שתף קטע נבחר

ועדת עמונה: חוסר תיאום, אובדן שליטה

המשטרה הפעילה כוח מופרז; הדרג המדיני לא תיאם כראוי את הפינוי עם הכוחות בשטח; מועצת יש"ע איבדה שליטה על "נוער הגבעות"; השרים פגעו בבית המחוקקים - אלה ממצאי ועדת החקירה הפרלמנטרית, שבדקה את אירועי עמונה. ואף מילה על הבחירות

50 ימים לאחר הפינוי האלים של תשעת המבנים במאחז עמונה שליד עפרה, מגישה היום (ג') ועדת החקירה הפרלמנטרית דו"ח ביניים. הוועדה, שהחלה את עבודתה בקול תרועה, מסכמת את ממצאיה בקול ענות חלושה, כשהיא מתקשה להצביע על הסיבות לפרץ האלימות חסר התקדים בין שוטרים למתנחלים.

 

הועדה נוזפת במיוחד בשר לביטחון פנים, גדעון עזרא, שסירב לשתף פעולה עמה ולא איפשר לקציני משטרה בכירים

להופיע בפניה. הדרג המדיני, היא פוסקת, לא נערך כראוי ולקה בחוסר תיאום עם הדרג המבצעי הבכיר. עוד קובעת הוועדה את מה שכבר ידוע ברבים מזה זמן רב: מועצת יש"ע איבדה שליטה על ציבור המתנחלים, במיוחד על "נוער הגבעות". את המשטרה מאשימים הח"כים באלימות מופרזת.

 

כמה שאלות שהציגו חברי הוועדה לעדים שבכל זאת הופיעו בפניה, העלו מספר תשובות סותרות, המעידות כי החיבור בין הדרג המדיני למשטרה ולצבא לא התבצע בתיאום מלא. כך למשל בסוגיית העיתוי בו הוכרז שטח צבאי סגור ובהחלטה על השימוש באמצעים לפיזור הפגנות, כמו אלות וסוסים.  

 

סתירה מרכזית התגלתה סביב השאלה, מה עשו הכוחות בלילה שלפני. לפי השר עזרא, הם נאלצו לצעוד כל הלילה לעמונה בשל חסימות הצירים, ואילו לפי גרסת הרמטכ"ל, הכוחות נעו רגלית מספר קילומטרים בודדים ועל פי תכנון מראש.

 

ארבעה מחברי ועדת חוץ וביטחון - היו"ר יובל שטייניץ (ליכוד), מתן וילנאי (עבודה), אילן שלגי (הסיעה החילונית) ואורי אריאל (האיחוד הלאומי) - ניהלו את החקירה בפועל, ויגישו את מסקנותיהם לפורום המורחב של הוועדה, שהוחלט כי תשמש כוועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת האירועים.

 

בפני ועדת החקירה הופיעו השרים שאול מופז וגדעון עזרא, הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה, נציגים מהשב"כ, ראשי המתנחלים וגם מומחים למשפט. את הדרמה הגדולה והמפתיעה סיפק בדיון הפותח, שהיה סוער במיוחד, השר עזרא, אשר כינה את ניצב משה מזרחי - ראש אגף החקירות לשעבר - "מדליף שמאלני". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפינוי האלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
שטייניץ ווילנאי בוועדה
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
מופז משיב לח"כים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים