שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בריטניה: נפתח המשפט נגד "צופן דה וינצ'י"

  שני סופרים בריטיים טוענים כי רב המכר מאת דן בראון מבוסס על קטעים מהותיים מתוך ספר שפרסמו בשנת 1982

  שני סופרים בריטיים מבקשים מבית המשפט בבריטניה להוציא צו מניעה להקרנות פומביות של העיבוד הקולנועי "צופן דה וינצ'י", המבוסס על רב המכר מאת דן בראון. מייקל בייגנט וריצ'ארד לי טוענים בכתב התביעה שהוגשה נגד בראון והוצאת הספרים Random House, כי "צופן דה וינצ'י" מבוסס על התימה המרכזית שבספרם "הדם הקדוש והגביע הקדוש" שיצא לאור בשנת 1982.

   

  השניים דורשים מבית המשפט למנוע כל שימוש עתידי בחומרים מתוך ספרם, מה שעלול באופן טכני להוביל לדחיית הפרמיירה החגיגית לסרטו של הבמאי רון הווארד המתוכננת להיערך ב-17 במאי במסגרת פסטיבל קאן בריביירה הצרפתית.

   

  בחברת Sony Pictures שמפיצה את הסרט לא מתרגשים מהמשפט שנפתח ביום שני השבוע בבריטניה. "התביעה אינה נוגעת לסרט ובכוונתנו להמשיך בתוכניות כמתוכנן", אמר ג'ים קלי ממנהליה הבכירים של החברה לסוכנות הידיעות האמריקנית AP.

   

  בהוצאת הספרים Random House דוחים בכל תוקף את התביעה ואומרים כי אין כל הוכחה שעלילת "צופן דה וינצ'י" לקוחה מספרם של בייגנט ולי. בהודעה לעיתונות עליה חתומה גייל ריבק, ממנהלי הוצאת הספרים, הוגדרה התביעה כ"נטולת כל בסיס" ו"מלאה בהאשמות פרועות".

   

  פרקליטם של התובעים, ג'ונתן ריינר, אמר לבית המשפט כי בראון "היה מעוניין לקחת, ואכן לקח, מקטעים מתוך הספר במקום לעשות את העבודה בעצמו". אחת הטענות המרכזיות בתביעה מדברת על היעדר מראה מקום או ציון כלשהו לשימוש בספרם של בייגנט ולי כמקור. בפתיחת המשפט ביום שני נכח גם בראון שהאזין לדיונים. בראון, שאמור להעיד בשבוע הבא, הודה כי עשה שימוש בספר "הדם הקדוש והגביע הקדוש" כמו גם במקורות היסטוריים רבים אחרים, אך טען כי תכניו לא היו "מכריעים או חשובים" לרעיון הכללי שעומד מאחורי "צופן דה וינצ'י".

   

  יהיו תוצאות המשפט אשר יהיו, כבר כעת ברור כי הפרסום הרב לא הזיק לשני הסופרים האלמונים עד כה. מכירות ספרם של בייגנט ולי הרקיעו שחקים בעקבות הפרסום והוא נמצא כעת במקום התשיעי ברשימת רבי המכר של אתר amazon, חמישה מקומות אחרי "צופן דה וינצ'י".

   

  זו לא הפעם הראשונה בה נאלץ "צופן דה וינצ'י" להתמודד מול תביעה של הפרת זכויות יוצרים. בשנת 2005 קבע שופט בניו יורק כי ספרו של בראון לא הפר את זכויות היוצרים של לואיס פרדו שהתלונן על שימוש בלתי חוקי בקטעים מספריו "בת האלוהים" ו"מורשת דה וינצ'י". פרדו תבע 150 מיליון דולר מהמחבר ומהוצאת הספרים וביקש דחיית הפצת הסרט.

   

  ספרו של בראון מכר עד היום יותר מ-40 מיליון עותקים ברחבי העולם. בסרט המבוסס על הספר מככב בתפקיד הראשי, טום הנקס.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צופן דה וינצ'י. יותר מ-40 מיליון עותקים
  לאתר ההטבות
  מומלצים