שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביקורת אירופית: "על ישראל להעביר את הכסף לפלסטינים"
  נציבת קשרי החוץ של האיחוד האירופי אמרה שעל ישראל להמשיך ולהעביר מדי חודש 72 מיליון דולר לרשות. לדבריה, עד שלא תקום ממשלת חמאס על ישראל להמשיך ולהעביר את הכספים

  נציבת קשרי החוץ של האיחוד האירופי, בניטה פררו-וולדנר, אמרה היום (ב') כי ראוי שישראל תשחרר את כספי המסים המגיעים לרשות הפלסטינית. בראיון לעיתון האוסטרי "דר סטנדרט" היא הוסיפה שעל ישראל להעביר מדי חודש 72 מיליון דולר לרשות הפלסטינית. לדבריה "חשוב שהישראלים יעבירו את הכסף, שהוא למעשה כסף פלסטיני".

   

  המחלוקת בין האיחוד האירופי לבין ישראל, בנושא העברת הכספים, נסוב על מועד הפסקת העברת הכספים לרשות הפלסטינית. ישראל החליטה להפסיק את העברת הכספים, כבר עכשיו, עוד בטרם הקמת ממשלה בראשות החמאס, ואילו האיחוד האירופי דורש מישראל להעביר את הכספים עד שתושבע הממשלה החדשה.

   

  לדברי פררו-וולדנר עד שהחמאס לא יכיר בישראל, יפסיק את פעולותיו האלימות ויכבד את ההסכמים שנחתמו בין ישראל לרשות הפלסטינית, ממשלה ברשותו לא תקבל סיוע. הנציבה הוסיפה שאם החמאס ימלא אחר התנאים, על מוסדות האו"ם לשקול להסיר את התנועה מרשימת ארגוני הטרור.

   

  האיחוד האירופי הודיע בשבוע שעבר על כוונתו להעביר 142 מיליון דולרים כסיוע לרשות הפלסטינית. הכספים מיועדים בין היתר לתשלום חשבונות החשמל ולתשלום משכורות לעובדי אירגוני הסיוע הפועלים במחנות הפליטים ברשות.

   

  בתגובה לכוונת האיחוד האירופי להעביר את הכספים, אמרו מקורות מדיניים בירושלים שהחלטת האיחוד האירופי אינה סדק בחומת ההחלטות הבינלאומיות. זאת מכיוון שהקהילה הבינלאומית רואה במועד כינון הממשלה הפלסטינית כמועד הקובע, בעוד ישראל רואה את המועד הקובע ביום השבעת הפרלמנט הפלסטיני. "ישראל מצפה שהקהילה הבינלאומית תתייצב בקו אחד יחד עמה לאחר השבעת הממשלה ותאפשר העברת כספים רק לצרכים הומניטריים", אמרו אותם מקורות.

   

  עמדת ארצות הברית שונה מעמדת האיחוד האירופי. לפני ארבעה ימים החזירו הפלסטינים לאמריקנים 30 מיליון דולרים מכספי הסיוע שקיבלו. הכספים שהוחזרו, הם חלק מ-50 מיליון הדולרים שנמסרו לפלסטינים ככספי סיוע אמריקנים. בעקבות נצחון החמאס ביקשו האמריקנים ערב השבעת הפרלמנט את החזרת הסכום כדי שהכסף לא יגיע לידי החמאס עם חילופי השלטון. יו"ר הרשות, אבו מאזן, נענה לבקשה האמריקנית.

   

  בשבוע שעבר הזהיר שליח הקוורטט האמריקני למזרח התיכון, ג'יימס וולפנזון, שהרשות הפלסטינית על סף קריסה מכיוון שישראל אינה מעבירה את כספי המסים. לדבריו, אפילו אם הרשות תקבל מענקים ותרומות ממדינות נוספות היא לא תוכל לשרוד. במכתב ששלח וולפנזון למנהיגי מדינות הקוורטט הוא הזהיר שקריסה כללית עשויה להוביל גם למשבר אלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים