שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זהירות: כ-40 אחוז מהתקפי הלב לא מורגשים

  חוקרים בהולנד מצאו כי רק 67 אחוז מהאנשים מרגישים לחץ בחזה או קשיי נשימה בזמן התקף לב, רוב אלו שלא חשים בהתקף הן נשים. התוצאה: החולים אינם נבדקים, וחווים התקף לב נוסף - קטלני

  יותר מ-40 אחוז מהתקפי הלב אינם מורגשים על ידי החולה, חלקם אף עשויים להסתיים במוות. כך עולה ממחקר שנערך בהולנד וכלל אלפי נבדקים. על המחקר החדש מדווח כתב העת האירופי לקרדיולוגיה בגליונו האחרון.

   

  החוקרים מהמרכז הרפואי רוטרדם ארזמוס, בדקו 4,000 אנשים בריאים, כולם עברו כשתי בדיקות אק"ג במהלך תקופת המחקר. החוקרים בדקו האם הנבדקים חוו את אחת התלונות האופייניות להתקפי לב, ובהן לחץ בחזה העלול להקרין ליד לצוואר לכתף או לגב, קשיי נשימה, חיוורון, זיעה קרה או בחילות.

   

  מהמחקר עלה כי 43 אחוז מהנבדקים שעברו התקף לב, לא חשו כלל בתסמינים. עוד נמצא כי כי נשים שעברו התקף לב נוטות יותר לחוש סימפטומים אחרים שאינם מכוונים דווקא להתקף לב, כמו כאבים קלים במקומות שונים בגוף, זאת לעומת גברים החשים לרוב בזמן התקף לב את התסמינים המוכרים.

   

  "גברים ונשים מרגישים כאבים בחזה בדרכים שונות", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר אריק ברסמה, "נשים עשויות לחוש בכאב בכתף במקום כאב בחזה, או שהן עשויות לפרש את התקף הלב כשפעת או כאב בטן. במקרים אלה, הן נוטות שלא לפנות לרופא, כיוון שאינן חושבות על התקף הלב כמקור לתלונות".

   

  ד"ר ברסמה עוד הוסיף, כי על אף שהמחקר נערך בהולנד, תוצאותיו היו כה מובהקות, עד שהן מתאימות גם לתושבים במדינות מערביות אחרות.

   

  החוקרים הציעו לרופאים לערוך בדיקות אק"ג תקופתיות, שיכולות להעיד כי האדם עבר התקף לב, וכך להתחיל בטיפול תרופתי מוקדם כמו בתרופה אספירין או בתרופות מקבוצת הסטטינים להפחתת רמות כולסטרול, שימנעו התקף לב נוסף וקטלני.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סי די בנק
  התקפי לב. 40 אחוז לא מורגשים
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים