שתף קטע נבחר

16 מאסרי עולם למסיעת המחבל מ"סבארו"

אחלאם תמימי, האשה הראשונה שהתגייסה לחמאס והסיעה את המחבל המתאבד לפיגוע ב"סבארו", תוך מתן הנחיות, תרצה את שארית ימיה בכלא - כך קבע בית המשפט הצבאי ביהודה. תמימי הגיבה: "אני הולכת לצפות על כולכם בגיהנום"

16 מאסרי עולם נגזרו היום (ה') בבית משפט הצבאי ביהודה על אחלאם תמימי, אזרחית ירדנית בת 23, ששימשה כמסיעה של המחבל המתאבד שהתפוצץ במסעדת "סבארו" במרכז ירושלים באוגוסט 2001. בפיגוע נרצחו 15 בני אדם ו-122 נפצעו.

 

השופטים הדגישו בהחלטתם כי תמימי לא היתה שותפה פאסיבית למעשה, אלא יזמה חלק מדרכי הפעולה: "נציין את שמחתה של הנאשמת לשמע התוצאות הקשות של מעשיה, כהוכחה נוספת לירידתה לשפל המדרגה האנושית", הם כותבים בהחלטה, "מדובר באשה שפעלה בהכרה מלאה, מתוך רצון עז לשפוך דם ישראלים באשר הם".

 

בכתב האישום נאמר כי תמימי, סטודנטית באוניברסיטת ביר-זית, קשרה קשרים עם סטודנט פלסטיני בשם מוחמד דאגלס, שהיה פעיל בגדודי עז א-דין אל-קסאם של החמאס. תמימי הסכימה להצטרף אליו והפכה לאשה הראשונה שגויסה לשורות הארגון.

 

תמימי ודאגלס החלו לפעול יחדיו לצורך ביצוע פיגועים. בין היתר הניחה ביולי 2001 מטען חבלה בסופרמרקט ברחוב קינג ג'ורג' בירושלים. המטען, שהוסווה בתוך פחית בירה, התפוצץ למרבה המזל מבלי לגרום לנפגעים.

 

תמימי רגזה בשל תוצאת הפיגוע ה"מאכזבת" והודיעה לשותפה דאגלס כי מעתה יש "לבדוק את כל המטענים מראש", כדי שהפגיעה בנפש תהיה ודאית.

 

בהמשך תיכננה פיגועים נוספים, ששיאם בהסעתו של המחבל המתאבד עז א-דין מצרי ב-9 באוגוסט 2001 ללב ירושלים. "היא הנחתה את המחבל כי עליו לבצע את הפיגוע במקום הומה אדם - ונפרדה ממנו בחיוך", אמר התובע הצבאי בדיון.

 

אל-מצרי פוצץ את עצמו במסעדת "סבארו" וקטל 15 בני אדם, בהם 5 בני משפחת סחוויסחורדר - זוג ההורים ו-3 מילדיהם.

 

השופטים כתבו בהחלטתם כי "שומה עלינו להרחיק את הנאשמת מחברת בני אדם לצמיתות. אמירה זו נאמר פעם אחר פעם, עד 15 פעמים, כמניין קרבנותיה... אנו גוזרים על הנאשמת, פה אחד, 15 מאסרי עולם ומוסיפים לעונש זה בגין יתר מעשיה מאסר עולם נוסף". כל העונשים ירוצו במצטבר.

 

תמימי עצמה אמרה בבית המשפט: "15 הרוגים זה מספר קטן יחסית לעומת המספרים הגדולים שהלכו בגללכם... אני הולכת לצפות על כולכם שאתם תהיו בגיהנום, בעזרת השם. החיוך שנמצא בפניי לא יימחק".

 

היא הוסיפה: "אני לא אבקש סליחה מהמשפחה היהודית שנמצאת פה, כי כמו שהם איבדו אדם יקר - לנו הלכו הרבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמדה סחוויסחורדר, התינוקת. נרצחה עם בני משפחתה
צילום ערוץ 2
המתאבד אל-מצרי
צילום ערוץ 2
מומלצים