שתף קטע נבחר

הנייה לבוחר הישראלי: רוצים קץ לסכסוך

רגע לפני שעם ישראל הולך לקלפי, ורגע לפני שהוא עצמו יושבע כראש ממשלת הרשות הפלסטינית, פנה איסמעיל הנייה לבוחר הישראלי. "לא רוצים מערבולת דמים. רוצים לשים קץ למצב המסובך הזה, שנמשך כבר עשרות שנים", הכריז. על השאלה האם יקיים מגעים עם ישראל ענה: "הבעיה היא לא איתנו. הבעיה היא אצל אולמרט, אצל קדימה". על השאלה במי צריך לבחור סירב לענות

יומיים בלבד לפני הבחירות בישראל פנה בצהריים (יום א') מנהיג החמאס, איסמעיל הנייה, לבוחר הישראלי כדי להבהיר - חמאס רוצה לסיים את המשבר מול ישראל. "איננו מחפשים מערבולת דמים באזור", אמר לכתבים בעזה. "אנחנו רוצים זכויות וכבוד לעם הפלסטינים, רוצים לשים קץ למצב המסובך הזה, שנמשך כבר עשרות שנים".

 

הנייה ביקש בדבריו להעביר כמה מסרים לבוחר הישראלי, אך סירב לנקוב בשמה של מפלגה שלדעתו הישראלים צריכים לתמוך בה. "נוכחותו של חמאס שלטון", הבטיח עם זאת, "היא תחילת פתרון הסכסוך - אם הם (הישראלים) ירצו בכך".

 

מנהיג החמאס, שיושבע ביום רביעי הקרוב בצהריים כראש ממשלת הרשות הפלסטינית, התייחס ל"תוכנית ההתכנסות" עליה הכריז לאחרונה ממלא מקום ראש הממשלה, אהוד אולמרט. "לא נשב לכיבוש על הזנב. אבל אין משמעות הדבר שאנחנו סבורים שהגבולות שעליהם הם יחליטו יהיו גבולות המדינה הפלסטינית".

 

לדברי הנייה, חמאס נבחר "על העקרון לפיו יש להגן על לגיטימיות ההתנגדות לכיבוש הישראלי". הוא נשאל האם יקיים שיחות עם ישראל אך אמר כי השאלה כלל לא תלויה בו. "הבעיה היא אצל אולמרט, אצל קדימה. הוא אמר שהם לא יקיימו מגעים עם הממשלה הפלסטינית. הוא הודיע על העמדה הזו. הבעיה אינה איתנו".

 

משבר מול אבו מאזן

 

בליכוד הגיבו לדברים של הנייה לפיהם גבולות הנסיגה של אולמרט לא יהיו גבולות המדינה הפלסטינית. גורם בכיר בתנועה אמר כי הדברים מלמדים שתוכנית אולמרט תביא להנצחת הסכסוך בקווים טובים פחות להגנת ישראל. "קו הגבול החדש שמתכנן אולמרט יהיה בסיס לתוקפנות של אירגוני הטרור נגד ישראל", הוסיף.

 

ביום רביעי הקרוב - יום לאחר הבחירות בישראל - תושבע ממשלת החמאס.הפרלמנט הפלסטיני, שמורכב מרוב מכריע של אנשי חמאס, צפוי לאשר את כינון הממשלה. ברקע, מחריף המשבר בין הנייה לבין יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, טייב עבד אל-רחים, אמר אתמול כי אבו מאזן הגיב במכתב רשמי למצע של ממשלת החמאס והבהיר שאם מדיניות הממשלה ועמדותיה יביאו לפגיעה באינטרסים הלאומיים של העם הפלסטיני, ישקול "לעשות שימוש בסמכויותיו החוקיות נגד הממשלה".

 

אל רחים לא אמר במפורש למה התכוון אבו מאזן, אך מהדברים עולה האיום המרומז לפרק את הממשלה הפלסטינית. "אבו מאזן הבהיר במכתב שהעביר להנייה שהבחירה הדמוקרטית שבה אנו גאים כל כך, אין משמעותה ביצוע הפיכה על ההתחייבויות החוקיות והמדיניות של הרשות הפלסטינית ועל עקרונותיה כחלק מאש"ף", אמר.  

 

וגם מתיחות מול מדינות ערב יש בחמאס. ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, אמר כי מדינות ערב מנעו בכוונה תחילה את הזמנת החמאס לוועידת הפסגה הערבית  בחרטום וכי על מנהיגי ערב להכיר בממשלת חמאס החדשה. במסיבת עיתונאים שערך בנמל התעופה של כווית, בתום ביקורו במדינה, אמר משעל כי "באופן בסיסי, מנדים את חמאס. יש אינטרס שהחמאס לא ייקח חלק בוועידה, למרות רצוננו האמיתי לקחת בה חלק". עם זאת, משעל לא פירט מי הם אלה העומדים מאחורי נידוי החמאס ומהם כוונותיהם.

 

החמאס הודיע כבר בשבוע שעבר כי לא ישתתף בוועידת חרטום, זאת בשל עיכוב בהליכים הפרלמנטריים שיובילו לאישור הממשלה. עם זאת, משעל הבהיר כי ארגונו היה שמח להאיץ את ההצבעה על הממשלה, אם אנשיו היו חשים רצויים בוועידה. לדבריו, "המסר שלנו לוועידה הערבית הוא שעליה לתמוך בעם הפלסטיני, להגן על זכויותיו והאינטרסים שלו, לכבד את תוצאות הבחירות ולעבוד בשיתוף עם הממשלה החדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רוצים קץ לתסבוכת. הנייה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הוא אשם. אולמרט
צילום: רויטרס
צילום: איי אף פי
אבו מאזן והנייה. הממשלה תושבע בקרוב
צילום: איי אף פי
מומלצים