שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל/פוטוס

מה מציעות המפלגות: אינטרנט וטכנולוגיה

רובן לא מציעות הרבה, למרבה הצער, אך מרצ, הליכוד קדימה ועלה ירוק מתבלטות. בדיקה השוואתית של מצעי הרשימות המתמודדות לכנסת ה-17 בתחומי הטכנולוגיה, האינטרנט, ההיי טק והחינוך המדעי

בחירות 2006, כמו בחירות 2001, 1999 או כל מערכת בחירות אחרת שניתן להעלות על הדעת, לא יוכרעו עקב מדיניות המפלגות בנושא האינטרנט, ההיי טק, החינוך המדעי. אולי לכן, רשימות רבות מרשות לעצמן לא להתייחס כלל לנושאים אלה במצע שלהן.

 

 

בדיקה של מצעי המפלגות בנושאי טכנולוגיה, מדע והיי טק מגלה כי המפלגות הבאות בחרו שלא להתייחס לנושאים האלה כלל: חד"ש, ש"ס, חרות, האיחוד הלאומי-מפד"ל וישראל ביתנו.

 

במפלגות האלה כנראה חושבים, ובצדק, כי רוב מכריע של הבוחרים יתנו את קולם על פי עמדותיהם המדיניות, הביטחוניות או נאמנות מסורתית למפלגה זו או אחרת. למרות זאת, קשה להבין כיצד הפוליטיקאים לא מבינים כי בתקופה של בלבול ואדישות פוליטית, בעיקר בקרב צעירים, התבטאות בנושאים הקרובים ללבם של מיליונים עשויים לשכנע מי מבין 20 מנדטים פוטנציאלים המוגדרים כרגע כקולות צפים.

 

אין התייחסות לשיתוף קבצים

 

מעניין מאוד לדעת כיצד חושבים במפלגות להתייחס למיליון ישראל המורידים שירים, סרטים, תוכנות ומשחקים באופן פיראטי. האם צריך לרדוף אותם בתביעות משפטיות או לנסות לקדם הסדר בנוסח תשלום פיצויים מוסכמים לתעשיית המוזיקה מכל גולש?

 

האם "מס" זה יושת על מדיה ריקה כמו דיסקים קשיחים, תקליטורים או יגבה באמצעות ספקי האינטרנט או ישירות? מסתבר כי אף רשימה לא מתייחסת לנושא זה.

 

קדימה תומכת בהגדלת מספר המחשבים בכיתות

 

ומה עמדת המפלגות בנושא מיחשוב מערכת החינוך? כפי שפירסמנו בעבר, כיום יחס התלמידים-מחשבים עומד על מחשב אחד לכל 12 תלמידים, הרחק מהרמה המערבית המקובלת. רק קדימה מציינת במפורש שתפעל להגדלת מספר המחשבים בכיתות.

 

ואיך מתכוונים ברשימות להתגבר על בעיית הפער הדיגיטלי? ומה ביחס לעידוד תעשיית ההיי טק המקומית ודאגה לשמירה על יתרונותיה ביחס למרכזים טכנולוגיים חשובים אחרים בעולם?

 

מרצ ועלה ירוק תומכות בקוד פתוח

 

האם המפלגות תומכות בהמשך הקשר ההדוק בין ממשלת ישראל למיקרוסופט כספק תוכנה כמעט יחיד בתחום המחשבים השולחניים או שהן יקדמו אלטרנטיבות בדמות תוכנות קוד פתוח? לשאלה זו מתייחסות רק שתי רשימות - מרצ ועלה ירוק. האחרונה מציעה גם לחוקק חוק אבטחת מידע ולחייב את חברות התשתית להגדיל את קצב ה-upload (ראו מסגרת).

 

ושאלה חשובה נוספת למנסחי המצע במפלגות השונות, האם אינכם חושבים כי החשיבות הגוברת של האינטרנט בחיי היום יום ותופעות כמו פדופיליה וגידול בפשיעה המקוונת אינן דורשות התייחסות קצת יותר רצינית ממפלג עבירות מחשב בן שבעה שוטרים, פחות או יותר? לכך מתייחסת רק קדימה במצע שלה. רק קדימה והליכוד סבורות כי יש לעודד נשים לעבוד במקצועות היי טק.

 

בדיקה במצעים של אתרי האינטרנט מגלה כי רוב מפלגות שכן התייחסו לנושאים טכנולוגיה, נגעו בהם ברפרוף, מן השפה ולחוץ. עיקרי המצעים בנושאים אלה מובאים כאן כלשונם, לשיפוטכם. הטבלה הבאה מביאה את עיקרי המצע של הרשימות הבולטות ואחריה - המצעים בהרחבה.

 


מה מציעות הרשימות בתחום הטכנולוגיה והאינטרנט?

מה מציעות הרשימות בתחומי האינטרנט והטכנולוגיה?
הרשימה עיקרי המצע
העבודה
 • "הממשלה תגדיל השקעותיה בחינוך טכנולוגי בכל מערכת החינוך".
 • "השקעה במחקר ופיתוח, פיתוח תשתיות לאומיות ועידוד הצמיחה. שימת דגש על השקעה במו"פ בנגב בגליל ובירושלים, יזמות טכנולוגית במקומות בהן קרנות הון סיכון אינן מוכנות להשקיע, החדרת טכנולוגיות מתקדמות לתעשיות מסורתיות"
קדימה
 • "הממשלה תעודד הקמת מרכזי הכשרה טכנולוגיים בשיתוף המעסיקים".
 • "על משטרת ישראל לשדרג במידה ניכרת את האמצעים הטכנולוגים העומדים לרשותה ולהיעזר בטכנולוגיות המתקדמות ביותר לאכיפת החוק".
 • "עידוד בנות ללימוד מקצועות טכנולוגיים".
 • "ייפתחו מחדש מרכזי תמיכה איזוריים למדעים וטכנולוגיה שיסייעו למורים באופן שוטף בייעוץ, הנחייה, השתלמויות והכשרה. יוגדל מספר המחשבים בכל בתי הספר, ישודרגו מעבדות המחשבים ויובטח בהם חיבור לאינטרנט וסיוע טכני שוטף".
מרצ
 • "אינטרנט במחירים זולים".
 • "מרצ תתמוך במאמצים להגביר את יכולת האכיפה של המשטרה נגד עבריינות במרחב האינטרנט, תוך הקפדה על שמירת פרטיותם של הגולשים".
 • "מרצ תפעל להגביר את הנגישות של האזרח לממשל באמצעות האינטרנט".
 • "מרצ תפעל להבטחת תקציבים ממשלתיים לגיורן לעברית של תוכנות קוד פתוח, להעדפתן במוסדות ממלכתיים ולהפצתן של תוכנות כאלה".
עלה ירוק
 • "עלה ירוק תפעל להעברת חוק המחייב חברות וגופים ציבוריים המחזיקים מידע הנוגע לאזרחים, לאבטח את המידע ולעשות בו שימוש מושכל והגון.
 • "כל מידע או שיטת התקשרות תהיה זמינה לכל אזרח, בעברית ובערבית, באמצעות תוכנות קוד פתוח".
 • "עלה ירוק תפעל כדי לעצור את המדיניות המכוונת של ספקי תשתיות האינטרנט בפס רחב בישראל (בזק וחברות הכבלים), המונעת מצרכנים ביתיים להפעיל תחנת טלוויזיה, רדיו או כל מרכז מדיה אחר לקהל בסדר גודל 'זעיר'".

הליכוד
 • ממשלת הליכוד תפעל להוזלת מחירי האינטרנט ותקשורת הנתונים בישראל למחירי יעד דומים למחירי המשתמשים במתקדמות שבמדינות העולם".
 • "תגבור שעות הלימוד בנושאי מדע וטכנולוגיה בבתי הספר"
 • "יצירת סביבה עתירת מחשוב ותקשוב בכל מקצועות ההוראה הנלמדים בבתי הספר"
 • "הליכוד ידאג לכך שכל תלמיד במדינת ישראל יקבל את הכלים הדרושים להפעלת מחשב ולשימוש מושכל באינטרנט".
 • "ממשלת הליכוד תפעל לגיבוש מדיניות לאומית כוללת בתחום המחקר והפיתוח ותפעל לתיאום בין הגופים הממלכתיים העוסקים במו"פ וחיזוקם".
 • "ממשלת הליכוד תפעל לשינוי דפוסי בחירת המקצוע ותכנון הקריירה אצל נערות". צעירות על מנת לעודד את התעניינותם והשתלבותם במקצועות המדע והטכנולוגיה".
 • "ממשלת הליכוד לצמצום הפער הדיגיטלי ולקידום פרוייקט ממשל זמין".

 

מצע העבודה

 

 • הגדלת השקעה בחינוך הטכנולוגי

 

"הממשלה תגדיל השקעותיה בחינוך טכנולוגי בכל מערכת החינוך, תקציבי המדען הראשי יוגדלו".

 

 • יזמות טכנולוגית במקום קרנות הון סיכון

 

"הגדלת תקציבי המדען הראשי וקידום המחקר והפיתוח בארץ על מנת לאפשר המשך צמיחה גם בעתיד. יזמות טכנולוגית במקומות בהן קרנות הון סיכון אינן מוכנות להשקיע, החדרת טכנולוגיות מתקדמות לתעשיות מסורתיות".

 

מצע הליכוד

 

 • תגבור החינוך הטכנולוגי

 

"תגבור שעות הלימוד בנושאי מדע וטכנולוגיה בבתי הספר".

 

"קידום פרויקטים ללימוד והטמעה בקרב ציבור המבוגרים את השימוש בטכנולוגיות

ממוחשבות".

 

"יורחב השימוש בכלי למידה אינטראקטיביים, ויוקמו מרכזי אינטרנט קהילתיים שיאפשרו גם לתלמידים מהשכבות החלשות נגישות למחשב".

 

 • עידוד המחקר והפיתוח

 

"ממשלת הליכוד תפעל לגיבוש מדיניות לאומית כוללת בתחום המחקר והפיתוח ותפעל לתיאום בין הגופים הממלכתיים העוסקים במו"פ וחיזוקם".

 

"ממשלת הליכוד תפעל לשינוי דפוסי בחירת המקצוע ותכנון הקריירה אצל נערות צעירות על מנת לעודד את התעניינותם והשתלבותם במקצועות המדע והטכנולוגיה".

 

 • הוזלת מחירי האינטרנט

 

ממשלת הליכוד תפעל להוזלת מחירי האינטרנט ותקשורת הנתונים בישראל למחירי יעד דומים למחירי המשתמשים במתקדמות שבמדינות העולם.

 

מצע קדימה

 

 • הקמת מרכזי הכשרה טכנולוגים

 

"הכשרה מקצועית: מעורבות מעסיקים בהכשרה מקצועית תורמת לגידול בשיעורי התעסוקה. הממשלה תעודד הקמת מרכזי הכשרה טכנולוגיים בשיתוף המעסיקים. מיצוב ישראל כמדינה טכנולוגית מובילה בעולם ויצירת כוח משיכה להשקעות של גורמי חוץ.

 

 • שדרוג משטרת ישראל

 

"השיטור צריך להיות מקצועי בכל התחומים. על משטרת ישראל לשדרג במידה ניכרת את האמצעים הטכנולוגים העומדים לרשותה ולהיעזר בטכנולוגיות המתקדמות ביותר לאכיפת החוק.

  

 • עידוד נשים בהיי טק

 

"עידוד בנות ללימוד מקצועות טכנולוגיים.

 

 • יוגדל מספר המחשבים בבתי הספר

 

"ייפתחו מחדש מרכזי תמיכה איזוריים למדעים וטכנולוגיה שיסייעו למורים באופן שוטף בייעוץ, הנחייה, השתלמויות והכשרה. יוגדל מספר המחשבים בכל בתי הספר, ישודרגו מעבדות המחשבים ויובטח בהם חיבור לאינטרנט וסיוע טכני שוטף. לימודי המתמטיקה המדעים והטכנולוגיה יתוגברו, יעודדו מגמות מדע וטכנולוגיה בבתי הספר, תורחב פעילות קיטנות מדע ונוער שוחר מדע".

 

מצע מרצ

   

חברת הכנסת לשעבר ומנסחת המצע של מרצ לכנסת ה-17, נעמי חזן, ציינה כי סעיף חופש מידע, מחשבים ואינטרנט, שהופיע במצע המפלגה לכנסת ה-16, עדיין תקף על אף שאינו מופיע במצע הנוכחי.

 

 • אינטרנט במחירים זולים

 

"מרצ תמשיך לפעול להבטחת תשתית תעבורת נתונים במחירים סבירים לכל ילד ומבוגר בישראל, כפי שעשתה בכהונתה בוועדת המדע של הכנסת".

 

 • אכיפת החוק ברשת

 

"מרצ תתמוך במאמצים להגביר את יכולת האכיפה של המשטרה נגד עבריינות במרחב האינטרנט, תוך הקפדה על שמירת פרטיותם של הגולשים, על-ידי יצירת תקנים אזרחיים להצפנה והבטחת נגישות מרבית של אזרחים למאגרי מידע ממשלתיים הפתוחים לציבור על-פי חוק, לצד אבטחתם של מאגרים חסויים".

 

 • קידום הממשל הזמין

 

"מרצ תפעל להגביר את הנגישות של האזרח לממשל באמצעות האינטרנט. לאחר התקדמות גדולה בתחום קבלת המידע באמצעות האינטרנט, יש עדיין מקום רב לשיפור בכל הקשור לביצוע פעולות וביצוע תהליכים ביורוקרטים ברשת, הכול בכפוף להגנה על הפרטיות".

 

 • תמיכה בתוכנות קוד פתוח

 

"מרצ רואה חשיבות עליונה בכך שטכנולוגיות מחשב חדשניות ועדכניות יהיו זמינות לכל שכבות הציבור...רבים מהאזרחים נותרים ללא יכולת לשמור על רמת עדכון גבוהה של תוכנות וללא סיכוי להיות בעליה החוקיים של תוכנה עדכנית. מרצ תפעל להבטחת תקציבים ממשלתיים לגיורן לעברית של תוכנות קוד פתוח, להעדפתן במוסדות ממלכתיים ולהפצתן של תוכנות כאלה".

 

 • מדע וטכנולוגיה: תמיכה בקרנות מימון

 

"יש לעודד גופים העוסקים במחקר תשתיתי ויישומי, לתמוך בהם ולחזק את קשריהם הן עם מוסדות המחקר המדעיים והן עם התעשייה המתוחכמת".

 

מצע עלה ירוק

 

 • אכיפת כללי אבטחת מידע

 

"עלה ירוק תפעל להעברת חוק המחייב חברות וגופים ציבוריים המחזיקים מידע הנוגע לאזרחים, לאבטח את המידע ולעשות בו שימוש מושכל והגון. נוודא כי הדגש באכיפה של חוקי אבטחת מידע יושם על חובתן של החברות המחזיקות במידע לאבטח אותו כיאות, ולא על נסיונות כושלים למנוע מגורמים חיצוניים לנסות את כוחם בפריצה.

 

 • תמיכה בתוכנות קוד פתוח

 

"עלה ירוק תבטיח כי אזרחים שאינם מעוניינים לקנות מוצרים של חברה מסוימת (אין ידם משגת, אין להם אמון במוצרי אותה חברה וכו') לא יאבדו את זכויותיהם הבסיסיות כאזרחים, חולים, לקוחות וכו'.

 

"במצב הקיים, גופים ציבוריים ומסחריים שונים מכריחים אזרחים להשתמש בתוכנות מסחריות מסוימות (דפדפן, מעבד תמלילים, בסיס נתונים וכו') כדי לקבל או לשלוח מידע בין הגופים והאזרחים. תמיכה כזאת של המדינה במונופול מסחרי אינה חוקית גם כיום, אך עלה ירוק תחדד את הנושא לכדי תקנות מעשיות ובנות יישום: כל מידע או שיטת התקשרות תהיה זמינה לכל אזרח, בעברית ובערבית, באמצעות תוכנות קוד פתוח.

 

"עלה ירוק תפעל כדי לעצור את המדיניות המכוונת של ספקי תשתיות האינטרנט בפס רחב בישראל (בזק וחברות כבלים), המונעת מצרכנים ביתיים להפעיל תחנת טלוויזיה, רדיו או כל מרכז מדיה אחר לקהל בסדר גודל "זעיר", עד עשרות משתמשים. המדיניות הנוכחית, המגבילה באופן מלאכותי את רוחב הפס היוצא מבתי האזרחים, מנציחה מונופולי שידור".

 

מצע "הירוקים"

 

"הכוונה מקצועית של חסרי-תעסוקה ומקצוע תזכה לעדיפות תקציבית עליונה, כאשר הדגש ינתן למקצועות טכנולוגיים, יצרניים ולשירותים נדרשים".

 

 • עידוד מחקר ופיתוח

 

"הירוקים יעודדו קיומם של מחקר ופיתוח עצמאיים ומשגשגים".

 

 • מכסת שעות חובה למדע וטכנולוגיה

 

"על מנת לשמור על מסגרת שוויונית וחיוך בסיסי שווה שמהווה את המסד לחברה הישראלית - תחויב כל עמותה חינוכית במכסת שעות בנושאי חובה: הכרת הטבע והסביבה, היסטוריה בסיסית, תנ”ך ויהדות, אנגלית, ערבית, מדע וטכנולוגיה, מתמטיקה, עברית והבעה ואזרחות. היא תתוגמל על הישגים בהנחלת נושאים אלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי אלגרט
מי מצביע על הנושא הטכנולוגי?
צילום: אלי אלגרט
מומלצים