שתף קטע נבחר

בקיבוצי הדרום משמידים אלפי עופות

היום יומתו עשרות אלפי עופות ברעל שיוכנס למי השתייה. עשרות לוחמי משמר הגבול הוצבו סביב הקיבוצים הנגועים כנראה בשפעת עופות. הם מונעים כניסת סקרנים וגם הוצאת עופות. באחד המקרים, מנעו כניסת משווק עופות, "שבתמימותו לא שמע על השפעת"

מבצע השמדת העופות: בקיבוצים עין השלושה וחולית יומתו היום (שבת) עשרות אלפי עופות. ההמתה תתבצע על-ידי החדרת רעל למי השתייה. כ-50 לוחמים מהיחידה הכפרית של משמר הגבול דרום עוסקים ביממה האחרונה בפעילות לגמרי לא שגרתית. הם הופקדו לשמור על "שטח סטרילי" בגזרת הקיבוצים שבהם התגלו עופות הנגועים כנראה בזן הקטלני של שפעת העופות. עשרה צוותים הוצבו סביב הקיבוצים עין השלושה, חולית, נירים סופה וניר יצחק.

 


ההשמדה בעין השלושה (צילום: אמיר כהן)

 

בקיבוץ חולית נראו עורבים המנקרים בבשר פגרי עופות שהוצאו אל מחוץ ללולים בניגוד לנהלים. בקיבוץ ובמשרד החקלאות טוענים שהלולן פעל על דעת עצמו ומיד עם היוודע הדבר, הוכנסו הפגרים חזרה ללולים, עד לכריית הבורות.

 

אמש התברר כי איש מבין ארבעת עובדי הלולים שאושפזו בבתי החולים סורוקה וברזילי בחשד שנדבקו בשפעת העופות לא חולה במחלה. משרד הבריאות ומשרד החקלאות ביקשו מהמשטרה להרחיק סקרנים מאזור הקיבוצים הנגועים ולמנוע הובלת עופות מתוך הלולים הנתונים בהסגר.

 

   

קיבוץ עין השלושה (צילום: רויטרס)

 

סגן מפקד היחידה הכפרית של מג"ב, פקד עידן זמיר, סיפר ל-ynet שלוחמיו כבר הצליחו למנוע מנהג משאית שביקש להגיע לאחד הקיבוצים להעמיס עופות לשיווק, "בתמימותו, הוא לא שמע על הנעשה. אם היה מצליח להוציא עופות מהלולים, תמונת המצב הייתה נראית אחרת לגמרי, שהרי תוך 10 דקות, הוא היה מגיע לנקודת הפצה". מעבר לכך, לא נרשמו אירועים חריגים.  

 

לדברי פקד זמיר, "תדרכנו את הלוחמים ונתנו את כל הדגשים הרלוונטיים, שייצאו למשימה ברוח טובה ושלא יפגעו. נערכנו לשלושה ימי פעילות. כאשר בסופם נערוך הערכת מצב ונישאר לפי הצורך. אנחנו לא לוקחים חלק בהשמדת העופות, הדבר מתבצע על ידי משרד הבריאות ויחידת הפיצו"ח של משרד החקלאות". לוחמי מג"ב עברו תדרוך מפורט בכל הנוגע לסכנות הנשקפות, ואם תתקבל הוראה - הם ילבשו חליפות ומסיכות מגן.  

 

משרד החקלאות הטיל הגבלות חמורות על האזורים החשודים כנגועים בשפעת העופות: בקיבוצים עין השלושה, נירים, כיסופים וחולית הסמוכים לעזה וגם במושב שדה משה, הסמוך לקריית גת. בכניסה לקיבוצים נתלו שלטים ועליהם הכיתוב "סכנה - מחלה מדבקת לעופות. האזור בהסגר, הכניסה אסורה". אנשי יחידת הפיצו"ח (פיקוח על החי והצומח) מונעים מעבר של בעלי כנף, כלי רכב ואנשים שהיו בלולים הנגועים. כדי למנוע מעבר לא מבוקר הקימו הפקחים תלוליות עפר בדרכים צדדיות.

  

בקיבוץ נחשון שבאזור לטרון, שבו מתו עופות, אומרים שעדיין לא התקבלה החלטה להשמיד את תרנגולי ההודו. נדב, העובד במשק הקיבוץ, אמר ל-ynet שהוא מתקשה להאמין שאכן יינקטו צעדים מעין אלו. "לקחו את העופות לבדיקות ולא מצאו כלום. לא הייתה גם כזו תמותה רצינית אבל עדיין חשדו מאוד. כרגע, לא עושים דבר. חוץ משלטים שאסור להיכנס ללול אין שום דבר. אפילו לא מחטאים את המכוניות".


בקיבוץ נחשון ניסו להרחיק צלמים (צילום: גיל יוחנן)  

  

הנציבות האירופית אסרה על יבוא עופות חיים ובשר עופות מישראל, בשל החשש להתפרצות הזן הקטלני של שפעת העופות. ואילו השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות עצרו את יצוא מוצרי העוף הלא מעובדים מישראל לשאר מדינות העולם. משרד החקלאות פנה להולנד בבקשה להטיס לישראל 4 מיליון חיסונים לבעלי כנף, שיאוכסנו בישראל.

 

במשרד הבריאות מרגיעים ואומרים שהסכנה של בני אדם להידבק קטנה מאוד. המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר בועז לב, אמר ל-ynet ש"תושבי ישראל אינם נמצאים בסכנת מגיפה".  לדבריו, "ישראל ערוכה. יש לנו כמות מכובדת של תרופות. חיסון למחלה הזו עדיין לא קיים, אבל הצטיידנו במלאי של תמיפלו. בחודש מאי נגיע לכיסוי של 16 אחוז מהמלאי שביעד, כשהיעד הסופי שלנו הוא מלאי תמיפלו למקרה הדבקה של 25 אחוז מהאוכלוסיה. אבל כמובן, אנחנו מדברים על מחלה שאיננה כאן".

 

ד"ר לב ציין ש"לא ידוע על אף מקרה בעולם של מישהו שנדבק בשפעת העופות לאחר שאכל ביצה או עוף. מפליגים כאן בבדיונות ובהיסטריה. אין כל בעיה במוצרי הבשר והביצים שנמכרים ברשתות השיווק. למהדרין שבמהדרין, שממש בחרדות, אפשר להסתפק בחימום, כיוון שהנגיף נהרס בחום של מספר דקות".

  

במסיבת עיתונאים שהתקיימה אתמול בבית דגן נמסר שהנגיף הקטלני (H5N1) טרם זוהה בוודאות. הווטרינר הראשי של משרד החקלאות, שמעון פוקמונסקי, אמר: "בקיבוץ עין השלושה החלה תמותה מאוד גבוהה בתרנגולי הודו מבוגרים. נלקחו בדיקות ונכון לאתמול התקבלה תשובה סופית שמדובר בזן H5N1. כך גם בחולית, שם היתה תמותה פתאומית גבוהה מאוד של תרנגולי הודו מבוגרים וכך גם בקיבוץ נחשון. כרגע אין בידוד של הנגיף. הבדיקה מצביעה על חשד ל-H5N1. בתוך ימים ספורים יהיה לנו אימות לבדיקות שנעשו". 

 

בהכנת הידיעה השתתפו ורד לוביץ', מיטל יסעור-בית אור ואיתי גל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
העופות בקיבוץ נחשון
צילום: גיל יוחנן
בית החולים סורוקה נערך
צילום: אמיר כהן
צילום: צפריר אביוב
קיבוץ עין השלושה נסגר לזרים
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
הלול בעין השלושה
צילום: צפריר אביוב
צילום: גיל יוחנן
הלול בנחשון תחת הסגר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים