שתף קטע נבחר

פרץ: אולמרט מפיץ שקרים כמו עסקן קטן

הספינים על מגעים קואליציוניים בין קדימה לעבודה הקפיצו את עמיר פרץ. בשיחה עם ynet, הוא מסיר את הכפפות ומאשים את אהוד אולמרט בהפצת שקרים: "מתקבל הרושם שיועצי החצר של אולמרט עברו לעלה ירוק, ולכן הם מפיצים דברים הזויים לגמרי". אלא שמאחורי גבו של פרץ, מדברים בעבודה על תיקים אפשריים בממשלה העתידית. גורמים בקדימה: "שפרץ ידבר עם בכירי העבודה המנהלים מו"מ בשמו"

כאשר שמונה ימים בלבד נותרו לבחירות, מסיר הלילה (יום ב') יו"ר העבודה, עמיר פרץ, את הכפפות ותוקף בשיחה עם ynet באופן חסר תקדים את אהוד אולמרט על "הפצת שקרים". קצפו של פרץ יצא בעקבות פרסומים לפיהם מתקיימים מגעים בין בכירים בעבודה ובין בכירים בקדימה בנושאי הרכבת הממשלה. "מתקבל הרושם שיועצי החצר של אולמרט עברו לעלה ירוק, ולכן הם מפיצים דברים הזויים לגמרי", אומר פרץ לאחר ש"חרש" את הדרום ביום אינטנסיבי.

 

לדברי יו''ר העבודה, ''אולמרט מתחבא מאחורי יועצי החצר שלו, ומפיץ שקרים על קואליציות שלא היו ולא נבראו. הוא צובע את מערכת הבחירות ואת המערכת הפוליטית בצבעים של עסקנות. נמאס מהעסקנות הקטנה של אולמרט''. פרץ הבהיר בשיחה עם ynet כי לא היו שיחות כאלה, וכי אין איש שמוסמך לדון בשום נושא קואליציוני או אחר עם אף נציג של אף מפלגה אחרת. "אולמרט, שמעולם לא הרכיב קואליציה, משחק משחקים וירטואליים ומרכיב קואליציות מדומות שלא היו ולא נבראו, ומחלק תיקים לשרים לא קיימים''.

 

 

המסע של עמיר פרץ בדרום (צילום וידאו: ירון ברנר)

 

פרץ סיכם את הסיור בדרום בחוג בית בביתו של פרופ' אבישי ברוורמן, ''רישמו לפניכם: ב-28 במרס תהיה דרמה פוליטית שלא תיאמן. מה שקורה בסקרים לא יתממש... אני מזהיר את מי שמצביע לקדימה, 70 אחוז מהם זה ימין''.

 

פרץ לא חסך את שבטי לשונו וביקורתו גם מאריאל שרון. לדבריו, "אנחנו שמחים על ההתנתקות, אבל כששואלים מי בנה את ההתנחלויות ומי השאיר אותנו בביצה, נשאלת השאלה האם אנשים שמציעים פתרון על בעיות שהם מייצרים מקבלים קרדיט בישראל". הוא תקף גם את שמעון פרס: "איך זה יכול להיות שפרס וצחי הנגבי יושבים יחד? הנגבי היה הרי באותה מרפסת. מי שהיה קורבן להסתה הפך פתאום לפודל? מה שקורה היום בקדימה, זה גניבת דעת קהל".

  

יו"ר העבודה מתח ביקורת על התנהלות הגורמים המדיניים בישראל ביחס לאבו מאזן: "למה הדברים הפשוטים ביותר שנראים הכי טבעיים, מדינת ישראל מצליחה לסבך? כל המשחקים האלה עם אבו מאזן כן רלוונטי או לא רלוונטי מיותרים. הוא היחיד שיש. הוא הפרטנר היחיד שיש. מה זה ייתן לנו אם נדחוף את אבו מאזן לזרועות החמאס? אנחנו כל הזמן פועלים נגד הכלל הבסיסי לפיו בכביש אל תהיה צודק, היה חכם". 

 

גורמים בקדימה מסרו בתגובה למתקפה: "עמיר פרץ בלחץ ובמצבו זה מאוד טבעי. אנו ממליצים שידבר עם בכירי העבודה המנהלים משא ומתן בשמו".

 

האוצר יישאר כנראה בקדימה

 

ולמרות ההתקפות של פרץ, בקדימה וגם בעבודה מדברים על תיקים אופציונליים בממשלה עתידית. בשני הצדדים אומרים שככל הנראה, תיק האוצר יישאר בידי קדימה. "גם להם וגם לנו ברור שהתיק הזה צריך להישאר בידיים של קדימה", אומר בכיר בקדימה.

 

גורמים בקדימה סיפרו על "מגעים לקראת כינונה של קואליציה אפשרית". לדבריהם, "העבודה מתחננת לפנינו שלא נטרוק את הדלת בפניו של עמיר פרץ ושלא נאמר שהאוצר יישאר בידיים של קדימה". לטענת בכירים בקדימה, בסוף השבוע התנהלו מגעים בין אישים משני המחנות כדי להותיר את אופציות תיק האוצר לעבודה, במקרה שקדימה תזכה והעבודה תצטרף לקואליציה.

 

"יש ערוץ גלוי שנעשה באמצעות הצהרות לתקשורת, ויש ערוץ סמוי שבו מעורבים בכירים משתי המפלגות המחויבים לשתוק", אומרים בקדימה. "כך או כך, ברור שמפלגת העבודה מבינה שאין לה סיכוי לזכות כבר משריינת לעצמה את המקומות ליד שולחן הממשלה העתידי, לפחות בדיבורים".

 

גורם אחר בקדימה אמר "שלמפלגת העבודה יש עיניים גדולות ותביעות שאינן ברות יישום". הוא התייחס בדבריו לאפשרות שהעבודה תקבל לפחות אחד מארבעה תיקים בכירים ועוד שניים או שלושה תפקידי שרים בממשלה עתידית של קדימה. "קודם שיביאו 40 מנדטים, ואחר כך נדבר על תביעות שכאלה".

 

למרות הדיבורים על חלוקת תיקים, גורמים רשמיים ובהם שרים וח"כים בכירים בקדימה מכחישים את דבר קיומם של מגעים עם העבודה. לדבריהם, "מדובר בספין תקשורתי, שאין מאחוריו דבר. אין מגעים כאלה ולא יהיו מגעים שכאלה לפני הניצחון בבחירות ולפני שנדע כמה מנדטים יש לכל אחת מהמפלגות. אחרי הבחירות, איננו פוסלים שום מפלגה ציונית".

 

גם במפלגת העבודה דוחים על הסף את הדיווחים מכיוונה של קדימה, לפיהם מתנהלים בימים האחרונים מגעים קואליציוניים שקטים בין שתי המפלגות. בעבודה מבינים שתיק האוצר ככל הנראה ישאר אצל קדימה, ולכן בכירים, וגם פרץ עצמו, לא פוסלים את תיק הביטחון. בכירים בעבודה, המקורבים לפרץ, אמרו שתיק הביטחון יכול להיות רלבנטי מאוד.

 

גורמים אחרים ציינו שתיק תמ''ת מורחב הוא אופציה שיש לבחון ברצינות. כל זה, כמובן, בתנאי שתוצאות הסקרים יתממשו. לפי שעה, בעבודה משדרים אופטימיות רבה ומבטיחים הפתעה ביום הבחירות. בין היתר, מסתמכים שם על סקרים פנימיים. 


פורסם לראשונה 20/03/2006 00:13

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עמיר פרץ
צילום: ירון ברנר
צילום: רויטרס
אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים