שתף קטע נבחר

במעלה החמישה נערכים להמתת העופות

הסגר הוטל על הקיבוץ שבאזור ירושלים בו נערכים להמית 30 אלף עופות בלול בו נתגלה נגיף שפעת העופות. עופות חצר שנמצאים ביישובים במרחק של שלושה קילומטרים משם יומתו גם הם

הסגר הוטל היום (ד') על קיבוץ מעלה החמישה שבאזור ירושלים, בו התגלה אתמול נגיף שפעת העופות בלהקה של עופות לרבייה. משרד החקלאות הורה להכין את 30 אלף העופות שבלהקה להמתה. זהו המקום השמיני בארץ בו מתגלה הנגיף.

 

בנוסף הוטל הסגר גם על יישובים בטווח של שלושה ק"מ ממעלה החמישה, למרות שביישובים אלו אין לולים מסחריים, אלא רק עופות חצר, שגם הם יומתו. כמו כן מבצע משרד החקלאות פועלות ניטור גם בלולים הנמצאים בטווח של עד עשרה קילומטר מהמקום. באותם לולים יבוצעו בדיקות מקיפות בתדירות גבוהה על מנת לבדוק שהעופות במקום בריאים. 

 

רק ביום ראשון האחרון הבהיר שר החקלאות, זאב בוים כי "נכון לשלב זה, שפעת העופות מוגרה ואנחנו נמצאים בכוננות לגילויים נוספים של המחלה". בוים דיווח לממשלה כי כבר השבוע יקבלו החקלאים תשלום 50% מקדמה לפיצוי על-פי פקודת מחלות בעלי חיים. בנוסף, הורה השר על בדיקת נזקים והערכתם.

 

שפעת העופות התגלתה לראשונה לפני כשבועיים, כשהתפרצה במספר לולים בנגב המערבי. בהמשך התפשטה במחלה גם לבקעת הירדן, ובמקביל התגלו נגיפי המחלה גם ברצועת עזה ובירדן. על האזורים הנגועים הוטל סגר והחקלאים הסתייעו באנשי משרד החקלאות כדי להשמיד את העופות הנגועים וכן עופות בריאים שנמצאו ברדיוס של 3 ק"מ מהם.

 

בגל ראשון שהתפרץ בסוף השבוע של 16-17 במרס, אותרו לולים נגועים בחולית, עין השלושה, נחשון ושדה משה. הגל שני התפרץ ב-19 בחודש, בניר-עוז ועמי-עוז. הגל שלישי כלל התפרצות של שפעת העופות במושב בקעות ב-23 במרס.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מוקד שמיני בו התגלה הנגיף (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים