שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  משעל לרוסים: אם ישראל רוצה שלום - שתיסוג לקווי 67'
  ראש הלשכה המדינית של החמאס אמר לשר החוץ הרוסי ש"ישראל חייבת לסגת לגבולות 67' ולאפשר את זכות השיבה אם היא רוצה שלום". לברוב הבהיר לראשי חמאס שעליהם להכיר בישראל ולכבד את ההסכמים שחתמה הרשות עם ישראל. לפני הפגישה אמר לברוב שלתנועת חמאס אין עתיד אם היא לא תשתנה ותהפוך לארגון פוליטי. לדבריו, "לאחר שנבחר, חמאס צריך להפוך למפלגה פוליטית והזרוע הצבאית שלו צריכה להפוך לחלק לגיטימי מכוחות הביטחון הפלסטיניים"

  "ישראל חייבת לסגת לגבולות 67' ולאפשר את זכות השיבה של הפליטים אם היא רוצה שלום". כך אמר ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בפגישת ראשי החמאס עם שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב. משעל הוסיף כי השיחות עם הבכירים הרוסים היו "טובות, בונות ופתוחות".

   

  לברוב מצדו אמר כי "על החמאס להכיר בישראל ולכבד הסכמים שחתמה הרשות הפלסטינית עם ישראל". לדבריו, "אנחנו סומכים על חמאס שיעשה כל מאמץ לקיים את ההסכמים שנחתמו בעבר".

   

  קודם לכן אמר לברוב לעיתונאים שלתנועת חמאס אין עתיד אם לא תשתנה ותהפוך לארגון פוליטי: "אני לא חושב שלחמאס יש עתיד כלשהו אם הוא לא ישתנה", אמר. 

   

  "לאחר שנבחר, חמאס צריך להפוך למפלגה פוליטית ולוודא שהזרוע הצבאית של הארגון תהפוך לחלק לגיטימי מכוחות הביטחון הפלסטיניים", הוסיף.

   

  לפני הביקור, הבטיחו הרוסים שבפגישתם עם ראשי החמאס יתעקשו על עמדת הקוורטט, הדורשת הכרה בישראל והתפרקות של חמאס מנשקו. ואולם, לא ברור עד כמה יצליח שר החוץ להשפיע על המשלחת - לאור התבטאויותיהם הנחרצות של חבריה מיד עם הנחיתה. כך, מוחמד נזאל הכריז כי תנועתו תמשיך בסירובה להכיר בישראל. לדבריו, "סוגיית ההכרה אינה על הפרק. אנו לא מתכוונים להכיר בישראל", הצהיר.

   

  מנהיג המשלחת, משעל, אמר לאחר הנחיתה, כי ישראל אינה מכבדת את מפת הדרכים: "הבעיה אינה עמדת חמאס אלא עמדת ישראל. היא למעשה סירבה למפת הדרכים", הצהיר משעל בפני עיתונאים מעט לאחר שנחת בשדה התעופה במוסקבה.

   

  הוא התייחס בדבריו גם לחשיבות הדיפלומטית של הביקור: "חשוב לנו שיהיו לנו יחסים עם הקהילה הבינלאומית, ואנחנו מחשיבים את הביקור במוסקבה, בירתה של מעצמה גדולה, כתחילת יחסים כאלה".

   

  משעל הוסיף כי "הגענו לבירת רוסיה לפי הזמנתו של הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין כדי לדון במצב במזרח התיכון". לדבריו, "בכוונתנו להקשיב לעמדה הרוסית ולהציג את עמדתנו. לדעתי, הבעיה אינה העם הפלסטיני אלא הכיבוש. אנחנו רוצים שלום באזור, אבל לא ניתן להשיג שלום אלא כאשר הכיבוש יסתיים".

   

  "אנחנו מצפים לחילופי דעות ומקווים שאף אחד לא יציב לנו תנאים", הוסיף משעל.

   

  אחר הצהריים שוחח פוטין בטלפון עם נשיא מצרים חוסני מובארק. לפי הודעת הקרמלין, השניים דנו במצב במזרח התיכון "לאור קשרי העבודה של רוסיה עם מנהיגות החמאס".

   

  השליח הרוסי המיוחד למזרח התיכון, אלכסנדר קלוגין, אמר בראיון טלוויזיה שמטרת השיחות אינה להכתיב תנאים לבכירי החמאס, אלא לנסות לשכנע אותם: "לא נציג בפניהם דרישות. ננסה לשכנע אותם שעכשיו הוא הזמן לקבל החלטות אחראיות. אם אתה מגיע לשלטון ומקים ממשלה, עליך להבין שמוטלת עליך אחריות גדולה", אמר.


  פורסם לראשונה 03/03/2006 15:53

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  לברוב. "שחמאס ישתנה"
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  משעל. "לא נכיר בישראל"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים