שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מרזוק: "למרות הלחץ - לא נכיר בישראל"
  סגנו של חאלד משעל לא מתרגש מהמסרים שקיבלו נציגי התנועה מעמיתיהם הרוסים. מחמוד א-זאהר מבהיר: "גם אם ישראל תבצע נסיגה חד-צדדית - לא נתחייב לכלום"

  סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, ד"ר מוסא אבו מרזוק, אמר היום כי חמאס לא יכיר בישראל, למרות הלחץ שהפעילה עליו רוסיה במהלך השיחות שקיימו נציגי הארגון עם ראשי הממשל במוסקבה. אבו מרזוק הוסיף שהכרה בישראל שוללת את זכויות הפלסטינים ולכן אינה באה בחשבון.

   

  דבריו אלו של אבו מרזוק נשמעים ברוח שונה מעט ממה שאמר לפני שבוע, בראיון לתחנת הרדיו הישראלית-פלסטינית 'רדיו כל השלום'."אין ספק שיש הכרה מציאותית שלנו בישראל, בכך שישראל קיימת בשטח - ואין חותמים הסכמים עם גוף דמיוני אלא עם מי שקיים. ישראל קיימת וכולם מתייחסים להסכמים האלה. הבעיה אינה נמצאת ביחס לזה, ולא זה מה שדורשים מחמאס. הבעיה שלנו היא הדרישה להכיר בלגיטימיות של הכיבוש - ולכך לא נסכים".


  משעל ומארחיו ברוסיה (צילום: איי.פי)

   

  חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית, בחר להתמקד בשבחים למארחים הרוסים. "רוסיה, ששטחה מתפרס בין אירופה לאסיה, נמצאת בעמדה הטובה ביותר לתיווך בין תרבויות והבטחת האיזון בין הכוחות השונים בעולם".

   

  בתוך כך אמר היום בכיר החמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, בראיון לעיתון "א-שרק" הקטארי כי בחמאס "מברכים על נסיגה חד צדדית (של ישראל)

   כל עוד היא לא דורשת מאתנו דבר. אם הם ייצאו, אנו ניקח ולא ניתן. זאת תהיה הפעם הראשונה בה ניקח ולא ניתן, (לעומת) מה שקרה בעזה ובחלק מהגדה המערבית. לא נתחייב לשוב דבר. אפילו הרגיעה שנתנו כדי להקל עליהם לצאת מעזה הסתיימה ב-2005 ואנו נמצאים עכשיו בשלב שונה, בטקטיקה שונה ובאסטרטגיה שונה".

   

  בהקשר זה מתח א-זהאר ביקורת קשה על הרשות הפלסטינית שתיאמה עם ישראל את הנסיגה מעזה ומצפון השומרון, ואולם כשנשאל כיצד יש בדעת החמאס להקל על ישראל לסגת מהגדה הסתייג מדבריו הקודמים ואמר: "אם הם ירצו רגיעה כדי לצאת מהגדה – ניתן להם. אם הם לא ירצו – זאת תהיה זכותנו להיאבק בהם בגדה ולהגיב לכל תקיפה על רצועת עזה. אין בינינו לבינם שום מחוייבות. איננו מגנים את פיגועי ההתאבדות, איננו מגנים את ההתנגדות, לא נתפרק מנשקנו ונגן על עצמנו".

   

  במהלך הראיון הודיע א-זהאר באופן נחרץ כי אין בדעת ארגונו להכיר בישראל. "כששואלים אותנו אם נכיר בישראל, אנו מחוייבים לומר שלעולם לא נכיר בישראל", הוא אומר. כשהמראיין הקשה עליו בנקודה זו והסביר כי יש הבדל בין דבריו אלה לביו דבריו של ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, שאומר שחמאס תכיר בישראל אם זו תיסוג מהאדמות שכבשה ותכיר בזכויות הפלסטינים, השיב א-זהאר: "תשובתנו תהיה 'כן' ששווה ל'לא'. כלומר, אם ישראל תכיר בזכותנו בפלסטין, בזכות השיבה, בזכותנו כעם שיש לו את כל הזכויות לשבת על מולדתו זו - רק אז נכיר בה. זהו 'כן' בתנאים של 'לא'".

   

  ומה לגבי הטקטיקה והאסטרטגיה של הארגון? "האסטרטגיה שלנו בנויה של השכנוע המלא שאנחנו נשיב את כל פלסטין... יש לנו שכנוע

   מלא שהאומה הערבית והמוסלמית נמצאת בדרכה לפרוייקט תרבותי גדול שיוביל האסלאם, והוא דבר שיפרש את צמיחתה של התנועה האיסלאמית בכל מקום על האדמה הערבית והאסלאמית.

   

  "יש לנו תוכנית לפיה הברית האמיתית היא ערבית-איסלאמית והמדינות שירוצו לקחת חלק בברית הזאת לא יעשו זאת מתוך נקודת מוצא של פגיעה באסלאם כמו שקורה עתה ולא מתוך תיאור האסלאם כטרור ולא מתוך תיאור תנועות השחרור כתנועות טרור. כל האמצעים הלגיטימיים הנובעים מתוך הטקטיקה שואפים להשיג זאת", אמר א-זאהר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  משעל. שבחים לרוסיה
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  משלחת החמאס במוסקבה
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  מחמוד א זאהר. לא ייתן דבר תמורת נסיגה
  צילום: איי פי
  מומלצים