שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  חדש: מרפאה להיפוך מצג עכוז של עוברים
  במרפאה ייחודית, שהוקמה בבית החולים בילינסון, הופכים את תנוחת העובר ממצג עכוז למצג ראש, המאפשר לידה טבעית. ההערכה: השירות החדש ימנע 150 ניתוחים קיסריים מדי שנה

  במהלך לידה רגיל ותקין, עובר הראש - החלק הרחב של העובר - ראשון בתעלת הלידה, ואחריו מגיחים הרגליים והעכוז, שהם צרים יותר. אך לא בכל ההריונות נמצא העובר במצג ראש. לעיתים, דווקא אחוריו או רגליו פונים אל עבר פתח הנרתיק של האם. במצב זה נשקפת סכנה לעובר, כיוון שראשו עלול להיתקע בתעלת הלידה.

   

  בניגוד לעבר, היום מעדיפים הרופאים ליילד עובר המצוי במצג עכוז בניתוח קיסרי, בשל הסכנה לפגיעה מוחית, הנשקפת ליילוד מלידה טבעית. שיטת היפוך העובר הביאה למהפיכה בטיפול במצג עכוז.

   

  השיטה, המוכרת כבר כשני עשורים, נועדה להקטין את הסיכון למצג עכוז בלידה, ולהימנע מניתוח קיסרי. בדיוק לשם כך נפתחה בבית החולים בילינסון בפתח תקווה מרפאה ייחודית, שנועדה להפוך את העוברים המצויים במצג עכוז במהלך ההריון.

   

  אחוזי ההצלחה עולים

   

  במרפאה החדשה מוצגות בפני היולדת שתי אפשרויות להיפוך העובר: היפוך חיצוני רגיל, שבמהלכו ניתנת תרופה המרפה את שריר הרחם; והיפוך חיצוני תחת הרדמה אזורית, המבוצע בחדר הניתוח.

   

  שיטת ההיפוך החדשנית המבוצעת בהרדמה אזורית, מעלה משמעותית את אחוזי ההצלחה של ההיפוך, בשל הרפיית שרירי הבטן של היולדת. שימוש בהרדמה מקומית מונע לחלוטין את תחושת הכאב וחוסר הנוחות שאופייניים לשיטה המסורתית הקיימת.

   

  בבילינסון מציינים כי שיעור הסיבוכים המשמעותיים בפעולת ההיפוך הוא נמוך, אולם אם חלילה מופיע סיבוך כלשהו או שההיפוך אינו מצליח, ניתן לבצע ניתוח קיסרי באופן מיידי, ללא צורך בהמתנה, שכן היולדת כבר נמצאת בחדר ניתוח לאחר ביצוע ההרדמה. 

   

  מאפשר חוויית לידה טבעית

   

  "ההיפך כולו מתבצע תחת הדרכת מכשיר אולטראסאונד", מסביר פרופ' משה הוד, מנהל היחידה להריון בסיכון גבוה ומנהל מרפאת ההיפוך. "באופן זה, מיקום

  ומצב העובר וכן מיקום השיליה ידועים לרופא המבצע לאורך כל הפעולה. ניסיון ההיפוך מבוצע על ידי רופא בכיר, והוא נמשך כמה דקות".

   

  לדברי פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בית החולים לנשים בבילינסון, שיעורי הצלחת ההיפוך נעים בין 30% ל-60%. "אנחנו מאמינים שבזכות מרפאה זו נחסוך בכל שנה לכ-150 יולדות את הצורך בניתוח קיסרי", אמר פרופ' גלזרמן, "ובכך נאפשר להן את חוויית הלידה הטבעית".

   

  השירות החדש אינו כרוך בתשלום נוסף, והוא מוצע לנשים היולדות בבית החולים בילינסון, אם אכן אובחן מצג עכוז של העובר בעת האשפוז לקראת הלידה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים