקל 65 שקל
  צפון        
  גרר מטרו 55 שקל 55 שקל 95 שקל 95 שקל
  דרום        
  מחסני ערובה הספנים אשדוד 25 שקל 7.5 שקל 75 שקל 20 שקל
  זאב בדרום באר שבע 55 שקל 55 שקל 95 שקל 95 שקל
  אילת        
  ליעד החזקות 40 שקל 35 שקל 50 שקל 45 שקל


  עלויות גרירה

  עלויות גרירה
  סוג הרכב 30 ק"מ ראשונים כל ק"מ נוסף עלות לדוגמה, 50 ק"מ
  רכב עד 4 טון 257.5 שקל 5.15 שקל 360.5 שקל
  רכב מעל 4 טון 772.5 שקל 10.3 שקל 978.5 שקל

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  עברתם עבירה? תיפרדו מהמכונית - וממאות שקלים
  צילום: זום 77
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים