שתף קטע נבחר

ראש הכנופיה שרצחה יהודי בצרפת נעצר בחוף השנהב

אילן חלימי, צעיר יהודי בן 23, נחטף, עונה ונרצח בפאתי פריז, בפרשה שהוגדרה כ"פשע שנאה אנטישמי". הבוקר נעצר בחוף השנהב יוסף פופונה, שלפי החשד עמד בראש כנופיית החוטפים

יוסף פופנה, שלפי החשד עמד בראש "כנופיית הברברים" שחטפה, עינתה ורצחה את אילן חלימי, נעצר הבוקר (יום ה') באבידג'ן שבחוף השנהב. חלימי, צעיר יהודי בן 23, נחטף ונרצח ליד פריז במסגרת מה שכבר הוגדר על-ידי שלטונות צרפת כ"פשע שנאה אנטישמי".

 

פופנה, יליד חוף השנהב, הוא עבריין מורשע שהגדיר עצמו בעבר כ"מוח שמאחורי הברברים". לפי החשד, הוא טס למדינה המערב-אפריקנית בשבוע שעבר. זמן קצר לאחר מעצרו הבוקר הוא נמסר לידיהם של שני חוקרים ממשטרת צרפת, שהגיעו למקום.

 

עקבותיו של חלימי נעלמו בסוף חודש ינואר האחרון, לאחר שככל הנראה נפל למלכודת-מין שהציבו לו חוטפיו. במשך שלושה שבועות הוא נכלא ועונה בדירה באחד מפרברי העוני של פריז, בעוד החוטפים דורשים ממשפחתו כופר עצום. הוא נפטר מפצעיו ב-13 בפברואר, זמן קצר לאחר שהושלך ליד פסי הרכבת ביציאה מהעיר.

 

13 חשודים במעשה נעצרו לחקירה, שישה מהם עשויים לעמוד בפני אישומים חמורים של פשעי שנאה. אחרים, בהם גם בעלי הדירה בה הוחזק חלימי, עדיין נחקרים. לפחות שלושה מהעצורים הודו בחקירתם כי יהדותו של חלימי היוותה את אחת הסיבות להתעללות בו. בתחילה נטען אומנם כי הרקע למעשה הוא פלילי גרידא, אך מוקדם יותר השבוע קבעה השופטת קורין גוטסמן, שמונתה לטיפול בתיק, כי חלימי נרצח בשל יהדותו.

 

התעללות אכזרית

 

חוקרים הממונים על הפרשה אף אמרו ל"לה-מונד" כי "יהדותו של חלימי תרמה לחוסר האנושיות שבא לידי ביטוי בהתעללות שעבר. זו כנופיית פרברים, מהסוג שמאמין כי 'כל היהודים הם זבלים עשירים'". ממצאי החקירה עולה כי בין היתר כיבו החוטפים סיגריות על גופו של חלימי, חתכו אותו בסכין ושפכו עליו נפט.

 

הרצח האכזרי, והנסיבות שהובילו לו, עורר סערה גדולה בצרפת, שעדיין מחלימה מהמהומות הגזעניות שפרצו בה בסוף השנה שעברה. הנשיא ז'ק שיראק הודיע כי בכוונתו לקחת חלק בהלווייתו של חלימי, שתצא מבית הכנסת הראשי של פריז. את הטקס ינהל הרב הראשי, יוסף סיטרוק. ראש הממשלה, דומיניק דה-וילפן, הודיע גם הוא על הגעתו.

 

בינתיים, קבוצות אנטי-גזעניות בצרפת הצטרפו ליוזמתה של מועצת הארגונים של יהודי צרפת (CRIF) לקיים מצעד דומם ברחובות פריז ביום ראשון הקרוב, במחאה על הרצח. הן מפלגתו של שיראק, UMP, והן המפלגה הסוציאליסטית שבאופוזיציה, הודיעו כי ישלחו נציגים למצעד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נעצר. פופנה
צילום: איי פי
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
נרצח. חלימי
צילום רפרודוקציה: משטרת צרפת
מומלצים