שתף קטע נבחר

פרופ' עוזי אבן עובר ממרצ לעבודה

מי שהיה חבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון במרצ ובכנסת, סבור שמפלגת העבודה היא הבית המתאים לנציגי הקהילה. "היא פלטפורמה טובה יותר להעברת חוקים עבורנו", הוא אומר בראיון שיפורסם בעיתון תל אביב. ויש לו גם חלום: "שתהיה לנו נציגות פוליטית בש"ס"

עובר לעבודה: פרופ' עוזי אבן, מי שהיה חבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון של מרצ, הודיע לאחרונה שהוא עוזב את סיעת הבית שלו, ומצטרף למפלגת העבודה. 

 

לדבריו, לאחר שבמפלגת העבודה הבטיחו במצע הפוליטי שוויון לכל האזרחים הוא הרגיש נוח להצטרף אליהם. "כקהילה חשוב שנהיה מעורים בתוך מפלגה גדולה". עם זאת הוא עדיין זוכר למרצ חסד נעורים. "לעולם לא נשכח שהיא הייתה הראשונה שהסכימה לקבל ולדאוג לחברי הקהילה". 

 

לפני כמה שבועות היה זה חבר מועצת עיריית תל אביב, איתי פנקס, ממנהיגי הקהילה בתל אביב שהודיע על עזיבתו את סיעת מרצ ועל הצטרפותו למפלגת העבודה.

 

פרופ' אבן, למרות שאינו פעיל פוליטית בתקופה האחרונה, מזוהה עם הקהילה ב-15 שנים האחרונות. ברקורד שלו, מעבר לתקדים היסטורי של חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון, רשומים גם שינוי פקודות מטכ"ל בעקבות ההופעה בכנסת ב-1993, מניעת אפלייה תעסוקתית - יצירת תקדים של מתן הטבות לבן הזוג במקום העבודה ובעיקר קידום האג'נדה בשיח הציבורי.

 

לפני הבחירות האחרונות, כשאבן כשל בהתמודדות להשתלב ברשימת מרצ לכנסת במקום ריאלי, הוא שקל פרישה ממרצ אך רק היום בעקבות המפץ הפוליטי הגדול והמהלך של פנקס הוא בחר להצטרף למפלגת העבודה.

 

כמי שהיה מזוהה מאוד עם מפלגת מרצ איך ההרגשה לעזוב את המפלגה שלמעשה הייתה הבית שלך?

 

"נכון שזה לא פשוט לעזוב את המפלגה שהיית בה במשך שנים, אבל זה היה צעד הכרחי. תראה, המצע של מפלגת מרצ ושל מפלגת העבודה מאוד דומה, ואני כבר חושב שמזמן שתי המפלגות האלה היו צריכות להתאחד. לצערי זה לא יצא על הפועל, ועכשיו אחרי שעמיר פרץ נבחר לעמוד בראש מפלגת העבודה נראה לי הזמן המתאים להצטרף אליהם".

 

למה דווקא עכשיו?

 

"זה שילוב של כמה דברים. ראשית כל, נחלתי אכזבה אישית במפלגת מרצ. למרות שכיהנתי כחבר כנסת נדחקתי בוועידת המפלגה (בבחירות הקודמות) למקום ה-8, ואחרי זה עם כל השריונים הידרדרתי עד למקום ה-15 שלא היה מקום ריאלי. זה גרם לי מפח נפש אישי. אני השקעתי מאמצעים רבים, היו לי תקוות לעשות דברים וחשבתי באמת שאני לא האיש הכי גרוע ברשימה של מרצ. ביחוד שהאמנתי שאני לא נציג כל כך גרוע. לא עשיתי בושות, אחרי שנבחרתי לכנסת ולנפנף אותי זה לא היה במקום".

 

עמיר פרץ נראה בעיניך כמי שיכול להוביל את ענייני הקהילה במפלגת העבודה?

 

"פרץ הכניס אווירה חדשה למפלגת עבודה, גם חברתית וגם מדינית. למי שזה מתאים, אני קורא לו להצטרף למפלגת העבודה. אם תקרא את הסעיף הראשון של מפלגת העבודה תראה שהוא מבטיח את הזכויות שלנו. הוא תומך במיסוד הסדר זוגי חופשי לפי בחירה. זה הישג חשוב מאוד לנו שמפלגת העבודה מכירים בסעיף שכזה, וכל זה לא היה מתאפשר לולא עברו פעילים פוליטים ממרצ לעבודה".

 

"איתי פנקס ואחרים דיברו עם עמיר פרץ, הוא שאל אם אני אצטרף ואף נתן את ברכתו לכך. אני חושב שכמפלגה גדולה יותר, מפלגת העבודה היא פלטפורמה טובה יותר להעברת חוקים למען אנשי הקהילה".

 

ועכשיו אתה מתכוון לחזור להיות פעיל פוליטי בעבודה?

 

"יש לי ניסיון, יש לי עמדה ציבורית ואם יבקשו, אני אשמח לעשות זאת. כרגע מי שמוביל את התהליך הוא איתי פנקס ואני אשמח לעזור לו".

 

ומה התוכניות לעתיד?

 

"אתה יודע מה החלום הרטוב שלי? שתהיה לנו נציגות פוליטית בש"ס. נשמע מופרך אה? אבל לפני כמה שנים אם הייתי אומר לך שאנחנו נהיה במפלגת עבודה זה גם היה נשמע מופרך לא?"

 

כתבה בנושא תתפרסם מחר בעיתון תל אביב מרשת ידיעות תקשורת
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אבן. חולם על ש"ס
צילום: שאול גולן
מומלצים