שתף קטע נבחר

תוכנית אולמרט: התנתקות מהגדה, בנייה ב-E-1

ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, העניק ראיונות לעיתוני סוף השבוע, ובהם הבהיר שייאשר בנייה באזור E-1, בין ירושלים למעלה אדומים. "ישראל תיפרד לחלוטין מרוב האוכלוסיה הפלסטינית בארבע השנים הבאות", אמר לג'רוזלם פוסט, והבטיח לקבוע את גבולות הקבע עד 2010. ראש עיריית מעלה אדומים: "לא מאמין לאף מילה"

"ישראל תיפרד לחלוטין מרוב האוכלוסיה הפלסטינית בארבע השנים הבאות ותבנה באזור E-1 שבין ירושלים למעלה אדומים" - זה החזון שאותו מפרט ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בראיונות שהעניק לעיתוני סוף השבוע. בראיון ל"ג'רוזלם פוסט" שרטט אולמרט את קווי המתאר העתידיים של ישראל, הכוללים בעיניו את גוש עציון, ירושלים רבתי, מעלה אדומים, אזור אריאל ונהר הירדן כ"גבול ביטחון". הוא הוסיף כי עד 2010 תקבע ישראל את גבולות הקבע שלה.

 

התוכנית לבנות אלפי יחידות דיור באזור E-1 הנפרש בין ירושלים למעלה אדומים עורר בשעתו ביקורת בינלאומית, בין השאר מכיוון ארה"ב. יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, תקף את ההחלטה להקפיא את הבנייה באזור הזה ולא במקרה ביקר במעלה אדומים יום לאחר שנבחר לראשות הליכוד.


האזור שבו ייבנו אלפי יחידות דיור

 

עיריית מעלה אדומים מתכננת להקים שכונה ענקית שתתפרס על פני כ-12 אלף דונם שתיקרא "נופי אדומים". כ-3,500-4,000 יחידות דיור יאכלסו כ-15 אלף איש. כבר היום מונה מעלה אדומים כ-32 אלף תושבים, וזה היישוב הגדול ביותר מעבר לקו הירוק, שהוקם ב-1982. אם ייצאו לפועל התוכניות הגרנדיוזיות, תמנה העיר כ-71 אלף תושבים בשנת 2020. לשם השוואה, באריאל גרים רק כ-17,550 אלף תושבים.

 

בקהילה הבינלאומית עוקבים בדאגה וכך גם ברשות הפלסטינית, שטוענת שמאחורי התוכניות מסתתרת כוונה להפקיע אדמות פלסטיניות, לספחן לירושלים ובכך לבתר בפועל את הגדה בין השומרון ליהודה.

 

ראש עיריית מעלה אדומים, בני כשריאל, אמר ל-ynet כי "לממלא מקום ראש הממשלה אין שום כוונה לבצע עבודות בנייה כדי לחבר בין ירושלים למעלה אדומים. אינני מאמין לאף מילה, מפני שאם הייתה כוונה אמיתית לבנות באזור E-1, העבודות היו אמורות לצאת לפועל מזמן". לדבריו, הרחבת האוכלוסייה סביב העיר מספקת ביטחון לא רק לתושביה, אלא גם לתושבי ירושלים, שיהיו מוגנים ורחוקים יותר מהפלסטינים.

 

"זה פשוט אינטרס פוליטי ואני לא מאמין בהבטחות האלו. כל התוכנית מוכנה ואנחנו רוצים את הבנייה הזאת לילדים שלנו ולביטחון שלנו. שר הביטחון המליץ על התוכנית מזמן. ראש הממשלה שרון לא עשה דבר כדי לא להרגיז את השמאל ואת האמריקנים. עכשיו אולמרט, שמכיר היטב את התוכנית, לא מוכן לבצע דבר. כל הציטוטים האלו מפורסמים פתאום כשיש לו ירידה בסקרים, לכן הוא נזכר במעלה אדומים", אמר כשריאל.

 

"דיכטר? הוא לא ראש ממשלה"

 

אולמרט התייחס בציניות בראיון ל"ג'רוזלם פוסט" לדבריו של אבי דיכטר שישראל תמשיך להחזיק בבקעת הירדן, בעופרה, בית אל, קרני שומרון וקדומים וכן במתחם קריית ארבע וחברון, "דיכטר אולי מיועד להיות בממשלה הבאה, כפי שהדברים נראים כרגע, אבל הוא לא מיועד להיות ראש ממשלה".

 

אולמרט ציין שלפני שיקבע את הגבולות העתידיים, "יקיים דו-שיח פנימי בישראל כדי לקבל תמונה שתשקף קונצנזוס לאומי רחב לגבי מה צריכים להיות גבולות הקבע של ישראל. אני מתכוון לדבר עם כולם, ובראש ובראשונה עם האנשים שמתגוררים בשטחים".

 

לדברי ממלא מקום ראש הממשלה, אם ייבחר לראש הממשלה, הוא ימתין "זמן סביר" לראות האם החמאס מכירים בישראל, מתנערים מטרור, מתפרקים מנשקם, מכירים בהסכמים שנחתמו בין ישראל לרשות הפלסטינית, ונוהגים על-פי מפת הדרכים. "נמתין, אבל לא נמתין לנצח. אם אחרי זמן סביר יתברר שהרשות הפלסטינית אינה מקבלת עקרונות אלו, ניאלץ להתחיל לפעול".

 

המצב הפנימי ברשות הפלסטינית ידרוש מישראל לקיים דו-שיח עם מדינות העולם, "כדי להביא לשינוי ברשות הפלסטינית", לדברי אולמרט, "אם זה ייכשל, ישראל תקבע את גבולותיה, אך תעשה זאת מתוך קונצנזוס פנימי רחב ועם תמיכה בינלאומית רחבה עד כמה שניתן". הוא הבהיר שלאחר הנסיגה, ישראל תשמור בידיה את כל האופציות הביטחוניות למלחמה בטרור, "זה גם המצב בעזה היום".

 

נתניהו: החמאס הוא גידול סרטני

 

ואילו בנימין נתניהו אמר הערב בכנס בחירות בקריית שמונה: "החמאס הוא גידול סרטני - או שהוא צומח או שהוא מצטמק, הוא לא יעמוד במקום. אם לא נעשה כלום הוא יתפתח ויגיע עד לגוש דן. היום עוד אפשר לעצור את זה, אחרי ארבע שנים של אהוד אולמרט אני לא בטוח שנצליח".

 

"החמאס הוא גידול סרטני - או שהוא צומח או שהוא מצטמק, הוא לא יעמוד במקום. אם לא נעשה כלום הוא יתפתח ויגיע עד לגוש דן" - כך אמר הערב יושב ראש הליכוד, ח"כ בנימין נתניהו, בכנס בחירות באולמי תהילה בקרית שמונה. "היום עוד אפשר לעצור את זה, אחרי ארבע שנים של אהוד אולמרט אני לא בטוח שנצליח", הוסיף נתניהו.

 

נתניהו הסביר: "אמרו פעם אל יתהלל חוגר כמפתח. למעט סוקרת אחת, כולם מראים כי הליכוד בעלייה וקדימה בנסיגה. ביום הבוחר אנחנו נפתיע". לאנשי קריית שמונה הבטיח: "אנחנו לא ניתן לחמאס דריסת רגל בירושלים, אנחנו נרחיק את הגדר הנבנית מאזור גוש דן, אצלנו לא יהיו קאסמים וקטיושות. בקעת הירדן תישאר לעד בשליטה ישראלית".

 

בהכנת הידיעה השתתף חגי עינב
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
הבנייה מעלה אדומים
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
נתניהו ועוזי לנדאו, בעד הבנייה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
החמאס = סרטן. נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים