שתף קטע נבחר

"אבו מאזן מנסה ליצור רשות בלי חמאס"

כך אמרו בעבודה בתום פגישה של עמיר פרץ ובכירי המפלגה עם יו"ר הרשות הפלסטינית. אפרים סנה: הוא ישתמש בכל הכלים המדיניים העומדים לרשותו. פרץ ואבו מאזן סיכמו כי אם תנצח העבודה בבחירות, בישראל יפתחו במו"מ מיידי עם הרכבת הממשלה. ואיך סוכמה הפגישה? "היתה כימיה"

יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן נועד אחר הצהריים (יום ה') בגשר אלנבי עם יושב ראש מפלגת העבודה, חבר הכנסת עמיר פרץ. בכירים בעבודה סיפרו כי השניים סיכמו שאם יזכה פרץ בבחירות, יפתחו השניים במשא ומתן מיידי. מדובר במפגש ראשון של אישיות פוליטית ישראלית עם יו"ר הרשות.

 

חבר הכנסת אפרים סנה, שהשתתף בפגישה עם יו"ר הרשות סיפר כי במהלך הפגישה שאלו חברי העבודה את אבו מאזן כיצד הוא מתכוון לטפל במציאות שנוצרה עם עליית החמאס. "הוא סיפר שהוא מתכוון להשתמש בכל האמצעים הנשיאותיים העומדים לרשותו כדי לשנות את המציאות הזו. הכלים בידיו הם מדיניים, כלכליים וכל מערכת הממשל האזורי בשטחים הכפופים אליו. הוא מנסה ליצור רשות בלי חמאס". בישראל תוהים האם משמעות דבריו של אבו מאזן היא פיזור של הפרלמנט הפלסטיני וקיום בחירות חדשות.

 

לפני הפגישה שאלו כתבים את אבו מאזן כיצד הוא מתייחס לאמירות שהשמיעה באחרונה שרת החוץ, ציפי לבני, לפיהן הוא אינו רלוונטי עוד ואמר: "זה הכל עניין של השקפה".

 


פרץ ואבו מאזן. צילום: עופר עמרם

 

בתום הפגישה קיימו שני האישים מסיבת עיתונאים משותפת. "אני רוצה להביע את הערכתי לנשיא אבו מאזן על הפגישה החשובה שמתקיימת בתקופה שבה הדברים נראים לא פשוטים. אתמול נרצח אזרח ישראלי ואני רוצה לשלוח למשפחה את תנחומים ולקוות כי ההידברות תחסוך דם", פתח פרץ. "היו"ר אמר כי הוא רואה בטרור אויב של שני העמים, ושחייבים לראות בטרור את הגורם המרכזי הפוגע בשלום האזור".

 

פרץ הוסיף: "אני רוצה להבהיר - לנו אין מלחמה עם העולם המוסלמי, העולם הערבי ועם העם הפלסטיני. יש לנו מאבק נגד ארגוני הטרור. אנחנו מתנגדים לענישה קולקטיבית ומתנגדים לפגיעה הומניטרית. אנו חייבים למצוא את הדרך להמשיך את הסיוע ההומניטרי, אחרת זה יגרום להקצנה של הגורמים המתונים. צריך לוודא שלא ישתמשו בסיוע לארגוני הטרור. ישראל לא תוכל לשתף פעולה עם ממשלת חמאס שאינה מכירה בישראל ובהסכמים שנחתמו. אני קורא מכאן לכל הגורמים המתונים, גם בקהילה הבינלאומית, לבוא ולבנות את הציר המתון שימשיך לשמש כציר ממנו נסייע ככל יכולתנו לעם הפלסטיני בכדי ששני העמים יידעו שיש תקווה לשלום".

 

אבו מאזן אמר במסיבת העיתונאים כי הוא מקווה שהפגישה תהיה "תחילתו של תהליך שלום". הוא הביע תקווה כי לאחר הבחירות בישראל, ב-28 במרס, ניתן יהיה לשבת לשולחן המשא ומתן ולחדש את תהליך השלום. אבו מאזן בירך על הקשר בין הרשות לבין הגורמים התומכים בישראל. הוא קרא לכל הגורמים הבינלאומיים לעשות הכל כדי להחזיר את הפלסטינים לשולחן המשא ומתן.

 

לאחר הפגישה אמר ח"כ אפרים סנה: "יש לנו אויב משותף. החמאס. צריך לבלום את הסכנה להידרדרות למלחמה. של מאה שנים. יש תחושה שיש אינטרס לבלום אויב משותף". סנה סיפר כי בין פרץ לאבו מאזן "היתה כימיה". עוד סיפר סנה כי עלה הצורך לא לעשות צעדים שיחזקו החמאס.

 

וילנאי: להילחם בחמאס כאילו אין רשות

 

בפגישה השתתפו בכירים נוספים במפלגת העבודה, בהם חברי הכנסת מתן וילנאי, אפרים סנה וראלב מג'אדלה. חבר הכנסת מתן וילנאי אמר לפני הפגישה, בגשר אלנבי: "אין לנו צל של ספק שחמאס הוא לא פרטנר. עם זאת, הצד המתון ברשות הוא הצד שעמו צריך להידבר".

 

לדבריו, "אסור לגרום למצב שבו אין עם מי לדבר וכולם חמאס. צריך להילחם בחמאס כאילו אין רשות ולדבר עם הרשות כאילו אין חמאס. אבו מאזן צריך לבוא בטענות רק לאבו מאזן. אי אפשר לקחת את זה על עצמנו והם צריכים לעשות חשבון נפש".

 

בראיון שהעניק הבוקר אבו מאזן לעיתון "אל חיאת" היוצא לאור בלונדון, נשאל יו"ר הרשות לגבי הצהרותיו של ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בעת ביקורו בטהרן, וביניהן ההצהרה שיש למחוק את ישראל. "חמאס לא שינתה את השפה שלה עד כה, אולם באופן אישי אני סבור שהיא תשנה

את השפה שלה. אני מעדיף להמתין". בהקשר אחר אמר שיש לתת לחמאס הזדמנות. "בלתי אפשרי שהחמאס תהפוך את עמדותיה במאה ושמונים מעלות תוך חודש. אני רואה בביקורים של ראשי החמאס בחו"ל כמועילים וחשובים. הם משמיעים ושומעים את דעותיהם ובכך הם מגבשים את דעתם", אמר אבו מאזן.

 

אבו מאזן הכחיש את השמועות על כוונתו להתפטר ממשרת יו"ר הרשות הפלסטינית. "נושא התפטרותי הוא שמועה גדולה. אולם הכיסא הוא איננו המטרה שלי ומעולם לא היה. הכיסא הוא אמצעי ולכן אם אוכל להשיג את מה שאני רוצה באמצעותו, אני מוכן להיאבק למען זאת. אולם, אם אגיע לדרך ללא מוצא, ולא אוכל להשיג את מה שאני רוצה, לא אראה עוד תועלת להישאר בתפקיד". במהלך הראיון התייחס אבו מאזן גם למותו של קודמו בתפקיד יאסר עראפת "התיק בעניין מותו יישאר פתוח עד שנגיע לחקר האמת", אמר.

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
רלוונטי זה עניין של השקפה
צילום: עופר עמרם
מומלצים