שתף קטע נבחר

קליינר הציע לערבים פינוי-פיצוי וחטף מכות

מיכאל קליינר הגיע עם אנשי חרות שהציעו לתושבי יפו להתפנות תמורת פיצוי. במקום התחוללה מהומה, שבעיצומה הקיפו עשרות תושבים את קליינר ואת קבוצתו בגן תמר והחלו להכות אותם. פעיל ימין הוציא שטרות כסף מהכיס. רפעת טורק פיזר את הכסף לעוברים ושבים, לתדהמת פעיל הימין. מאוחר יותר ניסה קליינר לשוב למקום - אך המשטרה מנעה ממנו להתקרב

עימות אלים פרץ בצהריים (יום ה') בגן תמר במרכז יפו בין תושבים ערבים לבין כ-15 פעילי חרות, ובראשם מיכאל קליינר, שהציעו להם להתפנות מישראל תמורת פיצוי. התושבים היכו את קליינר ואת אנשיו. תושבים יידו נפץ וגם בקבוקים והפעילים נמלטו על נפשם. אנשי חרות החליטו להגיע ליפו לאור יום, לאחר שרפעת טורק איים בשיחה עם ynet ש"אם יגיעו ביום, יטפלו בהם תושבי יפו".

 

מאוחר יותר ניסה קליינר להגיע שוב לאזור עם פעיליו, אולם המשטרה מנעה ממנו להגיע למקום. גם יושב ראש מפלגת חזית יהודית לאומית, ברוך מרזל, ופעילי ימין, בהם איתמר בן-גביר, ביקשו להצטרף למהומה והגיעו למקום. בין הפעילים שהצטרפו אליהם ובין התושבים פרצה תגרה נוספת. "זוהי חוצפה מצד המשטרה והערבים לא לתת לנו להיכנס לשכונות הערביות ביפו", אמר בן-גביר ל-ynet. "אבל אנחנו לא פראיירים".

 

בתגרה המוקדמת בין קליינר לתושבים, הגיעה המשטרה לאזור באיחור והחלה לפזר את הניצים, שהתקהלותם גרמה לשיבושי תנועה כבדים. כבר כאשר אנשי קליינר החנו את הרכבים שלהם באזור גן תמר במרכז רחוב יפת, התגודדו סביבם עשרות תושבים, עוברי אורח וכן דיירים המתגוררים באזור. הוויכוח המילולי גלש עד מהרה לדחיפות, יריקות, אגרופים בקבוקים וביצים שנזרקו לעבר קליינר וחבורתו.

 

צילום וידאו: ירון ברנר

 

  

התושבים הטיחו בקליינר "אתה גזען, אתה הורס את הדו-קיום, הסתלק מפה". קליינר חזר על המנטרה שלו: "זו הארץ שלנו". הוויכוחים התלהטו ותושבים החלו לדחוף את קליינר, לקלל אותו, לתלוש שלטים וחומר התעמולה. אז הגיע השיא - רימון הלם או נפץ גדול הרעים את האזור.

 

קליינר, שהבטיח בתחילת הסיור ששום איומים או אלימות לא יבריחו אותו, ברח אל מכונית המפלגה ונעלם מהמקום. קובי, אחד מפעילי חרות, יצא מהמקום בנסיעה מטורפת, ורק בנס חמק מלדרוס שני ילדים קטנים שהיו עם אביהם.

 

התושבים צעקו לעבר הפעילים בדרכם החוצה "פאשיסטים וגזענים, הסתלקו", והציעו לקליינר פיצוי אם יסכים לחזור למקום שממנו בא. "שיילך לאלסקה", הציע לו תושב מקומי, כאשר אחר נהנה להמשיך וליידות בקבוקים על המכוניות שנמלטו. תושבים האשימו את קליינר בכך שבא להבעיר את השטח: "להבעיר זה קל, אך לכבות את זה, הרבה יותר קשה", אמר בעל עסק שעמד בסמוך.

מרזל הצטרף לחגיגה (צילום: ירון ברנר)

 

דובר חרות, שמואל ארי, סיפר ל-ynet כי הוא ו-15 הפעילים שהיו עמו נחלצו משכונת עג'מי בעור שיניהם, אך כולם בריאים ושלמים. לדבריו, "תקפו אותנו והיה פיצוץ משמעותי של חזיז. פינצ'רו לנו גלגל ואף תלשו רמקול ממכונית של פעיל. כשראינו שהמהומות הופכות לאלימות העדפנו להתפנות מאשר להיפגע. בסך הכל דיברנו איתם, אך כ-100 איש ביקשו שנסתלק וקיללו את הורינו והורי-הורינו.

 

"זו היתה הצעה לגיטימית שלנו, העברת מסרים כלכלית-עסקית גרידא, אך הם העדיפו להגיב באלימות. עשינו זאת בשפרעם והתקבלנו בסבר פנים מכובד. אנחנו בסך הכל אומרים שמי שרוצה להתפנות יכול לעשות זאת. אין לנו בעיה לכבד אותם, אך מה שהם עשו זה בזיון לדמוקרטיה".

 


מימין לשמאל: מיכאל קליינר ורפעת טורק (צילום: אלי אלגרט)

 

מוקדם יותר הגיעו קליינר ופעיליו לכיכר השעון ביפו העתיקה כדי להפיץ חומר תעמולה הקורא לערביי העיר להתפנות תמורת פיצוי. קליינר התעמת עם יו"ר ועד השכונות הערביות, כמאל אגבריה ועם שחקן הכדורגל לשעבר, רפעת טורק ועוד קבוצת תושבים.

 

אחד הפעילים של חרות, יהודי בעל מבטא אמריקני כבד, הוציא מכיסו חבילה של אלפי שקלים והציע לטורק ולתושבים תשלום "על החשבון". טורק חבט בחבילת הכסף, שהתפזר באוויר. עוברי אורח נהנו מהשלל וליקטו את השטרות הרבים. בתום הוויכוח התפנה הפעיל האמריקני לחפש את הכסף, אבל על המדרכה לא נותר אפילו שטר אחד.

 

קליינר הגיע לכיכר השעון ברחוב יפת, מלווה בקבוצת פעילי ימין. הוא אמר לאגבריה כי: "מדינה זו ניתנה לבני יצחק ולא לבני ישמעאל. כמו שלא אתן שיזיזו יהודים בצרפת, לא נזיז בכוח ערבים מישראל, אבל אנו מציעים להם להתפנות מרצון תמורת סכום כסף נאות ויבחרו באחת מ-22 המדינות הערביות העומדות לרשותם".

 

קליינר אמר כי "אם הערבים וטורק אמרו שאנו באים כמו גנבים בלילה, הרי אנו באים ביום ועומדים פה ומחלקים תעמולה זו באמצע המדינה שלנו". אגבריה הציע בתגובה לקליינר להתפנות מהמדינה, "הערבים הם תושבי הארץ", אמר.

 

אנשי קליינר אפילו קיבלו הצעה מברוך מרזל לסייע להם. לתוך העימות בין קליינר לתושבים הערבים השתחלה תושבת יפו, יהודיה בשם מיכל, שביקשה מקליינר ואנשיו לעזוב את המקום ולא לעורר פרובוקציות. היא צעקה לעברם: "אתם מעוררים פה מהומות ומחריבים לנו את החיים. אין שום הצדקה לזה שתהיו דווקא פה". תושב ערבי שעמד לידה הציע לקליינר להציע את הפינוי תמורת פיצוי לאתיופים, למרוקנים ולרוסים.

 

יו"ר חד"ש, מוחמד ברכה, בירך את תושבי יפו "על עמידתם האיתנה מול קליינר ואנשי כנופייתו. קליינר למד היום לקח ומוטב שיידע שזו רק ההתחלה, אם יחליט להמשיך במסע ההסתה שלו".

 

בהכנת הידיעה השתתפה מירי חסון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
הגיע ליפו. קליינר
צילום: עופר עמרם
צילום: ירון ברנר
תושבים הסירו שלטים ממכונית חרות
צילום: ירון ברנר
אחד מפעילי חרות
צילום: אלי אלגרט
מומלצים