שתף קטע נבחר

כנס האתיופים: "לא נצליח הפעם? נביא את אדיסו"

לא קריאות ביניים, לא שלטי ענק, ואפילו לא ג'ינגל (בגלל התקציב) - רק מחיאות כפיים מנומסות קידמו את פניו של אברהם נגוסה, ראש רשימת "עתיד אחד" למען האתיופים. הפעילים בונים על הרשת החברתית העניפה של בני הקהילה בדרך למשרד הקליטה - לא פחות. ויש גם איום: "לא נצליח הפעם? נביא את אדיסו. הוא כמו מרזל, יודע לעשות פרובקציות"

איך אומרים "ליברמן" באמהרית? אם תשאלו את בני הקהילה האתיופית תושבי הקריות, שהגיעו הערב (ב') לכנס מפלגת העולים האתיופים "עתיד אחד", קרוב לוודאי שהתשובה שתשמעו היא "נגוסה". 120 בני הקהילה הגיעו לתת כבוד לנציג הראשון שמצהיר חד-משמעית שהוא רוצה את הכוח של בני העדה - אברהם נגוסה. המטרה: שר הקליטה הבא. לא פחות.

 

 

בכנס, שנערך בבית ההסתדרות בקריית חיים, לא נשמעו קריאות עידוד בסגנון 'הו-הא מי זה בא', וגם לא 'הם מפחדים'. אפילו לג'ינגל אין תקציב. רק מחיאות כפיים קצובות ומנומסות. במקרה הטוב קם הקהל על רגליו אחרי נאומו של נגוסה, ראש הרשימה. "הוא הדוגמה למה שאתם מכנים 'האתיופים הנחמדים והשקטים'", אמר אחד הצעירים שהגיעו לכנס. "אם לא נצליח להכניס אותו לכנסת, נביא בפעם הבאה את אדיסו (מסאלה - א"ר). הוא כמו מרזל. יודע לעשות פרובקציות ולמשוך תקשורת".


בעיקר באמהרית. נגוסה (משמאל) צילום: אחיה ראב"ד

 

בבחירות האלה, כך מקווים צעירים ומבוגרים בעדה האתיופית, יהיה לראשונה בכנסת נציג לעדה שייצג את האינטרסים שלה. נגוסה, בעל תואר שני בעבודה סוציאלית ובמינהל עסקים, נאם בפני הקהל - 90 אחוזים ממנו גברים - באמהרית בלבד. אבל לפני כן תרם כמה מלים בעברית על תוכניותיו: "לאורך השנים, הנציגים של העדה שולבו ברשימות הרגילות לכנסת. מה שקרה בדרך כלל הוא שרשימות אלה היו מקבלות את הקולות של האנשים שלנו, אבל האנשים לא היו מגיעים לכנסת. הפעם אני רוצה שהאנשים שלנו, וגם אזרחים ישראלים שאינם מהקהילה האתיופית, יתנו לי את הכוח לעשות את השינוי. היום בתי הכלא מלאים בעולים מאתיופיה, ואני רוצה לראות אותם ממלאים את המכללות ואת האוניברסיטאות".

 

שלמה מספן, אחד הפעילים שהגיעו לאירוע, מאמין כי הוא וחבריו

יצליחו להכניס את נגוסה לכנסת בזכות הארגון והקהילתיות של העדה. "עדיין יש משפחות גדולות, ואם מגיע לכאן בן אדם אחד אז בדרך כלל הוא מייצג ומשכנע עוד הרבה אנשים. יש מאות תומכים בקריות ואלפים בכל רחבי הארץ. אנחנו מרוכזים בקהילות ובמרכזים גדולים, ואני מאמין שאם בשבוע שנשאר עד הבחירות הוא יצליח להגיע לכל הריכוזים האלה, נצליח להיכנס לכנסת".

 

האמונה שיצליח לעבור את אחוז החסימה גם בזכות אזרחים ישראלים שאינם מבני העדה האתיופית, מריצה את נגוסה ואת קהלו. הם מאמינים כי אחוז הצבעה נמוך ינמיך את רף אחוז החסימה, ויאפשר את כניסתו של נגוסה, ואולי אפילו של מספר 2 ברשימה, הרב יחזקאל שטלצר. "יש בישראל קרוב ל-72 אלף עולים מאתיופיה בעלי זכות בחירה. אחוז החסימה עומד כרגע על כ-70 אלף, אבל הוא צפוי לרדת אם אחוז ההצבעה יהיה נמוך. יותר מזה, אנחנו מאמינים שיהיו גם אלפי ישראלים שיתמכו בנו", אומר אחד הצעירים באולם. "הוא המועמד החזק ביותר והאותנטי ביותר שיש לעדה. אדיסו מסאלה הפך לאיש של ההסתדרות, לא מופיע יותר ברשימה של העבודה לכנסת, ושלמה מולה הוא עסקן פוליטי של קדימה (מקום 33 ברשימה). אף אחד לא סופר אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
רוצה את הקליטה. נגוסה (משמאל)
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים