שתף קטע נבחר

נגיף שפעת העופות התגלה בכרם שלום

במשרד החקלאות בודקים חשד שהעופות נדבקו מהלולים של קיבוץ חולית הסמוך, בו התגלה הנגיף לפני כשבועיים. "זהו נזק כלכלי גדול", אומרים המגדלים

מוקד נוסף של נגיף שפעת עופות התגלה היום (ו') בקיבוץ כרם שלום שבדרום, הסמוך לקיבוץ חולית בו התגלה הנגיף לפני כשבועיים. במשרד החקלאות בודקים חשד שהעופות נדבקו מהלולים בחולית, שנמצאים ארבעה קילומטרים משם. המשרד הטיל הסגר על הלולים ביישוב, והליך המתת העופות כבר החל. זה המוקד התשיעי בארץ שבו התגלה הנגיף.

 

אתמול בצהריים התעורר חשד בקרב תושבי הקיבוץ, לאחר תמותה לא שיגרתית של עופות מסוג הודו בלולים. אברהם (שוובלה) הוכמן, מזכיר הקיבוץ, אמר ל-ynet: "אנחנו כבר מתארגנים להשמדה. כולם יודעים איך ומה לעשות. במקביל, אנחנו ממשיכים בשיגרת החיים ואפילו בתהליכי קליטה של חברים נוספים בקיבוץ". הוכמן הוסיף שההידבקות במחלה אינה מפתיעה, מכיוון שהם קרובים למקום בו נמצא הנגיף.

 

הלולנים בקיבוץ החלו בתהליך הצמאת העופות, והליך ההרעלה באמצעות מי השתיה יחל, ככל הנראה, מחר בבוקר.

 

רכז הלול, מיכאל סגל ציין שבלולים ישנם כ-22 אלף תרנגולי הודו אשר ילכו להשמדה. "ההרגשה היא מאוד לא נעימה, זהו נזק כלכלי גדול. בייחוד מצער עניין האפרוחים. כמובן שכרגע עיניהם של חברי הקיבוץ נשואות לעבר פינות החי, ולציפורי הנוי שאנחנו מגדלים בבתים.

 

מרכז המשק בקיבוץ, אילן רגב, החל כבר בהכנות להשמדת העופות. "ביומיים הקרובים נבצע את ההכנות הראשונות, שהן תהליך הצמאת העופות וחפירת הבורות, וביום ראשון נתחיל עם פעולת ההמתה עצמה".

 

תא"ל (מיל) צביקה פוגל, שרק אתמול ניקה את שולחנו בחמ"ל שבמועצה האזורית אשכול, נרתם שוב למשימה. הוא מעריך שהנגיף הגיע הפעם מכיוון אחר: "לא בטוח שהנגיף הגיע מחולית, לדעתי הוא הגיע מרפיח הפלסטינית או רפיח המצרית". גם במשרד החקלאות בודקים חשד לפיו הנגיף הגיע מלול נגוע ברשות הפלסטינית הנמצא בסמוך לקיבוץ, ובו הומתו עופות חולים לפני ימים אחדים. 

 

מי שנאלץ להתמודד עם הנושא הזה פעם נוספת הוא ראש המועצה האזורית אשכול, אורי נעמתי. לדבריו, "כבר לפני שלושה ימים דיברתי עם מרכז המשק, ואמרתי לו שהוא הבא בתור. רק בגלל הקירבה הגדולה לרצועת עזה".

 

ביום שלישי זוהה הנגיף בלהקה של עופות לרבייה בקיבוץ מעלה החמישה שבאזור ירושלים. משרד החקלאות הורה לסגור את היישוב ולהכין את 30 אלף העופות שבלהקה להמתה. בגל ראשון שהתפרץ בסוף השבוע של 16-17 במרס, אותרו לולים נגועים בחולית, עין השלושה, נחשון ושדה משה. הגל שני התפרץ ב-19 בחודש, בניר-עוז ועמי-עוז. הגל שלישי כלל התפרצות של שפעת העופות במושב בקעות ב-23 במרס.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מיטל יסעור-בית אור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים