שתף קטע נבחר

התעשיינים מעדיפים הנהגת מס הכנסה שלילי

לפי תחשיב של התאחדות התעשיינים, עלות הנהגת מס הכנסה שלילי קטנה ביותר מ-50% מהעלאת שכר המינימום ל-4,500 שקל בחודש, ובנוסף, זו הטבה שתגיע לכלל המשתכרים שכר נמוך

הנהגת מס הכנסה שלילי עדיפה על העלאת שכר המינימום, כסיוע לחלשים. כך טוען שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים בהסתמכו על תחשיב שערכו כלכלני התאחדות התעשיינים.

 

ברוש מציין, כי הנהגת מס הכנסה שלילי שתביא את משתכרי השכר הנמוך לרמת שכר נטו אותה מקבלים בעלי שכר חודשי של 4,500 שקל, קטנה ביותר מ-50% מהעלאת שכר המינימום ל-4,500 שקל בחודש. היא גם תגיע בוודאות לכלל העובדים המשתכרים שכר נמוך ואותם רוצים לתמרץ.

 

לעומת זאת, העלאת שכר המינימום תגיע רק לחלק מהעובדים, אותו חלק המועסק במפעלים המאורגנים-מכבדי החוק, בעוד חלקם של מפירי חוק שכר המינימום רק ילך ויגדל. כמו כן, תביא העלאת שכר המינימום לפיטורים של עובדים נוספים ברמות השכר הנמוכות ותעודד העברת קווי ייצור נוספים לחו"ל.

 

מתחשיב שערך אגף כלכלה בהתאחדות התעשיינים עולה, כי העלאת שכר המינימום ל- 4,500 שקל בחודש תביא לתוספת עלות שנתית של כ-26 מיליארד שקל לכלל המעסיקים במשק - בסקטור העסקי והציבורי כאחד. מזה, נאמדת תוספת העלות השנתית לסקטור העסקי בכ-18.3 מיליארד שקל ואילו לסקטור הציבורי ב-7.7 מיליארד שקל בשנה.

 

תוספת עלות זו לוקחת בחשבון את השפעת העלאת שכר המינימום גם על דרגות השכר הסמוכות לו, עד לרמה של השכר הממוצע במשק.

 

מנגד, העלות הכוללת למשק בהנהגת מס הכנסה שלילי, שיתן לעובדים הטבה זהה, נאמדת בכ-12 מיליארד שקל לשנה, (54% פחות מהעלות למשק בגין העלאת שכר המינימום ל-4,500 שקל לחודש). בנוסף, עלות הנהגת מס הכנסה שלילי תהיה תקציבית, כפי שצריך להיות במקרים של מלחמה בעוני, ולא תיפול על המעסיקים בסקטור העסקי. כמובן, הדבר לא יביא לפריצת סולמות השכר במשק.

 

ברוש מציין, כי כדי לתת לעובד, המשתכר כיום שכר מינימום (3,335 שקל בחודש), הטבה זהה לשכר שהיה מקבל אילו היה מתעדכן שכר המינימום ל-4,500 שקל לחודש, יש לזכות אותו במס הכנסה בסך של כ-1,120 שקל בחודש.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ישראל סאן
שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים
צילום: ישראל סאן
מומלצים