שתף קטע נבחר

קדאפי: לוב היא הדמוקרטיה היחידה בעולם

אם ישאלו אתכם איזו מדינה היא הדמוקרטיה היחידה בעולם, סביר להניח שהתשובה לא תהיה לוב. אבל לא כך סבור שליטהּ, מועמר קדאפי.

 

בהרצאה שהעביר לסטודנטים באוניברסיטת קולומביה בניו יורק אמר קדאפי כי "אין אף מדינה דמוקרטית מלבד לוב בעולם כולו". קדאפי, אם מישהו שכח, עלה לשלטון ב-1969 לאחר הפיכה צבאית עקובה מדם ומאז לא התמודד מעולם בבחירות.

 

ההרצאה שהועברה בשידור לווייני, היא סימן נוסף לחיזוק הקשרים של לוב עם המערב. בשנים האחרונות עשתה לוב צעדים משמעותיים לחיזוק קשריה עם המערב, שהחרים אותה במשך שנים: היא ויתרה על תוכנית הגרעין שלה ושילמה פיצויים למשפחות 258 ההרוגים בפיצוץ מטוס "פאן-אם" שהופל מעל סקוטלנד ב-1988.

 

 גם הביקורת הקשה של אירגוני זכויות אדם על הגבלת זכויות האזרחים בלוב לא מטרידה את קדאפי - אם תשאלו אותו הדמוקרטיות במערב הן "זיוף ובדיחה". למדינות המערב יש, לדעתו, מה ללמוד ממנו: קדאפי, ששוחח עם הסטודנטים בערבית באמצעות מתורגמן, הסביר כי שיטת הג'מהירייה, הנהוגה בלוב, מאפשרת לאזרחיה להביע את עמדותיהם ב"קונגרס של העם".

 

כשנשאל על חופש הביטוי בארצו אמר קדאפי כי כל אזרח יכול להביע את עמדתו בקונגרס. לדעתו, זוהי במה טובה יותר מאשר עיתונים. בלוב, הבהיר, "הכל פתוח לדיון" בעוד ארצות הברית "מאזינה בסתר לאזרחיה ויוצרת מדינת טרור נוספת".

 

ואם זה לא מספיק, קדאפי הזכיר את הדמוקרטיה האמריקנית יחד עם המשטר ברוסיה וסין, בנשימה אחת: "מדינות כמו ארצות הברית, הודו, סין ורוסיה צריכות גם כן ליישם את שיטת הג'מהירייה".

 

קדאפי לא שכח את שכנותיו וכינה את מדינות המזרח התיכון מתפתחות, "במזרח התיכון האופוזיציה שונה מאשר במדינות מפותחות – אצלנו היא מתבטאת בפיצוצים, התנקשויות והרג".

 

הופעתו של קדאפי בכנס היא הפעם הראשונה בה הוא מופיע בפני קהל אמריקני, ללא תיאום מראש של השאלות שמופנות אליו. (BBC)


פורסם לראשונה 25/03/2006 08:25

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קדאפי. "הכל פתוח לדיון"
צילום: רויטרס
מומלצים