שתף קטע נבחר

וואלה מאיימת בתביעה בגלל "גוגל ניוז" בעברית

שירות החדשות האוטומטי רק הושק - וכבר חטף התראה לפני תביעה. אילן ישראלי, מנכ"ל "וואלה", טוען כי ליקוט של ידיעות חדשותיות מאתרים מובילים בישראל היא "חציית גבולות ופגיעה חמורה בזכויות היוצרים"

שירות Google News בעברית רק הושק הבוקר, וכבר הסתבך בצרות משפטיות. חברת וואלה, באמצעות משרד עורכי דין הרצוג, פוקס נאמן ושות', שיגרה לגוגל ישראל מכתב התראה על הפרת זכויות קניין וזכויות יוצרים.

 

Google News נעזר בתוכנות הסורקות אלפי מקורות תוכן באופן אוטומטי ומרכזים עבור הקוראים כותרות ותמונות, המקשרות לכתבות ולידיעות המלאות באתרי התוכן שפירסמו אותן במקור. השירות בעברית מתבסס על מעט מקורות תוכן ביחס לאתר האנגלי - כ-100 בלבד.

 

"במסגרת השירות החדש עושה חברתכם שימוש, שלא כדין ובהעדר הרשאה, בידיעות חדשותיות ואחרות שמתפרסמות באתר וואלה", נכתב במכתב, "הידיעות שמתפרסמות באתר וואלה הן קניינה הבלעדי ומוגנות בזכויות יוצרים. לפיכך, השימוש הלא מורשה, שעושה חברתכם בידיעות אלה באתר האינטרנט שלה – עולה כדי פגיעה חמורה בזכויות הקניין של מרשתי, אגב הפרת זכויות היוצרים בהן".

 

איום בצעדים משפטיים

 

במכתב נדרשת גוגל לחדול מלפרסם באתר כל ידיעה חדשותית או אחרת מ"וואלה", ואם לא תפעל החברה "בכל דרך חוקית שעומדת לרשותה על מנת להגן על זכויותיה".

 

 

אילן ישראלי, מנכ"ל "וואלה", טוען כי ליקוט של ידיעות חדשותיות מאתרים מובילים בישראל היא חציית גבולות ופגיעה חמורה בזכויות היוצרים. לדבריו, "בכל העולם סוגיית זכויות יוצרים תופסת תאוצה, בדגש על אינטרנט. אנו מאמינים שאין מקום לפגיעה בתוכן מקורי ישראלי הגם שיש לעודדו. בטוחני ששאר האתרים המובילים בישראל לא ייתנו יד לפגיעה בקניינם וידרשו מגוגל שלא להשתמש בתכניהם".

 

לא הפעם הראשונה

 

לא מדובר בפעם הראשונה בה מאיימים על גוגל בתביעה בגלל "גוגל ניוז". איגוד העיתונות העולמי (WAN), המייצג 18,000 עיתונים ומאגד 73 איגודי עיתונים בינלאומיים, הכריז לאחרונה כי הוא בוחן את צעדיו המשפטיים נגד מנועי החדשות האוטומטיים של גוגל ו-MSN, מאחר ולטענתו הם "מבססים את עסקיהם על גב העיתונים".

 

התובעים טוענים כי גוגל לא מסתפקת בקישורים לאתרים שלהם, וגם מפרסמת קטעים מכתבות ותמונות ממוזערות, פעולה שמפרה לכאורה את זכויות היוצרים שלהם. בשנה שעברה סוכנות הידיעות הצרפתית איי אף פי תבעה את גוגל, על רקע טענה דומה.

 

יש לציין, כי מנכ"ל גוגל ישראל, מאיר ברנד, אמר לקראת השקת הסניף הישראלי של החברה, כי גוגל תסיר מהאינדקס של גוגל ניוז כל אתר שיפנה אליה בבקשה כזו.

 

תגובת גוגל ישראל: "אנו שואפים לכלול בגוגל ניוז את מירב מקורות החדשות. הגולשים מרוויחים מהאיכות, ההיקף והיכולת להגיע לזוויות ראיה מגוונות ממקורות מידע שונים. אתרי האינטרנט וספקי החדשות בדרך כלל רוצים להיכלל בשירות של גוגל ניוז היות והם מודעים לערכו בהגברת התנועה לאתרים שלהם. יחד עם זאת, כל אתר המעונין להיות מוסר מגוגל ניוז יכול לפנות לכתובת הבאה: news-feedback-cn-s@google.com".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים