שתף קטע נבחר

הסייענית מסבארו: "אני עוד אשתחרר מהכלא"

אחלם תמימי, שהסיעה את המחבל לפיגוע בירושלים לפני חמש שנים, מרצה 16 מאסרי עולם אך משוכנעת שתצא לחופשי בזכות החמאס. יחד איתה כלואה אמנה מונא, שפיתתה באינטרנט את הנער אופיר רחום ז"ל ומסרבת להביע חרטה: "אנחנו רוצים לחיות בשלום אבל לא נותנים לנו את ההזדמנות"

"אני לא מצטערת על מה שעשיתי. אנחנו נשתחרר מהכיבוש ואז גם אני אשתחרר מהכלא", כך אומרת אחלם תמימי, המחבלת ששפוטה ל-16 מאסרי עולם בשל מעורבותה בפיגוע במסעדת סבארו בירושלים באוגוסט 2001.

 

תמימי הייתה זו שהסיעה את המחבל המתאבד אל המסעדה, בטרם ביצע את הפיגוע. כיום היא כלואה בבית הסוהר "השרון" יחד עם עוד 106 אסירות בטחוניות, מהן 58 באגף המוקצה לאסירות החמאס, הג'יאהד האיסלאמי וארגוני טרור נוספים ועוד 48 באגף הפת"ח. אנשי התקשורת אינם מורשים בדרך כלל לשוחח עם האסירות, אבל אתמול (א') ניצלה תמימי - המשתייכת לארגון החמאס - את ההזדמנות כדי להעביר במהלך סיור עיתונאים מסר לוחמני וחד-משמעי.

 

"יש לחמאס עקרונות בקשר להידברות עם ישראל", אמרה. "החמאס רוצה להגיע להישגים מבלי לוותר על פלסטין. אני לא מצטערת על מה שעשיתי.

 אני אצא מהכלא ואני לא מוכנה להכיר בקיום ישראל. הידברות תהיה רק לאחר שישראל תכיר בכך שמדובר כאן באדמת האיסלאם. למרות שאני שפוטה ל-16 מאסרי עולם אני יודעת שאנחנו נשתחרר מהכיבוש הישראלי ואז גם אני אשתחרר מהכלא".

 

אחת האסירות הדומיננטיות בכלא השרון היא אמנה מונא, המרצה מאסר עולם לאחר שפיתתה באמצעות האינטרנט את הנער אופיר רחום ז"ל להיפגש עימה והביאה להירצחו בידי מחבלים. מונא שולטת באגף אסירות הפת"ח ביד רמה, נחשבת כדוברת האסירות וגם נוהגת לעשות לא מעט צרות לאנשי השב"ס השומרים על המתקן.

 

מפקד גוש שרון, תת גונדר נזים סביתי: "אמנה מנסה כל הזמן להוביל קו מיליטנטי ושולטת באסירות עד כדי כך שהיא כופה עצמה עליהן. בגלל התנהגותה הקיצונית היא הועברה להפרדה ומזה שבועיים היא נמצאת שוב באגף, רגועה יותר, לאחר שחתמה על התחייבות לחדול מהתנהגותה הקיצונית".

 

בכניסה לאגף הפת"ח מצאנו את מונא יחד עם אסירות נוספות, המהוות את "חוליית האגף" ומופקדות על הנקיון וחלוקת האוכל והמצרכים. אולם בעוד שמרבית האסירות שומרות על צניעות ועוטות כיסוי ראש על פי האסלאם, אמנה מתהלכת באגף כשהיא לבושה בג'ינס צמוד ובשיער פזור, תוך שהיא משגיחה על כל מי שמדברת עם העיתונאים.

 

כמחבלת המשתייכת לתנועת הפת"ח, היא לא מתרגשת מהבחירות האחרונות ברשות הפלסטינית. "זה לא כל כך משפיע, זו רשות של כולם ואין הבדל בין פת"ח לחמאס". גם העובדה שלאחרונה - לאחר עליית החמאס - היא וחברותיה לא מקבלות את הכספים שהועברו אליהן מהרשות לצרכים אישיים כבעבר, אינה מטרידה אותה: "מאז התוצאות (בבחירות) לא קיבלנו קנטינה,

 אבל אני לא יודעת אם זה משפיע. בינתיים יש לנו את הכסף שלנו מהרשות (שהועבר לפני הבחירות) ומהמשפחות ויש את האוכל של השב"ס".

 

בסיום השיחה מבהירה מונא כי אינה מצטערת על מה שעשתה ולא מוצאת לנכון לשלוח מסר למשפחתו של רחום ז"ל. "לא השתניתי בכלל לעומת מה שהייתי לפני כמה שנים", היא אומרת. "אנחנו רוצים לחיות בשלום אבל לא נותנים לנו את ההזדמנות. לא עשיתי מה שעשיתי למען עצמי. זה היה משהו אחר ואני לא רוצה לדבר על זה. בעזרת השם אני אצא מהכלא. יש אלוהים למעלה, יש משא ומתן, אתם עוד תראו אותי בחוץ".


פורסם לראשונה 26/03/2006 23:48

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רענן בן צור
תמימי. לא מכירה בישראל
צילום: רענן בן צור
צילום: רענן בן צור
מונא. לא מוכנה להביע חרטה
צילום: רענן בן צור
מומלצים