שתף קטע נבחר

בוים: מחצית הפיצוי ללולנים - בשבוע הבא

בישיבה מיוחדת במועצה האזורית אשכול שטחו הלולנים את טענותיהם מול שר החקלאות, וזה הבטיח לטפל בפיצוי. "ביום שני או שלישי - ישולמו 50 אחוז מהפיצויים", הבהיר. היתר - אולי שבוע אחר כך. בוים גם העלה את האפשרות לפיה הרשות הפלסטינית נדבקה כבר מזמן במגיפה אך הסתירה זאת. ישראל פנתה לאיחוד האירופי כדי שיסייע לרשות בהשמדה

שבוע חלף מאז התגלתה לראשונה שפעת העופות בקיבוץ עין השלושה, מיליון ומאתיים אלף עופות יושמדו עד מחר בצהריים - וכך למעשה יסתיים החלק הראשון של הטיפול בשפעת העופות. אלא שהחקלאים והלולנים מאוד ממורמרים. העופות כבר עמוק בבטן האדמה, אך הם עצמם טרם קיבלו כל פיצוי.

 


הומור ה"קוריצה" במשרד החקלאות. משמאל: בוים (צילום: אמיר כהן)

 

בישיבה שהתקיימה במועצה האזורית אשכול, יחד עם שר החקלאות זאב בוים, הבטיח השר לקדם את הנושא. "יש שני מסלולים לפיצויים, האחד הוא ישיר והוא פועל יוצא של הפקודה להשמדת בעלי חיים ולפיו בראשית השבוע - ביום שני או שלישי - ישולמו 50 אחוז מהפיצויים. זאת לאחר בירור עם היועץ המשפטי לממשלה. אעשה הכל כדי שלא יעבור שבוע נוסף עד שישולמו כל מאת האחוזים. המסלול השני הוא הנזקים העקיפים למגדלים עצמם שיושבתו למשך חודש, למשחטות, למכוני התערובת, למדגרות. גם המרכולים נפגעו, אך אני לא מניח שנגיע לשם".

 

לדברי בוים, "זו מלחמה שצריך לנצח בה ולוח הזמנים והקצב הוא קריטי כמו במלחמה. בהתחלה התחלנו עם צבא סדיר ולקח זמן עד שהמילואים התגייס. המילואים זה משרד הביטחון. לא הערכנו בהתחלה את המימדים וההיקף, אני מאוד מקווה שבזה גמרנו את העניין, אך יכולות להיות לנו התפרצויות נוספות. אין גורם רציני במדינת ישראל שיכול לטפל בעניין בלי שמשרד הביטחון מעורב".

 

בוים הדגיש כי ועדה מיוחדת, שבראשה יעמוד מנכ"ל משרד החקלאות יוסי ישי, מונתה כדי לבחון את הטענות על נזקי השפעת. בוועדה ישבו נציגי האוצר, מס רכוש וקרן נזקי הטבע. כל אדם שחש כי נפגע מההתפרצות של המחלה יהיה רשאי לפנות לוועדה וזו תבחן את הטענות ותציע לממשלה את הצעת הפיצוי. יתכן שבסופו של ההליך הוועדה תמליץ להכריז על אסון טבע.

 

לדברי השר בוים, עבודות הוועדה עשויות לקחת זמן ולפי הערכתו הדבר יונח לפתחה של הממשלה החדשה, לאחר שתקום.

 

עזה נדבקה כבר מזמן?

 

ביום ראשון יחלו עבודות לחיטוי ולניקוי הלולים באופן סופי, כדי שניתן יהיה להחזיר אותם לפעילות סדירה. החשש, לפי בוים, הוא משכנינו הפלסטינים, אצלם התפשטה המגיפה. בוים העלה את האפשרות שלולי הרשות הפלסטינית נדבקו כבר מזמן במחלה, אולם הפלסטינים הסתירו זאת.

 

השר בוים אמר ל-ynet: "יש קשר הדוק עם הווטרינרים ברשות ואנו מספקים להם את כל ההוראות, ציוד, עבודה והבדיקות נעשות אצלנו אך את העבודה אנחנו לא יכולים לעשות. על כן פנתה הממשלה באמצעות שרת החוץ לאיחוד האירופי על מנת שיסייע בפיקוח הנעשה ברשות עצמה".

 

גם שרת החוץ, ציפי לבני, פנתה לנשיא הבנק העולמי פול וופלוביץ, בבקשה להתערבות דחופה בנושא התפשטות שפעת העופות ברשות הפלסטינית. לבני ביקשה מהבנק להעניק תמריצים כלכליים לחקלאים הפלסטינים, כדי שאלה ישמידו את העופות הנגועים בנגיף.

 

אורי נעמתי, ראש המועצה האזורית אשכול אמר ל-ynet: "הסיפור רק מתחיל. בעקבות התפשטות המגפה ברצועה, ההתפרצות הבאה היא רק שאלה של זמן".

 

שלום בוארון, בעל הלול הגדול ביותר באזור, אמר בסיכום הישיבה ל-ynet: "השר מדבר יפה, אך אני מקווה שהדברים אכן יתבצעו". לדבריו, הוא פנה בעצמו לשר וביקש ממנו לקחת אחריות גם אם ימצא בתפקיד אחר בממשלה הבאה. השר, אגב, לקח על עצמו את המשימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
הבטיח פיצוי. בוים
צילום: אמיר כהן
צילום: איי אף פי
הלולנים מודאגים
צילום: איי אף פי
צילום: אמיר כהן
הישיבה
צילום: אמיר כהן
מומלצים