שתף קטע נבחר

הומור אנטישמי זה מצחיק?

שני יוצרים ישראליים הכריזו על תחרות קריקטורות אנטישמיות, שיציירו יהודים. "זה יראה לעולם איזה אנשים שפויים אנחנו", הם מאמינים

פרובוקציה זולה או ניסיון לעורר דיון מהותי בהשפעת הקריקטורה על החברה? על שאלה זו יאלץ בימים הקרובים לענות מו"ל הוצאת דימונה אמיתי סנדי, שמשיק תחרות ישראלית לקריקטורות אנטישמיות. סנדי, שעקב בהשתאות אחרי פרשיית "קריקטורת מוחמד", שיצאה לדבריו מכלל שליטה, החליט להגיב בשערורייה זוטא.

 

"החלטנו להגיב על המאורעות שבהם נהרגים אנשים במהומות בגלל קריקטורות", אומר סנדי ל-ynet, "אנחנו חושבים שהכי קל זה לצחוק על אחרים ומאתגר הרבה יותר למצוא את החולשות בעצמך, אז החלטנו לתת דוגמא אישית. אנטישמיות תמיד אקטואלית, ולכן אחרי שהדנים צחקו על המוסלמים והמוסלמים פתחו בתחרות בדיחות שואה, נראה לנו שאם כבר לטפל בסטריאוטיפים, אז בוא נבדוק את הגבולות של עצמנו. אנחנו קוראים לקריקטוריסטים ומאיירים להגיש קריקטורות אנטי יהודיות. נשמח לרענן את מאגר הדימויים האנטישמי".

 

סנדי מודה שהיוזמה פרובוקטיבית, אבל לדבריו "פרובוקציות מזינות את המילייה שלי. תמיד מפתיע לגלות שמסרים שנראים קיצוניים, מדברים לקהל גדול מהצפוי". מעבר לפרובוקציה, יש לצמד גם מסר רציני לדבריהם: "אסור לצנזר קריקטורות ומטופש לשרוף בגללן ספרים, עיתונים או כל דבר אחר. יכול להיות שזה יצא קצת שמאלני, אבל כאלה אנחנו. אין נושא שאסור לגעת בו. כמו שכל מתנחל שחי פה משתמש בשואה לצרכיו מאות פעמים ביום מפוגרום עמונה ועד שואת גוש קטיף, עד שהמונח הפך למטבע זול, כך גם אנחנו לא רואים שום סיבה שלא להשתמש בסטריאוטיפים יהודיים".

 

את הלוגו של התחרות יצר סנדי משלוש קריקטורות נאציות, שאחת מהן הופיעה לדבריו בעיתון יידיש יהודי. "תחקיר שעשינו לקראת תחרות בבית אריאלה לימד אותנו שבהיסטוריה של הקריקטורה היהודית יש לא מעט קריקטורות שמשתמשות במיטב הדימויים מ'דר שטרימר'", הוא אומר, "חלק מהקריקטורות בעולם היהודי על עצמו הזינו את התעמולה האנטישמית".

 

 

על התחרות, הפתוחה גם ליוצרים יהודים מן העולם, הוכרז רשמית באתר אינטרנט והיזמים יקבלו קריקטורות, איורים וקומיקסים קצרים ש"מביעים שנאת יהודים בצורה העזה ביותר". בהודעה לעיתונות שפרסמו השניים נכתב: "בין הפרסים היוקרתיים לזוכים יהיו כמובן מצות שנאפו עם דם של ילדים נוצרים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קריקטורת מוחמד הציתה אש בעולם המוסלמי
צילום: איי פי
לאתר ההטבות
מומלצים