שתף קטע נבחר

שפעת העופות: "זה יום הכיפורים של הרשויות"

החקלאים בדרום מלקקים את הפצעים בעקבות השמדתם של יותר ממיליון ו-100 אלף עופות. "בשלושת הימים הראשונים שידרו ניצחון, כמו במלחמת יום כיפור", אומר מנהל החווה בחולית. שלום בוארון ממושב עמיעוז: "מה עושה אדם בן 67 שמאבד את כל רכושו ביום?"

יותר ממיליון ו-100 אלף עופות מושמדים בדרום והחקלאים מנסים להתמודד עם התוצאות ההרסניות של שפעת העופות. מנהל חוות העופות בקיבוץ חולית, ינאי רגב, נעל את הלולים הריקים. את טיפול הרשויות במחלה, הוא משווה למחדל מלחמת יום הכיפורים: "בשלושת הימים הראשונים שידרו ניצחון, אבל אף אחד לא ידע מה קורה, ורק כשבאו עיתונאים וחשפו מה שקורה, החלו להתארגן".

 

לדבריו, "ביום שישי כולם היו בדיונים, יום שבת התבזבז, יום ראשון זה התחיל לרוץ ורק בשלישי זה עבד". כדי להגיע לכמות העופות ולרמה שהיתה לפני ההשמדה, יצטרכו החקלאים לעבוד לפחות במשך שנה שלמה: "כשלמישהו קורה אסון, יש שבוע שבו באים כולם לחזק אותו, הוא עוד לא מבין בעצם מה קרה לו. מחר בבוקר אנחנו נתעורר ללולים ריקים ונשאל מה נעשה.


משמידים עופות בשדה משה (צילום: רויטרס) 

 

שר החקלאות, זאב בוים, הכריז שהפיצויים לחקלאים יחושבו בוועדה שבראשה יעמוד מנכ"ל משרדו ושכל אחד ואחד יהיה רשאי לבוא בפני הוועדה ולהציג את תביעותיו. את החקלאים זה לא ממש מרגיע. מספר חקלאים מעמיעוז אף סירבו לקבל את צו ההשמדה עד שלא יידעו בוודאות שהם אכן יקבלו את הפיצויים.

 

ינאי רגב: "אני חושב שקרה לנו אסון ולא משנה כמה ישלמו לנו. זה לא רק אנחנו, זה כל הארץ. עכשיו כשהלולים ריקים אנו נמצאים בשקט של אחרי הסערה. ירדו הלחצים ועכשיו צריך להתמודד עם הדילמות האמיתיות".

 

לדבריו, עלות הבשר שאבד לחולית נאמד בכ-4 מיליון שקלים, "תוך חודש חודשיים תהיה קטסטרופה של מחירים ובפסח פשוט לא יהיה בשר. אמנם אני שכיר של חברה ששכרה את הלולים בחולית, וההפסד הכספי הוא לא אישי רק הצער". ינאי ואשתו יעל תכננו כבר מזמן לצאת לחופשה בארצות הברית מיד אחרי חג הפסח "יש לנו כרטיסים לחודש לחו"ל, אז כולם טוענים שהכל בגללנו", הוא מוסיף בחיוך עצוב.   


סוגרים את הלול בחולית (צילום: אמיר כהן)

 

שלום בוארון ממושב עמיעוז יהיה מובטל בפעם הראשונה בחייו. 80 אלף עופות שהוא מגדל יושמדו. בכל עמיעוז יושמדו קרוב ל-400 אלף עופות. "אני בן 67 ובחיים לא הייתי מובטל. אבל מהיום אהיה מובטל - אין לי מה לעשות. אני 40 שנה לולן ולא יודע מה יהיה. מה עושה אדם בן 67 שמאבד את כל רכושו ביום. אני לא יכול לישון ועכשיו אני אוכל את הארוחה הראשונה שלי מזה יומיים".

 

גם לבוארון יש טענות קשות על הטיפול בשפעת העופות "בעין השלושה התמזמזו עם הפגרים בחוץ - זו טעות איומה. מספיק עוף אחד שאכל מהפגרים וזהו. היום לדוגמה רק בשעה 14:00 הביאו לי את חומר ההרעלה - זרחן אורגני. ורק ב-16:00 התחלנו להרעיל את העופות. 40 אלף עופות מתו. מחר יחלו בקבורתם. אני לא יודע כמה זמן יהיה הסגר אני עוד לא רוצה לחשוב על זה. משביתים אותנו לגמרי".

 

יואב צוריה אף הוא מעמיעוז טוען ששוחח עם ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט: "כל מה שהוא אמר לי זה 'יהיה בסדר' לא נתן לי תשובות, רק אמר 'יהיה בסדר'. צלצל גם שר החקלאות לשעבר, ישראל כץ, ורצה לבוא יחד עם לימור לבנת לחווה שלי. אמרתי לו שהזמנתי אותו פעמים רבות כשהיה שר החקלאות, אך אף פעם הוא לא בא. עכשיו הוא רוצה לבוא לאסוף את השברים?". החקלאים בדרום רחוקים מאוד מלבחוש בפוליטיקה. הם רוצים עכשיו רק לשרוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שפעת העופות בשדה משה
צילום: רויטרס
צילום: אחיה ראב"ד
מחטאים מכוניות בצפון
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים