שתף קטע נבחר

משרד התשתיות יבחן הפקת אנרגיה בנגב

מנכ"ל המשרד לתשתיות לאומיות, אלי רונן, החליט על הקמת צוות מקצועי לבחינת הצעדים הנדרשים להקמת מתקן לייצור אנרגיה מפצלי שמן. בעקבות פניית א.פ.ס.ק חום טוב למרכז ההשקעות והפרסומים על הצעת החברה, הגיעו ליזמים הצעות של חברות ענק ושל משקיעים בתחום האנרגיה אשר הביעו עניין בהשקעה בפרויקט שיוקם

מנכ"ל המשרד לתשתיות לאומיות, אלי רונן, החליט על הקמת צוות מקצועי לבחינת הצעדים הנדרשים להקמת מתקן לייצור אנרגיה מפצלי שמן, בשילוב עם שאריות זיקוק כבדות.

 

זאת בהמשך ליוזמתה של חברת א.פ.ס.ק חום טוב, אשר הגישה בקשה למכרז ההשקעות לייצור אנרגיה מפצלי שמן מעורבים בשאריות זיקוק. החברה סבורה כי פרוייקט זה עשוי לספק את תצרוכת האנרגיה של ישראל לתקופה בת 50 שנה.

 

ישראל פלדמן, מבעלי א.פ.ס.ק חום טוב, ועו"ד משה שחל הציגו בפני צוות משרד התשתיות את דו"ח מדען משרד האנרגיה שסיכם בדיקות ועדה אשר מינה המשרד ב-1995 לבחינת התהליך. אולם מחירי הנפט בשנים 1995-1994 העמידו את הפרוייקט במצב שהוא "לא כדאי".

 

מחירי הנפט הגואים, והחשש ממחסור באנרגיה, שינו את התמונה. בסוף 2005 ערכו ד"ר עמית מור ושמעון סרוסי ממשרד אקו אנרג'י עדכון נתונים, מתואם לצפי מחירי הדלק בעולם ל-20 השנה הבאות (45-50 דולר לחבית). חישוב תיאום זה הראה תחזית רווח צפויה לפרוייקט של 159 עד 250 מיליון דולר רווח לשנה.

 

אלי רונן, מנכ"ל משרד התשתיות הלאומיות, אמר: "המשרד מקדם בברכה את היוזמה שתאפשר הפקת נפט אשר יחסוך כשליש מייבוא הנפט הגולמי לישראל, ובוודאי יצמצם את התלות במחירי הדלק העולמיים. כמו-כן מדובר במפעל גדול באזור הנגב - דבר המשתלב עם מדיניות הממשלה להרחבת התעסוקה באזורי הפריפריה".

 

בעקבות פניית א.פ.ס.ק חום טוב אל מרכז ההשקעות לפני כשבועיים והפרסומים על הצעת החברה - הגיעו לישראל הצעות של חברות ענק ושל משקיעים בעלי שם עולמי; הם הביעו עניין בהשקעה בפרויקט, אשר  יוקם בידי חום טוב בישראל, ובמתקנים דומים שיוקמו במדינות נוספות.  

 

החברה הפרטית א.פ.ס.ק. חום טוב, העוסקת בפטנט לניצול פצלי השמן, פועלת כחברה עצמאית; היא מימנה את - ופיקחה על - הניסויים והפיתוח של שיטת חום טוב לפיצוח פצלי-שמן בעזרת שאריות זיקוק כבדות, ורשמה פטנטים על השיטה בישראל ובמדינות נוספות בעולם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שמעון קזנסקי, מבעלי חום טוב
ישראל פלדמן. הפרוייקט עבר שלב נוסף
צילום: זום 77
עו"ד משה שחל
צילום: זום 77
מומלצים