שתף קטע נבחר

מת קספר ויינברגר, שר ההגנה של רייגן

הפוליטיקאי שנחשב לנץ ואחד מהוגי "מלחמת הכוכבים" היה דמות בעייתית מבחינת ישראל - וגם הוחזק כאחראי לעונשו הכבד של המרגל ג'ונתן פולארד. הוא מת מדלקת ריאות

אחד הפוליטיקאים השנויים במחלוקת בהיסטוריה של ארצות הברית הלך היום (ג') לעולמו. קספר ויינברגר, שר ההגנה בממשל הנשיא רונלד רייגן (בשנים 1981 עד 1987) מת הערב בגיל 88 מדלקת ריאות בבית חולים סמוך לביתו שבמדינת מיין.

 

לישראל היה קשר מורכב וסבוך מול ויינברגר, בן למשפחה יהודית שהתנצרה, שטיפס לדרגה בכירה בשורות המפלגה הרפובליקנית. הוא נחשב לנץ, וגם לדמות הכי פחות ידידותית לישראל בממשל רייגן. בין היתר נקשר שמו גם לפרשת איראן-קונטרס, שבה מכרה ארה"ב נשק למשטר האייטולות באיראן בעסקה סיבובית ובתיווך ישראלי באמצע שנות השמונים.

 

ולא רק זאת: המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד טען במשך שנים רבות כי ויינברגר היה אחראי למאסר העולם הלא קצוב שגזר עליו בית המשפט, בניגוד לעסקת הטיעון שלו עם התביעה שנועדה להבטיח גזר דין שהיה מאפשר לו כבר לצאת לחופשי.

 

יום לפני גזר הדין העביר שר ההגנה ויינברגר לבית המשפט 40 עמודי תצהיר חסויים, שמהם עלה כי פולארד גרם נזק חמור לבטחונה של ארה"ב ולכן יש

 להחמיר בעונשו ולהתעלם מעסקת הטיעון. בתצהיר שלו השתמש ויינברגר במושג "בגידה" שלא הופיע באישום. סנאטורים שקראו את התצהיר של ויינברגר, סבורים כי אין בו דבר המצדיק את חומרת העונש.

 

ויינברגר, שהיה מעריץ גדול של וינסטון צ'רצ'יל, נחשב למנהלתן ואיש כספים מוכשר והיה אחראי על שיכנוע הקונגרס להוציא טריליון דולר כדי לחזק את הצבא האמריקני ולהפעיל לחץ על ברית המועצות, בין היתר באמצעות התוכנית השאפתנית "מלחמת הכוכבים" של פיתוח מערכות טילים שיוצבו על הקרקע ובחלל להגנה מפני טילים באליסטים סובייטים.

 

התוכנית לא יצאה לבסוף לפועל - אבל היתה אחת הסיבות לקריסתה של המעצמה הסובייטית מול מה שהצטייר כעליונות אמריקנית מוחלטת, שעלולה להביא לתבוסת הרוסים במלחמה הקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים