שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הירוקים: מכבדים את הביטחון, רוצים לנשום

  אחרי שני כישלונות להיכנס לכנסת, הירוקים בטוחים שהפעם הבוחרים מאסו במפלגות הגדולות, בשלים לקצת איכות סביבה ויש צ'אנס להיכנס למשכן. לשם כך, יש להם אפילו כוכבת נחשבת. עכשיו צריך רק שהבוחרים לא יתבלבלו עם עלה ירוק, "ואנחנו כבר נדאג לאוויר"

  הכל התחיל באסון גשר המכביה ב- 1997. פאר ויסנר ישב מול הטלוויזיה וראה את הספורטאים נופלים מהגשר אל הירקון המזוהם, ובאותו רגע החליט להקים מפלגת איכות סביבה בישראל.

   

   

   

  ויסנר הסביר: "ישבתי בבית וראיתי את הספורטאים החסונים נופלים לתוך נחל ומתים, והם לא מתו מהנפילה אלא מהזיהום בירקון. ואנחנו עדיין לא נתנו את הדין, זו בושה שאני לא מוכן להיות חלק ממנה. הבנתי שהנושאים הסביבתיים כל כך בשוליים במדינת ישראל, אז החלטתנו להיכנס לפוליטיקה. רק שם אפשר לשנות דברים".

   

  צילום וידאו: שירן וולק

   

  ויסנר, יו"ר מפלגת הירוקים, מכהן כסגן ראש עיריית תל אביב-יפו. במועצת העיר תל אביב ישנם ארבעה נציגי מפלגת הירוקים כשהשחקנית אורנה בנאי היא אחת מהן. לאחר שתי מערכות בחירות לכנסת, בהן לא עברה המפלגה את אחוז החסימה בטוחים ויסנר וחבורתו כי הפעם העם מוכן לקצת איכות סביבה: "קהל היעד שלנו הם בעיקר הורים לילדים שרוצים להשאיר לדור הבא מדינה נקייה. ללא זיהום אויר, ללא קרינה, עם חופי ים ואיכות חיים".

   

  ברגע האחרון צורפה גם כוכבת הילדים, סופי צדקה, לשורות המפלגה כחלק מהקמפיין הפונה להורים צעירים. האשמות בשימוש זול בסלבריטאים לא מרגשות את ויסנר. "אם בזכות סופי ידעו עוד 200 אלף אזרחים על זיהום האוויר והקרינה הסלולרית, כולנו הרווחנו", אומר ויסנר, "גם אורנה בנאי גרמה לנושא בעלי החיים לעלות לסדר היום. אין בכך שום בעיה".

   

  סופי צדקה, "דור 125 בארץ", שמחה לעזור לירוקים להעלות את המודעות של אזרחי ישראל לבעיות האקולוגיות.

   

  צדקה: "כאמא חשוב לי לדאוג לאוויר שאנחנו נושמים. מאוד חשוב לי להעביר את המסר שחייבים לדאוג למדינה. אני מכבדת את המאבק הביטחוני והחברתי, אבל מה שווה שיש לנו גבולות אבל אין לנו אוויר ומים? הנושא החברתי חשוב אבל צריך להבין שהעניים הם אילו שיסבלו הכי הרבה – אוויר עוד מעט יעלה כסף במדינת ישראל. ונצטרך לקנות חמצן ותרופות בגלל שמזניחים את הסביבה".

   

  רשימת הירוקים מורכבת משני חברי מועצת העיר תל אביב, גלשן גלים בכיר, כוכבת ילדים, ופעילים ירוקים. מזכ"לית המפלגה ומספר שתיים היא הדס שכנאי - יועצת סביבתית וחברת מועצת תל אביב. מספר שלוש ברשימה הוא אוריאן קנצפולסקי- ממייסדי תרבות גלישת הגלים בישראל ולוחם סביבתי נגד הבנייה בחופים וזיהום הים.

   

  המטרה: אוויר נקי

   

  בשיחה עם ynet אומרים המעומדים כי בזמן שבכל מדינה מערבית ישנן מפלגות הדואגות לאיכות סביבה הגיע הזמן שגם בית המחוקקים מדינת ישראל יתחיל להתעורר. "הבעיות האקולוגית אינן זוכות להתייחסות ראויה ומפלגת הירוקים מבטיחה לדאוג לכך. נילחם לנשום אוויר נקי יותר, נלחם בקרינה, נילחם על חופי הים שלנו ועל זכות לשטחים פתוחים.
  כדור הארץ סובל מבעיות אקולוגיות קשות ובישראל המצב קשה במיוחד בשל שנים של הזנחה סביבתית וחברתית ובשל התמקדות בבעיות ביטחון", הם אומרים פה אחד.

   

  ומה בקשר ליריבים פוליטיים? ויסנר וחבורתו אינם מפחדים ממפלגות קטנות הנאבקות איתם על קולות המתלבטים, שמאסו במפלגות הגדולות ומעוניינים לבחור במפלגה חדשה. אפילו לא מ"עלה ירוק". ויסנר: "אף מפלגה לא מטרידה אותי. חוץ מהשמות הדומים שלנו ושל 'עלה ירוק', וגם הם ממש לא מטרידים אותי. מפלגה שרצה עם נושא אחד שהוא לגליזציה של הסמים לא מפחידה אותי. אנחנו לעומתם, לאחר כל מערכת בחירות המשכנו לפעול ולעשות ויש לנו הוכחות בשטח. הם נעלמו כמו עלה נידף".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר עמרם
  ויסנר וצדקה. פונים להורים צעירים
  צילום: עופר עמרם
  בנאי. נציגה בעירייה
  צילום: אייל פישר
  צילום: שירן ולק
  אין אוויר ומים. הירוקים
  צילום: שירן ולק
  מומלצים