שתף קטע נבחר

אורנה בנאי: שהמפלגות יחתמו על אמנה למען בע"ח

"אנחנו חיים בחברה צינית ואלימה, ובעלי החיים חלשים ומנוצלים. גם להם מגיעות זכויות", אומרת השחקנית והבדרנית, שיזמה אמנה בת שמונה סעיפים המגנה על זכויות בעלי החיים. באמנה דורשת בנאי להקים משמר אזרחי נגד התעללות ומרפאות חירום וטרינריות ולהכשיר משפחות אומנות לקליטת בעלי חיים במצוקה

השחקנית אורנה בנאי אמנם לא מתמודדת ברשימת "הירוקים" לכנסת, אך היא ממשיכה בפעילותה האינטנסיבית למען בעלי החיים. בנאי ידועה בזכות מגוון הדמויות, פוליטיות ברובן, שהיא מגלמת בתכנית הטלוויזיה הקומית "ארץ נהדרת". אולם את תפקידה כחברת מועצת עיריית תל-אביב מטעם מפלגת "הירוקים" היא לוקחת ברצינות. בנאי ניסחה אמנה ובה עקרונות לשמירת זכויות בעלי החיים בישראל, אותה תשלח היום (ד') לכל נציגי המפלגות המתמודדות לכנסת.

 

"אני רוצה להעביר את המסר שמדינה המתאכזרת לבעלי חיים סופה שתתאכזר גם לאזרחיה. כך אמר מהטמה גנדי וכך גם אני מאמינה", אמרה ל-ynet אורנה בנאי, "הרעיון לשלוח את האמנה עלה בעקבות המומנטום של הבחירות, מכיוון שכל המפלגות מדברות על אידיאולוגיה".

 

לדבריה, "אני מקווה שהמועמדים לכנסת יסכימו לחתום על האמנה, כי במדינות נאורות העקרונות האלה קיימים ומיושמים. אני רוצה להאמין שאנחנו חיים במדינה נאורה ולקוות שיסכימו לכבד עקרונות האלה. לצערי, אנחנו חיים בחברה צינית ואלימה. היצורים החלשים הם הראשונים להיפגע ובעלי החיים הם מאוד חלשים מנוצלים. אני מאמינה שמגיעות זכויות גם לחלשים".

 

האמנה של בנאי מתבססת על שמונה עקרונות: העברת סמכויות בנושא בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד לאיכות הסביבה; הרחבת מבצע עיקור וסירוס של חתולי רחוב לפריסה ארצית שתקבל את תקציבה ממשרד הפנים; הקמת משמר אזרחי שפעילותו תוקדש לבעלי חיים ומניעת ההתעללות בהם; יוזמה לייסוד יום זכויות בעלי חיים שיצוין פעם בשנה; הסדרת הפיקוח והרישוי על אחזקת חמורים וסוסים; קריאה לחוק למניעת ניסויים בבעלי חיים; הקמת תוכנית כלל ארצית שתעסוק בכלל הנושאים הקשורים לבעלי חיים; ואיסור על ייבוא, ייצוא ומכירת פרוות בישראל.

 

בנאי פנתה אל כל המועמדים במכתבה: "אני אורנה בנאי, חברת מועצת העיר תל אביב מטעם הירוקים ויושב ראש הוועדה להגנה על בעלי חיים, קוראת לכל המפלגות המתמודדות בבחירות הקרובות לכנסת ה-17, להתחייב לפעול להגנת זכויות בעלי החיים במדינת ישראל ולחתום איתי על העקרונות".

 

האמנה משתלחת בכולם

 

סין, יצרנית הפרוות הגדולה בעולם, מוזכרת באמנה כמדינה "המשתמשת גם בבעלי חיים מבויתים כמו חתולים וכלבים". הרשויות המקומיות הותקפו, לאחר שנטען כי קיבלו ממשרד הפנים כסף עבור עיקור וסירוס חתולי רחוב "שלא ברור אם השתמשו בו". משרד החקלאות הפך אף הוא למטרה. באמנה נכתב כי במשרד "שולטת נטייה מובהקת לראות בבעלי חיים מכשירים תעשייתיים ותו לא".

  

באמנה דורשת בנאי להקים משמר אזרחי, שייזכה לתקציב מטעם משרד הפנים ויקדיש את כל זמנו למניעת התעללות בבעלי חיים. האמנה מציעה להקים מרפאות חירום וטרינריות ברחבי הארץ שיפעלו 24 שעות ביממה. כמו כן, מציעה בנאי להקים מכלאות ולהכשיר משפחות אומנות לקליטת בעלי חיים במצוקה.

 

בנאי קוראת להעברת הטיפול בענייני בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד לאיכות הסביבה. "הנטייה במשרד החקלאות לראות בבעלי החיים 'רכוש מניב', שרווחתו מטופלת אך ורק מהיבט זה, יוצרת ניגוד אינטרסים בין רווחת בעלי החיים לבין היותם כלי תעשייתי", נכתב.

 

בשנים האחרונות הובילה בנאי כמה מאבקים למען זכויות בעלי חיים שהניבו הישגים חשובים. בין היתר, בזכותה אסרה עיריות תל אביב, ירושלים ובאר שבע להקים בשטחן קרקסים שמנצלים בעלי חיים. כמו כן, דאגה בנאי להקמת גינות מיוחדות בתל אביב, בהן כלבים יכולים לנוע בחופשיות ואף דאגה לפיקוח על חנויות למכירת חיות בעלי חיים.

 

הנושא הבא שעליו היא מתלבשת חשוב ומדיר שינה מעני אלטעזאכנים בעיר. הפרוייקט הבא שלה הוא לפעול לפסקת ה'אלטיזאכן' תוך ניצול הסוסים וחמורים.

 

לשאלה מדוע אינה מתמודדת לכנסת ענתה "אני לא בנויה לכנסת. זה לא בשבילי, לא מתאים". לאחרונה הצטרפה גם השחקנית סופי צדקה לטובת בעלי היים. לגבי ריבוי הסלבריטאים שמגייסים לנושא אומרת בנאי, "זה לא גימיק, סופי באמת מגויסת. תמיד כשרואים סלבריטאים יש נטייה לחשוב שמדובר בגימיק, אבל זה לא נכון. יש אנשים כמוני שהפעילות זה אני, שהפעילות בדמם. כן ירבו".

 

יו"ר מפלגת הירוקים וסגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר, אמר כי "בעלי החיים הם חלק מחיינו. חינוך לאהבת בעלי חיים צריך להתחיל מהגיל הרך. אנחנו רוצים שעל האמנה יחתמו כל המפלגות והמועמדים לראשות הממשלה: נתניהו, פרץ ואולמרט. זאת, כדי להבטיח שאכן יממשו את העקרונות עליהם חתמו. בכנסת הבאה אנחנו נשגיח שהם לא יתחמקו מהבטחותיהם מלפני הבחירות".

 

לחתימה על האמנה ניתן גם להיכנס לאתר מפלגת הירוקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנאי. דואגת
צילום: אייל פישר
מומלצים