שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עובד זר נעצר - בתו הפעוטה ננטשה במתקן הכליאה
  מאז אמש נותרה בת שנתיים וחצי, בת לתושב גאנה, ללא אף אדם מוכר בסביבתה, לאחר שאביה נעצר על-ידי משטרת ההגירה. במשטרה טוענים כי אמה של הילדה שוהה בארץ, ולא הגיעה לקחת אותה רק כדי למנוע את גירוש האב. הוא עצמו סיפר כי האם לא שוהה עמו ומחפשת עבודה במקום אחר בארץ. "אני מרגיש שזרקו חלק מהגוף שלי", אמר

  פעוטה בת שנתיים וחצי נותרה הלילה (יום ב') מחוץ לכותלי מתקן הכליאה מיכל, אליו מובאים מהגרי עבודה המיועדים לגירוש. לטענת משטרת ההגירה, אבי הילדה נעצר אך אמה יכולה לדאוג לה, ואילו המוקד למען העובדים הזרים טוען כי האם כלל לא שוהה עמו. הילדה ישנה במתקן הכליאה תחת השגחתם של השוטרים, ובבוקר הועברה לטיפול של גורמי הרווחה בעיריית גדרה.

   

  סיגל רוזין ממוקד הסיוע לעובדים זרים סיפרה כי המטפלת של הילדה הגיעה למתקן הכליאה לאחר שלא ידעה מה לעשות בה, וכן כי הילדה נמצאת כעת ללא אביה, שעומד להיות מגורש, ולמעשה לא שוהה במחיצתה אף אדם מוכר. "טובת התינוקת צריכה לעמוד לנגד עיניה של משטרת ההגירה. להכניס ילדה כל כך קטנה למתקן של משרד הרווחה כשהיא לא מכירה את השפה או את המנטליות, זה נראה לי אמצעי דרסטי לטיפול בתופעה. אמנם מדובר בתופעה לא חוקית זה לא פשע נגד האנושות", הסבירה רוזין.

   

  למשטרת ההגירה יש גרסה שונה לסיפור. לטענתם, לא מטפלת הביאה את הילדה לפתח בית המעצר, אלא זוג ישראלים, וכן טוענים במשטרה כי אמה של הילדה נמצאת בארץ, כך שהאב אינו בעל המשמורת היחיד על הילדה, ולכן ניתן לגרשו. במשטרת ההגירה הסבירו כי מהגרי עבודה מנסים למנוע את גירושם בטענה כי הם הורים לילד שנולד בארץ.

   

  "מרגיש שזרקו חלק מהגוף שלי"

   

  אביה של הפעוטה הוא מהגר לא חוקי מגאנה ששוהה בארץ כ-14 שנים. במשטרת ההגירה טוענים אמה היא מהגרת לא חוקית מהפיליפינים וכי המשפחה מוכרת להם.

   

  בשיחה מבית הכלא מעשיהו, אליו הועבר האב, גואל, הוא סיפר ל-ynet כי הוא דואג לבתו ומתגעגע אליה. "היא הייתה אצל בייבי סיטר כשתפסו אותי. האמא לא נמצאת בתמונה כבר שלושה חודשים. התחתנו וחיינו יחד חמש שנים אבל עכשיו היא עזבה כדי לחפש עבודה בארץ. לי יש אפשרות לטפל בילדה כי אני עובד ויש לי כסף", הבהיר.

   

  "שנינו עבדנו אצל משפחה ברמת אביב והם פיטרו אותנו. אני מצאתי עבודה בניקיון בתל אביב אבל היא לא מצאה, אז אמרתי לה שאני אדאג לילדה ושהיא יכולה לעזוב. ככה זה אצלנו באפריקה, הגבר לוקח אחריות על הילדים. אני לא מבין למה הם שמו אותי כאן כשאני יחיד שמטפל בתינוקת. המשטרה משקרת כל הזמן. איך הם יכולים לדעת מי מגדל את הילדה? אני יודע שהבייבי שלי מתגעגעת אלי עכשיו. גם אני מתגעגע אליה. זה כואב לי. אני מרגיש שזרקו חלק מהגוף שלי. אני חייב לצאת ולהציל אותה וזה מה שאני יעשה".

   

  "האב רק מנסה להפעיל לחץ" 

   

  דוברת מנהלת ההגירה, אורית פרידמן, סיפרה כי לאחר מעצרו של האב "הוא טען שיש לו ילדה בת שנתיים וחצי ושהוא המשמורן היחידי. אולם אנחנו מכירים את הבחור ויודעים שיש אמא בסיפור. כבר לפני הרבה זמן הודענו לו ולאשתו שהם צריכים לצאת מהארץ. אתמול הוא נעצר כשהבת שלו הייתה במעון. הוא הועבר למתקן מיכל ובחצות וחצי הגיע זוג ישראלי שהביא את הילדה לפתחי המתקן".

   

  במשטרת ההגירה ממתינים לאם שתגיע לקחת את הילדה. פרידמן הסבירה: "התינוקת נרדמה על כתפה של אחת השוטרות ובבוקר נלקחה על ידי שירותי הרווחה למשפחת אומנה לאחר שאכלה ארוחת בוקר. האב ימשיך את תהליכי הגירוש שלו. הוא טוען שהוא ואם התינוקת גרושים אך אנחנו מעריכים שזה סוג של לחץ שהוא מנסה להפעיל על מנת שיוכל להישאר בארץ". 

   

  לדבריה, "על אף ששני בני הזוג לא חוקיים, האם לא מועמדת לגירוש בגלל הילדה. אנחנו עוצרים רק אחד משני בני הזוג. למרות שהוא טוען שאין אמא בסיפור אנחנו מכירים את הסיפור ויודעים שהיא ישנה. עכשיו אנחנו מחכים לראות מתי האם תגיע לקחת את הילדה משרותי הרווחה".

   

  במוקד סיוע לעובדים זרים זועמים על משטרת ההגירה, וטוענים כי היא "מספרת שקרים באמצעי התקשורת על סוגיית מהגרי עבודה שהם הורים לילדים שנולדו בארץ". רוזין הסבירה: "זה מקומם ושערורייתי. רק היום קראתי באחד העיתונים שניצב משנה אליהו אהרוני אומר כי מהגרי העבודה משתמשים בתינוק לא שלהם כדי להתחמק מגירוש, ושהשוטרים נאלצים לשחרר אותם כי אין להם אפשרות לאמת את הטענה אם מדובר באב או באם התינוק".

   

  לדבריה, "המקרה הספציפי הזה מוכיח את ההיפך - המערכת אינה משחררת בעלי משמורת יחידים אפילו לאחר הצגת הוכחה לכך שהם הורי התינוק. האב מגאנה טוען שברשותו דרכון הנושא את שמו וכן תעודת לידה של התינוקת הנושאת אף היא את שם משפחתו ובה רשום שהוא אביה. אך עדיין היא נמצאת במתקן קורס של שירותי הרווחה. הם טוענים שיש אמא - אז איפה היא? איזו אם תשאיר את ילדתה לבד"?

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  מתקן כליאה לזרים (ארכיון)
  צילום: שאול גולן
  מומלצים