שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איכילוב: ניתוח לב נדיר בקירור עמוק לבת 4

  במהלך ניתוח להוצאת גידול סרטני מליבה של בת 4 ב'מרכז הרפואי תל אביב', קורר גופה לטמפרטורה של 17 מעלות צלזיוס ובנוסף לבה וריאותיה לא פעלו למשך 23 דקות, בהן החליפו מכונות את פעולתם. המנתח: "כאשר טמפרטורת הגוף יורדת, דרישת החמצן היא מינימלית ואין פגיעה ברקמות"

  ניתוח לב שביצעו בשבוע שעבר רופאים מבית החולים "דנה" לילדים, במרכז הרפואי תל-אביב נראה כמו סצינה מסרט מדע בדיוני: גופה של המנותחת, ילדה בת 4 קורר לטמפרטורה של 17 מעלות, כך שקצב פעילות הגוף שלה הואט מאד. במשך 23 דקות הופסקו פעולת הלב והריאות והילדה חוברה למכונה המדמה את פעילות האיברים האלו.

   

  החולה, ילדה פלשתינית בת 4 מעזה סבלה מגידול סרטני ראשוני בכליה, שהתפשט דרך כלי הדם הגדולים המחוברים ללב, לעליה ולחדר הימני של הלב. הילדה טופלה ביחידה להמטו-אונקולוגיה בילדים ב"דנה", אולם באופן נדיר הגידול לא הגיב לטיפול והמשיך לגדול, תוך שהוא חוסם את המסתם בין העלייה לחדר הימני ומסכן את חייה של הילדה.

   

  "ללא ניתוח להוצאת הגידול מהלב לא היה לה שום סיכוי לחיות", הסביר הרופא המנתח, פרופסור יצחק וינוגרד, מנהל המחלקה לכירורגיה מוגברת ב"דנה". הוא ציין שלמיטב ידיעתו מדובר בניתוח נדיר בעולם וראשון מסוגו בארץ בילדים.

   

  בניתוח לקחו חלק 10 רופאים בהם פרופ' גדעון אורצקי, מנהל מחלקת ניתוחי חזה, ד"ר יהודה וולף, מנהל מחלקת כלי דם, ד"ר אבי זילביגר, מנהל היחידה להרדמת ילדים וד"ר נחמה שיינברג, מנהלת היחידה להרדמה בלב- חזה, איש מהם לא ביצע ניתוח כזה בעבר.

   

  "לניתוח היו שותפים צוותים רבים של רופאים. מנתחי לב, מרדימים, אנשי טיפול נמרץ, כירורגים ואונקולוגים. היה ממש קושי פיזי כי לא היה לכל הרופאים מקום סביב גופה של הילדה ששוקלת רק 14 ק"ג", אמר פרופסור וינוגרד.

   

  קוביות קרח פוזרו על גוף הילדה

   

  הניתוח המורכב ארך 8 שעות ובמהלכו בוצעה פתיחה אורכית קדמית של בית החזה עד לבטן התחתונה, כדי לאפשר גישה לכל האזור הנגוע. קירור הגוף בוצע על ידי פיזור של קוביות קרח על גופה של הילדה, עד שחום גופה ירד ל-17 מעלות בלבד.

   

  "מכיוון שהלב לא עובד ובמהלך הניתוח הילדה חוברה למכונת לב-ריאה צריך היה לדאוג שהרקמות והאיברים לא ייפגעו. כאשר טמפרטורת הגוף יורדת, דרישת החמצן היא מינימלית ואין פגיעה ברקמות".

   

  באופן זה התאפשר להוציא את הגידול מהלב בשלמותו, כל זאת בשל מיקומו הקריטי של הגידול אשר לא אפשר לבצע את הפעולה בשיטה המקובלת. במהלך הניתוח נכרתה הכליה הימנית של הילדה, שהיתה נגועה בגידול.

   

  החיבור למכונת לב-ריאה לא נחשב נדיר והוא נעשה פעמים רבות במהלך ניתוחי לב, עם זאת רופאים ממעטים להשתמש בפעולת הקירור, שנחשבת מסוכנת ובעלת תופעות לוואי בניתוחי לב.

   

  נכון להיום מצבה של הילדה מוגדר יציב והיא מאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. "היא התאוששה בצורה מהירה והיום היא כבר לא מחוברת לאף צינור או מכונה", אמר פרופסור וינוגרד. לצד הילדה שוהה דודתה, משום שהוריה הפלשתינים לא הורשו במהלך תקופת אשפוזה להיכנס לארץ.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי גל
  ניתוח בקירור. קוביות קרח פוזרו על גוף בת ה-4
  צילום: איתי גל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים