שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מוזיאון השמן בחיפה עומד להיסגר

  חברת שמן, שהמוזיאון נמצא במתחם המפעל שלה, הודיעה כי אין באפשרותה לתמוך כלכלית במוזיאון המציג עתיקות מתעשיית השמן הקדומה ומוצגים הקשורים בתעשייה המודרנית. מנכ"ל המועצה לשימור אתרים לראש עיריית חיפה: "פעל בדחיפות למניעת סגירתו של המוזיאון"

  המועצה לשימור אתרים מבקשת למנוע את סגירת מוזיאון השמן ההיסטורי, הנמצא במתחם בית החרושת שמן בחיפה. על סגירת המוזיאון החליטה חברת שמן.

   

  חברת שמן אומרת כי צוק העיתים ומצב המשק הביאו את החברה למצב שאינו מאפשר לה להמשיך ולתת לעמותת המוזיאון להחזיק במבנה השייך לחברה. "שמן תעשיות מוכנה לתמוך בכל מה שאינו כרוך בהוצאה כספית, אך במתכונת הנוכחית שבה החברה נמצאת, במצב של תוכנית רה-ארגון והבראה, אין לה אפשרות לתמוך במוזיאון כספית", אומרת החברה.

   

  למועצה לשימור אתרים נודע, כי חברת שמן פנתה כבר לרשות העתיקות, בבקשה לפנות ממבנה המוזיאון את האוסף המושאל של כלים ומוצגים קדומים. בעקבות זאת, פנה מנכ"ל המועצה לשימור אתרים, יוסי פלדמן, בדחיפות למנכ"ל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, וסיכם עימו לעכב את הוצאת המוצגים, במטרה למנוע סגירתו של מוזיאון חשוב זה.

   

  פלדמן שיגר מכתב דחוף לראש עיריית חיפה, יונה יהב, בבקשה להפעיל את מלוא השפעתו למניעת סגירתו של מוזיאון השמן ההיסטורי. במקביל פנה פלדמן למ"מ ראש הממשלה ושר התמ"ת, אהוד אולמרט, ולשר החינוך, מאיר שטרית, וביקש את עזרתם בנושא.

   

  המוזיאון לתולדות תעשיית השמנים בארץ ישראל פועל זה יותר מ-20 שנה בבניין "עתיד" ההיסטורי במתחם חברת שמן. במוזיאון שלושה חלקים: תעשיית השמן
  הקדומה, ראשית התיעוש והמיכון ותעשיית שמני המאכל בהווה. בין המוצגים: כלי מאכל ופולחן נדירים, בקבוקי בושם, כלי סיכה ושמן מאור, תעודות נדירות ותצלומים המנציחים את הקמת בתי החרושת 'חדיד', 'עתיד' ו'שמן', מוצרי שמנים ומוצרי לוואי מהתקופה המודרנית ועוד. בחצר המוזיאון בתי בד משוחזרים: מכבש קורה ובורג מהתקופה הביזנטית, בית בד מראשית המאה ה-20, ושני בתי בד מתקופת המקרא, האחד מתל שקמונה והשני מתל מקנה - עקרון הפלישתית.

   

  "אני פונה אליך לפעול מיידית בכל דרך שתוכל למנוע את סגירת המוזיאון, ולמצוא דרכים להמשך הפעלתו, ובמקומו הנוכחי בבניין ההיסטורי, הנגיש לכלל הציבור", כותב פלדמן לראש עיריית חיפה. בפנייתו לאולמרט ולשטרית מציין פלדמן כי "סגירתו של המוזיאון תהווה הוכחה נוספת לזילות מורשתנו מצד גורמים שונים".

   

  מעיריית חיפה נמסר בתגובה: "ראש העירייה יונה יהב מצטרף לבקשת מנכ"ל המועצה לשימור אתרים וסבור גם כן שיש לשמור על המוזיאון שהוא נכס היסטורי לעיר חיפה. ראש העירייה כינס את ההנהלה הציבורית של המוזיאון ואת הנהלת חברת המוזיאונים חיפה כדי לנסות להציל את המוזיאון. עד כה כל הפניות שנעשו לחברה המנהלת לא נענו". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים