שתף קטע נבחר

שוב: קסאם במתקן אסטרטגי באשקלון

שוב פגע קסאם באזור רגיש ביותר - למרבה המזל, נגרם נזק קל בלבד, ואדם אחד נפצע קל מאוד. הג'יהאד האיסלאמי ירה שתי רקטות נוספות לכרמיה וליד מרדכי, מצפון לרצועה. עובד המתקן: "הפעם הרקטה נפלה במקום הרבה יותר פנימי, יש לנו רושם שהם משפרים את הרקטות שלהם כל הזמן". המשטרה: "בודקים את הרקטות, הטווח לא השתפר". צה"ל ביצע ירי ארטילרי ומטוסי חיל האוויר תקפו שני מרחבי שיגור בצפון הרצועה

עד מתי ישחק המזל? הג'יהאד האיסלאמי ירה היום (ו') בצהריים רקטת קסאם, שנפלה במתקן אסטרטגי דרומית לאשקלון. עובד אחד לקה בהלם וטופל ע"י צוותי מד"א מאזור לכיש. נזק קל נגרם למתקן. שני קסאמים נוספים נחתו באזור כרמיה ובאזור יד מרדכי. לא היו נפגעים, אולם הקסאם בכרמיה נפל בשטח בית הקברות ופגע במצבה על אחד הקברים.

 

בתגובה פתח צה"ל פתח בירי ארטילרי של פגזים לעבר האזור בצפון רצועת עזה ממנו שוגרו הרקטות. אחר הצהריים גם תקף חיל האוויר שני מרחבי שיגור בצפון רצועת עזה, מהם יורים הפלסטינים רקטות קסאם.

 

העובדים סיפרו כי למרות שהם כבר התרגלו לירי, במקום פרצה בהלה: "שמענו שוב פיצוץ חזק וראינו את העשן, הופעלה אזעקה, כל העובדים התבקשו  

להיות ליד מרחבים מוגנים. הפעם הרקטה נפלה במקום הרבה יותר פנימי, ויש לנו רושם שהם משפרים את הרקטות שלהם כל הזמן, הם כבר הצליחו להגיע לאן שלא הצליחו להגיע אליו קודם", סיפר אחד העובדים.

 

ואולם, נצ"מ אפי מור ממרחב לכיש אמר כי "הרקטה הנוכחית נבדקת כעת על ידי גורמי החבלה שלנו אבל על פי הערכות והבדיקות שאנחנו מבצעים, אנחנו לא רואים שום שוני ברקטות הקסאם שנורות לאזור מהרקטות הקודמות, לא בטווח ולא ביכולות שלהן. הרקטה שנחתה באזור כרמיה וגרמה לפצועים היתה אכן רקטה משופרת מעט, עם חתיכות ברזל וגולות, אבל באופן כללי אנחנו לא רואים שוני ברקטות הללו. הטווח נשאר לפי שעה אותו טווח".

 

באחרונה סוכם עם שר הביטחון כי כל המפעלים באזור יחוברו באמצעות ביפרים למערכת ההתרעה "שחר אדום". היום מערכת האזעקה אכן הופעלה. כעת נמצאים במקום אנשי משטרה וגורמי ביטחון שבודקים את שרידי הרקטה.

 

"קדימה תביא את הקסאמים לנתב"ג"

 

בימין הזדרזו לתקוף את הממשלה בעקבות הירי. יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב אמר כי "ממשלת קדימה תביא את הקסאמים לנתב"ג. בריחה מפני הטרור והיחס הסלחני של קדימה לחמאס מביאים היום את הקסאמים לאשקלון, ומחר עוד יביאו אותם לנתב"ג".

 

ח"כ גדעון סער, יו"ר מטה ההסברה של הליכוד, אמר כי "העלייה התלולה במתקפת הקסאמים על אשקלון וסביבתה הם עדות ברורה ומובהקת לחוסר האונים המוחלט שמגלה הממשלה בראשות אהוד אולמרט". לדבריו, "לצד מלים גבוהות על 'יד ברזל', לא ראינו דבר שעושה ממשלת אולמרט להפסיק את ההפקרות הביטחונית ששוטפת בימים האחרונים את ישראל - פיגועי ירי, נפילות טילי קסאם ופיגועי דקירה".

 

קסאמים ללא הפסקה

 

ירי הקסאמים בימים האחרונים אינו פוסק. הלילה זיהתה מערכת התרעה של צה"ל שיגור רקטת קסאם מרצועת עזה לכיוון הנגב המערבי, אך מקום הנפילה לא אותר. לא דווח על נפגעים או על נזק.

 

לפני כשבועיים נפלה רקטה ופגעה במתקן האסטרטגי. אשה אחת נפגעה מהלם ונזק קל נגרם במקום. הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות על הירי, ומסר כי מדובר ברקטה החדשה מסוג אל-קודס שעליה דווח ב-ynet, בעלת טווח ארוך במיוחד, שתוכננה לפגוע באשקלון.

 

אתמול בבוקר נורו חמש רקטות קסאם מעזה לעבר ישראל, ונחתו בשטחים פתוחים סמוך לשדרות ולקיבוצים בנגב המערבי. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. אחת הרקטות נפלה ליד בית העלמין בשדרות. כמה תושבים ששהו בבית העלמין שמעו את הפיצוץ בחוזקה ודווחו למשטרה. הרקטה נמצאה לאחר מכן סמוך מאוד לבית העלמין. הרקטות נורו מאזור העיירה בית חנון, ובתגובה פתח צה"ל בירי פגזים לעבר צפון הרצועה.

 

רקטות אלה מצטרפות לעשר רקטות נוספות שנורו במהלך השבוע. לפחות מחציתן נפלו בשטח ישראל. בצה"ל לא מזהים מגמה חדשה ומציינים כי מאחורי הירי עומדות חוליות של הג'יהאד האיסלאמי והפתח. החמאס לעומת זאת ממשיך במדיניותו ואינו חלק מהירי.

 

הג'יהאד: יש לנו רקטה שתגיע לאשקלון

 

פלוגות אל קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, הודיעו באחרונה שהארגון הצליח לפתח רקטה קטלנית בעלת טווח ארוך יותר , שיכולה לפגוע גם במרכז אשקלון. מדובר ברקטה המסוגלת להגיע לדבריו לטווחים שבין 13-16 ק"מ, המכילה גם חומר נפץ תקני מסוג TNT וחומרים אחרים המגבירים את עוצמת הפגיעה.

 

אבו חמזה, אחד מדוברי הארגון אמר שיחידת ההנדסה של הזרוע הצבאית הצליחה לייצר את הרקטה מדגם קודס. הדובר אמר שמדובר ברקטה מדגם משופר של הרקטה קודס 101, שהארגון נוהג עכשיו לירות לעבר ישראל. לדברי אבו חמזה, רקטה 101 גרמה לנזקים באזור אשקלון ואילו עוצמת הנזק של הרקטה החדשה היא גדולה יותר.

 

הדובר הוסיף שהרקטה, שאורכה 2.3 מטרים וקוטרה 5 אינץ', נוסתה בהצלחה בידי הארגון והיא יוצרה אחרי השקעה רבה במעבדות מיוחדות. לדבריו, הארגון ימשיך לשפר את יכולות השיגור שלו.


פורסם לראשונה 03/03/2006 11:53

 

בהכנת הידיעה השתתף עלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יהודית מור
(ארכיון)
צילום: יהודית מור
צילום: צפריר אביוב
אזור התעשייה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים