שתף קטע נבחר

"קשיש יכול למות בבית ולהישאר שם ימים"

קשישים חולים, ערירים, מנוצלים, ומוכים - אלה המראות שדוד אולמן נתקל בהם מדי יום כמנהל המחלקה לקשיש בעיריית חיפה. כוח האדם מצומצם, ואולמן נסמך בעיקר על מתנדבים. "אנחנו מתפללים שלא לשמוע על קשיש שמת בביתו מבלי שידענו", הוא אומר

העובדים הסוציאליים ניצבים מול שוקת שבורה בכל הנוגע לטיפול בקשישים. "אנחנו סומכים היום על מתנדבים ומתפללים לא לשמוע על קשיש שמת בביתו ושלא ידענו מכך", אומר ל-ynet מנהל המחלקה לקשיש בעיריית חיפה, דוד אולמן, "כל יום יש את החשש הזה, כי קשיש יכול למות בביתו ולהישאר שם ימים". דבריו אלו מקבלים משנה תוקף לנוכח הנתונים החדשים על כך שכל קשיש חמישי חשוף לאלימות מצד בני משפחתו או מטפלים.

 

מנהל המחלקה לקשיש בעיריית חיפה, מספר על ההתמודדות היום-יומית:

"העובדים הסוציאליים מטפלים במאות קשישים ואינם מצליחים להתמודד מול הכמות הזו, לכן אנחנו נעזרים במתנדבים. כל יום מתקבצים כ-20 מתנדבים במוקד הטלפוני העירוני ומתקשרים לקשישים לפי רשומות, לשאול האם הם שבעי רצון.

 

"זה בגלל שהעובדים הסוציאליים לא מצליחים להגיע לכל הקשישים. אם הקשיש אומר שיש בעיה, אז פרטיו מועברים לעובד הסוציאלי שאחראי עליו, שמגיע ומטפל בבעיה. בדרך כלל המשפחות מודיעות על בעיות, אך יש קשישים בודדים שאין לנו דרך לדעת מה קורה איתם". 

 

אולמן מסביר שהאלימות כלפי קשישים היא אחת הבעיות הקשות שרק מתעצמת עם השנים: "יש אוכלוסייה גדולה של עולים חדשים, שגרים עם משפחתם תחת קורת גג אחת. נוצר מצב של ניצול זכויות וכספי הקשיש. גם המצב הכלכלי הגרוע בשנים האחרונות הביא לידי כך שמשפחות התמוטטו כלכלית ותבעו מהוריהם הקשישים את כספם.

 

"יש קשישים שסובלים מבנים נרקומנים ואלכוהוליסטים - מה שמדרדר את מצבם עוד יותר. בכל המקרים הללו, הילדים מנצלים ניצול כספי את הוריהם, מערימים עליהם, גונבים את כספם ואף מכים אותם. במצבים כאלה, אני עומד חסר אונים כאשר אני נאלץ לסגור קבוצה טיפולית של נשים קשישות הסובלות מאלימות, בגלל מחסור בתקציבים".

 

"בשבוע שעבר נתקלנו באשה כבת 91 שהוכתה קשות על-ידי בתה, אך לא היתה מוכנה להגיש תלונה במשטרה. אנחנו התקשרנו למשטרה שאף הגיעה לבית הקשישה, אך היא סירבה בתוקף להתלונן נגד ביתה. במצב כזה אין לנו אפשרות לעשות כלום ואני כבול. אני יודע שבבית הזה יכול לקרות אסון, אך אינני יכול לעשות דבר. זו בעיה חוקית שצריך לשנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מחטטים בפחים. ארכיון
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: דן בלילטי
מחאה בשוליים. ארכיון
צילום: דן בלילטי
מומלצים