שתף קטע נבחר

בלייר: מחנה גוואנטאנמו הוא "אנומליה"

"במוקדם או במאוחר נצטרך להתמודד עם זה", אמר ראש ממשלת בריטניה כשנשאל על יחסו למחנה המעצר האמריקני במפרץ גוואנטאמו שבקובה. דו"ח של האו"ם קורא לסגור את המחנה וקובע כי העצירים עוברים התעללות. ארצות הברית דוחה בתוקף את טענות הדו"ח, שזכה לגיבוי של מזכ"ל האו"ם. גם איטליה ושוייץ תומכות בקריאה לסגור את המקום

ראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר, אמר היום (ו') כי מחנה המעצר האמריקני במפרץ גוואנטאנמו שבקובה הוא אנומליה ש"יהיה צורך להתמודד איתה". גם משרד החוץ האיטלקי פרסם הודעה דומה.

 

בלייר נפגש בברלין עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשאל האם הוא תומך בקריאה שהשמיע אמש אחד משריו לפיה יש לסגור את מתקן המעצר. "תמיד אמרתי שזו אנומליה", השיב בלייר, "במוקדם או במאוחר נצטרך להתמודד עם זה".

 

השר, פיטר היין, אמר אמש בראיון ל-BBC כי הוא היה מעדיף שגוואנטאנמו ייסגר. היין התראיין בתגובה לדו"ח האו"ם שקרא לסגירת המחנה והעמדה לדין או שחרור של העצירים המוחזקים בו. בדו"ח נטען כי חלק מהיחס לעצירים במקום, למשל האכלה בכוח של שובתי רעב, הוא בגדר התעללות. במחנה, שנפתח ב-2002 לאחזקת חשודים בטרור מאפגניסטן, מוחזקים כיום על פי ההערכות כ-500 עצירים.

 

היין נשאל האם הוא תומך בדו"ח האו"ם ואמר כי ממשלת בריטניה מקבלת את העובדה שאחזקת העצירים במחנה מאפשרת קבלת מידע חשוב, אך מעולם לא חשה בנוח עם קיומו. "אמרנו לאורך כל הדרך שאנו לא מסכימים עם זה. ראש הממשלה אמר בעבר שאמנם זו עובדה שהגיע מהמחנה מידע מועיל, אך אין משמעות הדבר שהוא חושב שהמחנה היה צריך לקום מלכתחילה – זו הבחנה חשובה".

 

מומחי זכויות האדם מטעם האו"ם קבעו בדו"ח שחיברו כי העצירים בגוואנטאנמו מקבלים יחס אלים שכולל בעיטות, אגרופים והאכלה בכוח של שובתי רעב – כל אלה קובעים המחברים הם בגדר התעללות באסירים.

 

מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, אמר כי אינו מסכים בהכרח עם כל מה שנכתב בדו"ח, אך הוסיף כי הדבר המקובל מבחינה משפטית הוא להעמיד עצירים לדין ולא להחזיקם במעצר לתקופה בלתי מוגבלת. "במוקדם או במאוחר יהיה צורך לסגור את גוואנטאנמו, זו תהיה החלטה של הממשל האמריקני שבתקווה ייעשה זאת מהר ככל האפשר", אמר אנאן.

 

בארצות הברית דחו בתוקף את הדו"ח. דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מק'קורמק, אמר כי מדובר ב"טענות ממוחזרות" שמגיעות מעורכי דינם של כמה עצירים והוסיף כי "העצירים שמוחזקים במחנה הם טרוריסטים מסוכנים".

 

גם מזכיר ההגנה האמריקני, דונלד ראמספלד, התייחס היום לקריאתו של אנאן לסגור את מחנה המעצר ואמר כי מדובר בטעות.

 

אך העולם לא ממש מיישר קו עם העמדה האמריקנית. אחרי בריטניה ואיטליה גם שוויץ הביעה תמיכה בעמדת האו"ם. שר המסחר של שוויץ אמר כי עצירים, גם אם הם חשודים בטרור, כפופים לחוק הבינלאומי ובמיוחד לחוקי זכויות האדם. הוא הבהיר כי ארצו תומכת בקריאתו של מזכ"ל האו"ם לסגור את המחנה במהירות האפשרית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
עצירים בגוואנטאנמו. סובלים מהתעללות
צילום: איי פי
צילום: איי פי
המחנה. "זו אנומליה"
צילום: איי פי
מומלצים