שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  מדענים קוראים למנהיגי הדתות: אל תפגעו באבולוציה
  האגודה האמריקנית לקידום המדע פרסמה קריאה רשמית למנהיגי הזרם המרכזי של הדתות באמריקה, להפסיק את המאבק באבולוציה ובקידום רעיונות "התכנון התבוני"

  מדענים אמריקנים קראו לקהילות הזרם המרכזי של הדתות באמריקה לסייע להם להילחם במדיניות המבקשת לפגוע בהוראת האבולוציה. האגודה האמריקנית לקידום המדע ניצלה את הועידה המתקיימת בימים אלה בסנט לואיס, מיזורי, כדי לתקוף בחזרה את תנועת "התכנון התבוני". בהודעה שהוציאה האגודה נאמר כי "לימוד תורת התכנון התבוני פוגעת באורינות המדעית של תלמידי בתי הספר".

   

  לאחרונה ניסו גורמים שמרנים ברחבי ארצות-הברית לחייב לימוד רעיונות תורת התכנון התבוני בשיעורי מדע. בועידה בסנט לואיס הוציאה האגודה לקידום

  המדע (המוציאה לאור של כתב העת היוקרתי ביותר בתחום - סיינס) מכתב, ובו היא גינתה את הצעדים הללו.

   

  "נסיונות נואלים כאלה לתקוע את הדת – למעשה רק סוג אחד של דת – לשיעורי המדע משמעו גרימת נזק לתלמידים, להורים, למורים ולמשלמי המסים" אומר נשיא ה-AAAS גילברט אומן. "הגיע הזמן להכיר בכך שהמדע והדת לא צריכים עוד להתחרות זה בזה. הם יכולים וחייבים לחיות זה לצד זה בכל הקשור למרבית חיי האנשים, רק לא בשיעורי המדע. בואו לא נבלבל את הילדים".

   

  יוג'ין סקוט, מנהל המרכז הלאומי לחינוך מדעי, עומד מאחורי קמפיין להשאיר את לימודי האבולוציה בבתי הספר הציבוריים. סקוט אומר כי הקהילות בזרם המרכזי של הדתות צריכות להתערב בפרשה, וזאת כדי למנוע מהנושא להיראות כמלחמה בין המדע והדת. לדבריו, כמה כבר הקשיבו להזהרתו ופעלו לפיה.

   

  "תנועת התכנון התבוני ממעיטה בערך של האבולוציה. היא הופכת את אלוהים למתכנן או מהנדס" אומר ג'ורג' קוין, מנהל מצפה הוותיקן. "התכנון התבוני מתרכז במתכנן שהם אינם מזהים בשמם. את מי הם משטים?" הוסיף.

   

  בשנה שעברה פסק שופט בבית דין פדרלי לזכותם של 11 הורים בדובר, פנסילבניה, שטענו כי חייבים ללמד את תורת האבולוציה הדארוויניסטית כעובדה. מועצת בתי הספר של המחוז קידמה את לימוד תורת התכנון התבוני בשיעורי מדע, אך השופט פסק כי זו הפרה של החוקה המתווה הפרדה ברורה בין המדינה ובין הדת. למרות הפסיקה, ישנם אתגרים משפטיים נוספים בדרך. 14 מדינות בארה"ב שוקלות לחוקק חוקים שהמדענים אומרים כי יגבילו את לימוד האבולוציה. בין ההצעות – חוק במיזורי המחפש להבטיח כי רק מדע שהוכח בניסויים יילמד בבתי הספר.

   

  "האסטרטגיה החדשה היא ללמד את תורת התכנון התבוני בלי לקרוא לה תכנון תבוני" אומר הביולוג קנת מילר מאוניברסיטת בראון ברוד איילנד, בראיון ל-BBC. ד"ר מילר, ששימש עד מומחה במשפט דובר, הוסיף כי  "תומכי התכנון התבוני והבריאתנות ניסו לארוז מחדש את הביקורות שלהם, ולטעון שהם מנסים ללמד את העדויות בעד האבולוציה ואת העדויות כנגדה".

   

  שיטת החינוך המבוזרת בארה"ב תבטיח כי נושא התכנון התבוני ישאר על סדר היום למרות ההחלטה במשפט דובר.

  אומן מזהיר כי לימוד תורת התכנון התבוני תשלול מהתלמידים התא החינוך הנכון, ותפגע בסופו של דבר בכלכלה של ארה"ב. "בזמן שבו פחות ופחות תלמידים פונים למדע, המדענים מדור הבייבי בום פורשים לגמלאות במספרים גדולים וסטודנטים מרחבי העולם חוזרים לבתיהם כדי לעבוד, אמריקה יכולה לבזבז את כספי משלם המסים כדי לקעקע את האבולוציה", הוסיף.

   

  הכותב הוא עורך אתר "הידען "

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צ'ארלס דארווין - "אשם" בעימות?
  צילום: איי פי
  מומלצים